یک تجربه‌ی شیرین و دوست داشتنی

چند روز پیش ، از طرف یکی از دوستانم یک فایل صوتی به دستم رسید که در آن ، دو نفر در مورد یک موضوع مشخص صحبت می‌کردند . نفر اول ، بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی ، مستندات معتبر و در عین حال  به زبانی ساده و قابل فهم در مورد موضوع مورد بحث صحبت می‌کرد و نفر دوم صرفا بر اساس تجربیات و احساسات و افکار خودش اظهار نظر می‌کرد.

 

من تمام مدت ، مشغول یادداشت برداری بودم و در پایان ، وقتی یادداشت‌هایم را مرور کردم متوجه چند نکته مهم شدم :

۱)همه‌ی مطالبی که یادداشت برداری کرده بودم سخنان نفر اول بود و حتی یک مطلب مفید هم نتوانستم از بین حرفهای نفر دوم پیدا کنم که ارزش نوشتن داشته باشد .

 

۲) در بین سخنان نفر اول ، با منابع و سرنخ‌های ارزشمندی برای مطالعه و یادگیری موضوعات و مطالب جدید آشنا شدم . مطالب ضروری و مفیدی  که شاید اگر به آن فایل صوتی گوش نمی‌دادم باید بعد از سالها تلاش و با صرف وقت و هزینه زیاد ، به آنها دسترسی پیدا می‌کردم . در حالی که با دست و دلبازی فراوان و نه ارزان بلکه به طور کاملا رایگان ، همه‌ی دانش و داشته‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذاشت .

 

۳) نفر اول با تسلط بالا می‌توانست یافته‌های علمی پیچیده را به مفاهیم ساده ، قابل فهم و کاربردی تبدیل کند و با بیان مثال‌هایی مرتبط و قابل لمس ، آگاهی مخاطبان خود را نسبت به موضوع افزایش دهد . هدف او ، این بود که با بیان سخنان و گفته‌های جذاب و کاربردی خودش ، تغییر و تفاوت ایجاد کرده و مسیر را برای متفاوت فکرکردن و زندگی بهتر هموارتر کند.

 

۴) برای من نفر اول ، سمبل یک معلم آگاه و با سواد است . شاید اگر هر کس دیگری به جای او بود هرگز نامی از کتاب‌ها و منابع دیگر به زبان نمی‌آورد تا خودش را از این طریق ، همه چیز دان جلوه دهد .اما او بی‌توجه به قضاوت‌های دیگران از متفکران ، نویسندگان ، کتابها و مقالات مرتبط نام می‌برد . او همان معلم دلسوزی است که حتی وقتی زمان کلاسش تمام می‌شود از وقت استراحت خود صرفنظر می‌کند و در کلاس می‌ماند تا به سوالات دانشجویان کنجکاو و مشتاقش پاسخ دهد . معلمی که صرفا برای رفع تکلیف تدریس نمی‌کند بلکه همیشه خودش را  نسبت به دانشجویان کلاس‌هایش ، خوانندگان کتاب‌هایش و مخاطبان سایت و وبلاگش متعهد می‌داند .

 

 من خیلی خوشحالم از اینکه هنوز آدم‌هایی پیدا می‌شوند که تا این اندازه نسبت به مخاطبان خود احساس تعهد و مسئولیت می‌کنند و دلسوزانه هر آنچه را خودشان با صرف وقت و هزینه‌ی بالا به دست آورده‌اند را  به رایگان در اختیار دیگران قرار می‌دهند . بعد از این اتفاق لذت بخش  ، حس و حال خوبی پیدا کردم  و دوست داشتم این تجربه‌ی شیرین را با شما هم به اشتراک بگذارم .

مطالب مرتبط