تصمیم‌های مهم زندگی من

هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که در زندگی خود ، حتی برای یک بار هم که شده ، در موقعیت انتخاب و تصمیم گیری قرار نگرفته‌ است . ما با نوع انتخاب‌ها و چارچوبی که برای تصمیم‌هایمان تعریف می‌کنیم ، سرنوشت زندگی خودمان را رقم می‌زنیم .

از وقتی تصمیم گرفتم زندگی شخصی منحصر به فرد خودم را داشته باشم ، از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیریم و به سمت فضای وب و وبلاگ نویسی گرایش پیدا کردم ، سوالات خانواده و دوستانم در مورد روشی که برای زندگیم در پیش گرفته‌ام  آغاز شد و باید علت این تصمیم را برای آنها توجیه می‌کردم .

 

زندگی شخصی

شخصی را می‌بینیم که ازدواج کرده ، صاحب فرزند شده ، شغل خوب و پولسازی دارد و از نظر موقعیت اجتماعی نیز مشهور و با نفوذ است . ما به طور معمول او را موفق می‌دانیم و حتی شاید تلاش کنیم که او را به عنوان الگوی خود در زندگیمان قرار دهیم .

اما من تعریف دیگری از موفقیت و شکست یا خوشبختی و بدبختی دارم . این را هم می‌دانم که با تقلید کردن از زندگی دیگران نمی‌توانم به جایی برسم . آیا اگر احساس رضایت و خوشبختی خودم را وابسته به داشتن همسر ، بچه ، خانه ، ماشین ، رتبه و مقام ، لایک و تعریف و تمجید  دیگران بدانم ، آدم موفقی هستم ؟ این طور موفقیت‌ها ، مثل بالا رفتن از یک برج عظیم است که اگر لغزشی داشته باشی و زمین بخوری ، هیچ استخوان سالمی در بدنت نخواهد ماند .

من فکر می‌کنم آدم‌ها زمانی واقعا می‌توانند خوشبخت باشند و از زندگیشان لذت ببرند که بدانند  کجا بوده‌اند ، در حال حاضر کجا هستند و قرار است در آینده کجا باشند . شاید پدر و مادری ،  پزشکی را دیده باشند که از اتومبیل گران‌ قیمتیش پیاده می‌شود و از هر پنج نفری که از کنارش رد می‌شوند ، چهار نفرشان به او سلام می‌کنند ؛ پس آرزو می‌کنند که فرزندشان هم روزی مثل او باشد . آیا واقعا اگر فرزند آنها ، شغل پزشکی را با این انگیزه انتخاب کند آدم خوشبختی خواهد بود ؟ آیا او باید چارچوب تصمیمات خود را براساس خواسته‌ها و آرزوهای والدینش تعیین کند یا بر پایه باورها و ارزش‌های خودش ؟

 

تعاملات اجتماعی

با ظهور تکنولوژی نوین ارتباطی و ایجاد  شبکه‌های اجتماعی ، نوع جدیدی از ارتباطات و تعاملات اجتماعی نیز شکل گرفت . شبکه‌های اجتماعی در ابتدا موفق شدند وارد مرز‌های زندگی شخصی ما شوند و وقتی جای پایشان محکم شد وارد عرصه اقتصاد و کسب و کار ما هم شدند . حالا دیگر آنها فقط تریبونی  برای به رخ کشیدن رخت و لباس و اتومبیل جدید یا شاد کردن دل دیگران و نمایش عکس‌های یهویی در فلان رستوران ، نیستند بلکه به عنوان ابزاری سودمند برای ترویج و تبلیغ کالاها و خدمات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما همیشه با افتخار عنوان می‌کنم که شبکه‌ها و کانال‌های اجتماعی ، هرگز هیچ جایگاهی در چارچوب‌ تصمیم گیری‌های من نداشته‌اند . من قبلا از شبکه‌های اجتماعی استفاده کردم فقط به دو دلیل : اولا تصمیمم برای کنار گذاشتن آنها آگاهانه باشد و دوم اینکه از طرف دیگران ، به دور بودن از فضای جدید و تکنولوژی‌های نوین محکوم نشوم . اما در حال حاضر عضو هیچ کدام از گروه‌ها و کانال‌های به ظاهر اجتماعی نیستم و به جای تلف کردن وقت خود در چنین فضایی ، زمان بیشتری را به خواندن کتاب ، شنیدن موسیقی‌های مورد علاقه‌ام ، سفر رفتن ، صحبت کردن با آنهایی که دوستشان دارم ، جستجو ، تحقیق و نوشتن در فضای وب اختصاص داده‌ام .

 

محتوا و منابع

محتوا یک معجزه‌ی حیات بخش است . زمانی که انسان‌ها از آخرین پیامبر خود خواستند تا به آنها معجزه‌ای نشان دهد او کتاب و محتوایی ارزشمند را به آنها معرفی کرد . با نوشتن و خواندن می‌توان رشد کرد و به تعالی رسید . شاید ابزاری که برای خواندن محتوا استفاده می‌کنیم تغییر کرده باشد  مثلا کتاب کاغذی به کتاب الکترونیکی تبدیل شده است اما هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین مطالعه شود . برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی راه سختی را پیش رو نداریم ؛ کافیست هر گفته یا شنیده‌ای را بدون نیاز به  بیان سند و منبع آن  با دیگران به اشتراک بگذاریم . چون معمولا مخاطبان آنها هرگز به دنبال صحت و درستی مطلب نخواهند بود و فقط از روی عادت یا آگاهانه مطلبی را که مطابق با سلیقه و نظر مخاطبان خود می‌دانند از این گروه به آن گروه و از این کانال به کانالی دیگر منتشر می‌کنند .

 

اما وقتی من تصمیم می‌گیرم  دانشی را به دست آورم که با آن بتوانم تغییر کنم و به تکامل برسم هرگز به سراغ چنین کانال‌هایی نخواهم رفت . هر چه محتوا و منابع ارزشمندتر باشند دسترسی به آنها نیز دشوارتر خواهد بود اما زمانی که به آنها دست پیدا کنیم می‌توانیم کاملا اطمینان داشته باشیم که در مسیر سعادت و رستگاری قرار گرفته‌ایم .

 

سعی کنم خودم را تغییر دهم

معمولا افرادی که امروز  تصمیم گرفته‌اند خودشان را تغییر دهند همان آدم‌هایی هستند که روزی تلاش می‌کردند تا دیگران را تغییر دهند . شاید برای شما هم پیش آمده باشد که سخن ارزشمندی را شنیده باشید یا  با کتابی خوب یا سایتی آموزنده آشنا شده باشید . در چنین شرایطی آنقدر شاد و هیجان زده هستید که تصمیم می‌گیرید در این لذت دیگران را هم سهیم کنید و دانسته‌های خودتان را با آنها به اشتراک بگذارید  . ولی در بیشتر موارد شاید آنها به اندازه‌ی شما از این موضوع شگفت زده نشوند چون شما تشنه‌ی آموختن و تغییر  بوده‌اید و با یافتن آنها به عشق خود دست یافته‌اید اما آیا دیگران هم به اندازه‌ی شما طالب آموختن و تغییر هستند ؟

 

وقتی تصمیم می‌گیریم که به جای تلاش بیهوده برای تغییر دادن دیگران  ،همت کنیم و خودمان را تغییر دهیم می‌توانیم امیدوار باشیم که روزی حلقه‌ی مخاطبان خاص خودمان را داشته باشیم و اندیشه‌های خودمان را با آنها به اشتراک بگذاریم . تا همه با هم رشد ، ارتقا و تغییر به سمت خوبی‌ها و بهتر شدن را تجربه کنیم .

مطالب مرتبط