یک عادت جدید : افزایش ” سرعت متوسط ” برای رسیدن به هدف

یک استراتژی ساده  وجود دارد که با پیروی از آن  می‌توانیم در هرکاری که به آن علاقه‌مند هستیم ، به شکل قابل توجهی ، پیشرفت کنیم . مثلا می‌توانیم در مدت ۹ ماه سه کتاب بنویسیم . اگر هر روز ۱۰۰۰ کلمه بنویسیم و این کار را به مدت ۲۵۳ روز متوالی ادامه دهیم در نهایت می‌توانیم نوشتن سه کتاب را در کمتر از یک سال به اتمام برسانیم . به عبارت دیگر ، برای رسیدن به چنین هدفی نیاز نیست مثل یک دونده‌ی سرعتی بدویم  بلکه فقط کافیست با سرعت متوسط به سمت هدف حرکت کنیم .

 

حالا ، این استراتژی را با دیدگاه و تصور کلاسیک در مورد نویسنده‌ای که خود را در اتاقش محبوس می‌کند و روز و شب دیوانه‌وار در حال نوشتن است ، مقایسه کنید . این نویسنده‌ی کلاسیک ما ، دارای “حداکثر سرعت “ است . او ۲۰ یا شاید هم ۳۰ صفحه در روز می‌نویسد و در این شرایط غیرقابل تحمل ، بعد از چند هفته ، یا نوشتن کتاب او تمام می‌شود یا عمر خودش ! در صورتی که با داشتن “سرعت متوسط ” می‌توانیم به نتایج حداکثری دست پیدا کنیم .

 

ما می‌توانیم  از این آموزه ، در همه جنبه‌های زندگی‌مان ( عادات کاری ، عادات غذایی ، روابط‌مان و…) بهره بگیریم .

 

یک نکته‌ی شگفت‌انگیز در مورد داشتن سرعت متوسط

نکته‌ی شگفت‌انگیز این است که : با داشتن سرعت متوسط ، طولی نمی‌کشد که می‌توانیم به نتایج باورنکردنی ، دست پیدا کنیم .

ما اغلب اوقات ، وقت و انرژی خودمان را هدر می‌دهیم  فقط به این دلیل که فکر می‌کنیم برای پیشرفت بیشتر و دستیابی به یک نتیجه قابل توجه و رضایت بخش ، به تلاشی سخت و طاقت‌فرسا نیاز داریم . معمولا ، در این شرایط به خودمان می‌گوییم : “ما برای این کار ، به سطح بالایی از تمایل و انگیزه نیاز داریم و باید سخت‌تر از هر کس دیگری پوست خودمان را بکنیم  و کار کنیم . “

 

اما وقتی به روش کار و زندگی افرادی که موفق هستند و پیشرفت زیادی داشته‌اند خوب دقت می‌کنیم ، می‌بینیم که آنها کاملا متفاوت فکر می‌کنند . نویسنده‌ای هر روز ۱۰۰۰ کلمه می‌نویسد و ۹ ماه بعد ؟ نوشتن سه کتاب را تمام می‌کند . او لزوما هیچگاه ، سخت‌تر از هیچ کس دیگری کار نکرده است و برای نوشتن روزانه خودش ، هیچ شرایط طاقت‌فرسا و غیر قابل تحملی را تجربه نکرده است ؛ فقط بیش از هر کس دیگری مداومت و پشتکار داشته و با سرعتی متوسط پس از ۹ ماه توانسته است به نتیجه‌یی دست یابد که بیشتر مردم از دستیابی به آن عاجزند .

 

البته در اینجا یک سوال مطرح می‌شود ؛ اینکه “چگونه می‌توانیم سرعت متوسط خود را افزایش دهیم ؟ “ اجازه دهید تا در ادامه به پاسخ این پرسش برسیم .

 

عادت فارغ‌التحصیلی : چگونه سرعت متوسط خود را افزایش دهیم ؟

یک عادت جدیدی وجود دارد که جیمز کلیر نام آن را “عادت فارغ‌التحصیلی” گذاشته است ؛ فارغ‌التحصیل شدن از عادت فعلی و یافتن شایستگی و اجازه ورود به سطح بالاتر. اساسا ، این عادت می‌تواند باعث افزایش سرعت متوسط ما در انجام امور مهم زندگیمان شود .

 

  • اگر شما سه وعده غذای سالم در هفته می‌خورید ، می‌توانید فارغ‌التحصیل شده و به سطح بالاتر بروید ؟ (خوردن یک وعده غذای سالم در روز )

 

  • اگر شما در هر ماه دو مرتبه ورزش می‌کنید ، می‌توانید فارغ‌التحصیل شده و به سطح بالاتر بروید ؟ (ورزش کردن به صورت هفتگی)

 

  • اگر شما به طور دیوانه‌وار و بی‌وقفه کار می‌کنید و فقط از طریق تلفن ، آن هم هر سه ماه یک‌بار، با دوستان قدیمی‌تان در ارتباط هستید ، می‌توانید فارغ‌التحصیل شده و به سطح بالاتر بروید ؟ (هر ماه ، با دوستان خود تماس بگیرید )

 

شما هم می‌توانید از این ایده بهره بگیرید . عادت فارغ‌التحصیلی درباره‌ی این است که ما در مورد اهداف و سرعت متوسط فعلی خود تفکر کنیم و در اندیشه‌ی آن باشیم که چگونه می‌توانیم با مداومت و پشتکار و  صرف کمترین زمان و انرژی ، بازده خود را افزایش دهیم .

 

رسیدن به نقطه مطلوب

همه‌ی ما سرعت متوسطی داریم که برآمده از عادات ما هستند . اگر بخواهیم با خودمان روراست باشیم ، سرعت متوسط ما خیلی آهسته‌تر و کندتر از چیزی است که دوست داریم باشد .

 

حقیقت این است که ، هر کسی می‌تواند خودش را برای یک روز با انگیزه و فعال نگه دارد ولی تعداد کمی از افراد هستند که قادرند ثبات قدم داشته باشند و تلاش مستمر خود را ، تا پایان و بدون شکست ،  حفظ کنند .

 

این مهم نیست که خودتان را بابت آهسته بودن سرعتان نسبت به آنچه می‌خواهید باشد و نیست ، مقصر بدانید و محکوم کنید . آنچه با اهمیت به نظر می‌رسد این است که آگاه باشیم در چه نقطه و شرایطی هستیم ، چیزهایی که در کنترل ما هستند را شناسایی کنیم ؛ و این حقیقت را بپذیریم که ایجاد تغییرات به ظاهر کوچک اما مداوم و مستمر در عادت‌های روزانه‌ی ما ، می‌تواند نتایج و ثمرات قابل توجهی را در زندگیمان به همراه داشته باشد .

 

پس این نکته کلیدی و مهم را به خاطر داشته باشید که برای پیشرفت زیاد و به دست آوردن نتایج باورنکردی هیچ نیازی به تلاش سخت و خسته‌کننده‌یی نداریم بلکه باید فقط کمی مداومت و پشتکار به خرج دهیم .

 

حالا وقتش رسیده ، از نقطه‌ایی که در آن هستیم  فارغ‌التحصیل بشیم و به سطح بعدی ، در راه رسیدن به نقطه‌ی مطلوب ، ارتقا پیدا کنیم . سرعت متوسط شما چیه ؟

منبع (+)

مطالب مرتبط