۸ مزیت مهم ; برای زندگی به سبک مینیمال

سبک زندگی مینیمال ، روشی برای کنار گذاشتن تجمل‌گرایی و شکم‌پرستی است . درست ، نقطه‌ی مقابل سبکی از زندگی که معمولا در رادیو و تلویزیون ، تبلیغات آن را می‌شنویم یا می‌بینیم . ما در جامعه‌یی زندگی می‌کنیم که بیشتر،  به انباشته‌های مادی خود افتخار می‌کنیم تا به داشته‌هایمان ؛ به نظر می‌رسد که ما هر روز بیشتر به سمت چشم و هم چشمی‌، مصرف‌گرایی ، مال اندوزی ، سردرگمی و گرفتاری در چنگ بدهی‌های پایان ناپذیر ، در حرکت هستیم .

با یادگیری سبک زندگی مینیمالیستی ، ما می‌توانیم به راحتی ، از انجام کارهایی که به آنها نیازی نداریم صرفه‌نظر کرده و در عوض بر روی انجام کارهای ضروری و مفید تمرکز کنیم .

 

کمتر ، غنی‌تر است

این سبک از زندگی بر اساس سادگی شکل گرفته است . این ساده زیستی و کمتر داشتن به ما کمک می‌کند تا از شر لوازم و وسائل دست و پا گیر خلاص شده و همچنین ، نگران افزایش هزینه‌ها و سامان‌دهی لوازم اضافی خود نباشیم .

این نوع زندگی ، مزایای زیادی را به همراه دارد  که در ادامه ، مهمترین آنها را مرور خواهیم کرد.

 

ایجاد مکانی مناسب ، برای آنچه بااهمیت‌تر است

وقتی لوازم اضافی و به درد نخور را دور می‌ریزیم می‌توانیم فضای بیشتری را ایجاد کرده و در آرامش بر روی برنامه‌ها و مسائل مهم خود تمرکز کنیم . در شرایطی که محیط زندگی‌ خودمان را با اشیاء غیرضروری و بی‌استفاده  پر کرده‌ایم ، حتی نفس کشیدن در چنین فضای تنگ و محدودی ، کار آسانی نیست . بهتر است فضای زندگیمان را پر از معنا و خالی از کالاهای بی‌ارزش کنیم .

 

آزادی بیشتر

اندوخته‌های ما ، وقتی از جنس کالا و مادیات باشند فقط باعث گرفتاری و عذابند و باید همیشه در وحشت و ترس از دست دادنشان زندگی کنیم . اما زمانی که آنها را نادیده می‌گیریم و خودمان را از بند اسارت آنها رها می‌کنیم می‌توانیم احساس آزادی کنیم ؛ احساسی که قبلا هرگز آن را تجربه نکرده‌ایم . آزادی از حرص ، طمع ، وسواس ، بدهی و کار زیاد و طاقت فرسا .

 

تمرکز بیشتر بر سلامتی و سرگرمی

کارهای دوست داشتنی زیادی هستند که  به دلیل کمبود زمان ، قادر به انجام آنها نیستیم . ما معمولا زمان کافی برای اینکه بیشتر در خانه و در کنار خانواده‌مان باشیم ، با فرزندان خود بازی کنیم ، ورزش کنیم ، کتاب مورد علاقه‌مان را بخوانیم یا به مسافرت برویم، نداریم . در عوض ، مدام از این فروشگاه به فروشگاه دیگر در حال رفت و آمد و جمع آوری لوازم و اجناس غیرضروری و اضافی هستیم . در این شرایط ، چگونه می‌توانیم زمانمان را به درستی مدیریت کنیم و وقتمان را برای انجام کارهای ضروری و موردعلاقه‌ی خود صرف کنیم ؟ با انتخاب یک زندگی مینیمال ، می‌توانیم به گونه‌ی شایسته‌تری از لحظات و دقایق زندگیمان بهره ببریم .

 

تمرکز کمتر بر مادیات

به نظر می‌رسد که گاهی از روی ناچاری و پر کردن یک خلا بزرگ در زندگیمان به سمت مادی‌گرایی کشیده می‌شویم . غافل از اینکه پول با خودش آسایش به همراه دارد . همین و بس . اما با آن نمی‌توان خوشبختی را خرید . رضایت و خوشبختی زمانی آغاز می‌شود که علاقه‌ و وسواس بیش از اندازه‌ی ما به پول ، به پایان رسیده باشد . لذتی که وابسته به اشیاء غیر ضروری و مادیات باشد یک شادی و لذت کاذب است و باید دائما این واقعیت را به خودمان یادآوری کنیم .

 

آرامش ذهنی بیشتر

وقتی به اندوخته‌ها و انباشته‌های مادی خود وابسته‌ هستیم همواره باید با وحشت اینکه ممکن است روزی آنها را از دست بدهیم ، زندگی کنیم . اما کسی که معنا و لذت زندگی را در سبک باری و سادگی جستجو می‌کند دارای افکاری متمرکز و ذهنی آرام است . میوه‌ی سادگی ، زیستن در نهایت آسودگی و آرامش است .

 

 احساس خوشبختی بیشتر

وقتی پراکندگی و هرج و مرج کنار زده می‌شود ، خوشبختی از راه می‌رسد . به آنچه در اطرافتان پراکنده شده نگاه می‌کنید و از خودتان می‌پرسید آیا اینها جزء اولویت‌های زندگی من هستند ؟ در این  لحظه ، شادی‌های کاذب جای خودشان را به رضایت و لذت‌های واقعی می‌دهند . چون شما متوجه این واقعیت شده‌اید که با آگاهی و تمرکز بر الویت‌های زندگی خود ، موثرتر خواهید بود . وقتی احساس می‌کنید که اثرگذار و مفید هستید می‌توانید به خوشبختی و لذت واقعی دست پیدا کنید .

 

کمتر از شکست می‌ترسیم

وقتی کسی چیزی برای از دست دادن ندارد ، نه تنها از شکست خوردن نمی‌ترسد بلکه جسورانه‌تر عمل می‌کند . برای کسی که اهداف بلندی را در زندگی خود انتخاب کرده و به دنبال تحقق رویاهای خود است ، مسائل مادی نمی‌تواند سد راه او شود .

 

اعتماد به نفس بیشتر

سبک زندگی مینیمال، مستقل بودن و خوداتکایی را ترویج می‌دهد . وقتی شما به این شیوه زندگی می‌کنید اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید تا در جستجوی خوشبختی باشید .

 

منبع (+)

مطالب مرتبط