زندگی دوباره ؛ لذت ، نیایش و عشق

نیمه‌های شب با بی‌قراری ، وحشت حاصل از کابوس‌های تمام نشدنی و حس رنجی مبهم که همواره تا حد مرگ آزارت می‌دهد ، از خواب بیدار می‌شوی . همه جا تاریک و ظلمانی است و هیچ کس جز خودت کنارت نیست ؛ در این لحظه ، خودت را می‌بینی که در حالت بیچارگی و یاس ، گرفتار چنگال تنهایی شده‌‌ای . به نظر می‌رسد وقت آن رسیده باشد که بین مرگ و زندگی یکی را انتخاب کنی. یا بمیری و از این رنج و درد فرار کنی یا بمانی و شجاعانه زندگیت را نجات دهی .

 

شاید اغلب ما ، چنین لحظاتی را در زندگیمان تجربه کرده باشیم . در این حالت هر کدام از ما به دنبال معجزه‌ای هستیم تا با آن بتوانیم از این درد و رنج همیشگی رهایی پیدا کنیم . اما اگر بخواهیم آگاهانه‌تر تصمیم بگیریم شاید بهره گرفتن از تجربیات آدم‌هایی که خودشان نیز  برای رهایی از غم ، یافتن حقیقت و رسیدن به شادمانی و رستگاری مسیری طولانی  را طی کرده‌اند ، برای ما بیش از یک معجزه اثربخش باشد . یکی از این آدم‌ها ، الیزابت گیلبرت است . او نیز در زندگیش دچار رنج و افسردگی می‌شود و برای پایان دادن به این نوع زندگی که جز درد و غم حاصلی برایش ندارد سفری طولانی را آغاز می‌کند . او در نهایت موفق می‌شود قلب ناآرام و بی‌قرارش را به مقصدی که انتظارش را می‌کشید برساند و به آرامش برسد .

من کتاب غذا ، دعا و عشق نوشته الیزابت گیلبرت  را مدت‌ها پیش خوانده‌ام  . او در این کتاب تجربیات شخصی خود را در مورد لذت ، شادمانی ، دعا ، پرستش و یافتن تعادل بین آنها در زندگی ، با زبانی جذاب و روان ، روایت می‌کند . من هنگام مطالعه این کتاب  نکاتی که به نظرم کلیدی و ارزشمند می‌رسید را یادداشت کردم  و آنها را با شما نیز به اشتراک می‌گذارم .

 

 • وقتی بعد از دوران تاریک و ظلماتی غم و افسردگی کورسویی از امید و خوشبختی می‌بینیم ، باید به هر قیمت ممکن آن را به چنگ آورید ؛ این خودخواهی نیست بلکه اجبار است . زندگی عطیه‌ای الهی از سوی خداوند است و وظیفه‌ی ما این است که زیباترین چیزها را در زندگیمان پیدا کنیم .

 

 • گسترش و شکوفایی استعدا‌دهای انسان ارزشمندترین اتفاق دنیاست ، حتی اگر زندگی تنها برای یک بار به گونه‌ای رقم بخورد که کسی نباشی جز خودت .

 

 • زندگی ، فرصتی استثنایی است و انسان تنها از طریق خود و افکارش می‌تواند به وجود و اراده‌ی خداوندی پی ببرد . شلغم ، ساس و مرجان دریایی ، هرگز این شانس را نخواهند داشت دریابند که هستند اما ما انسان‌ها این شانس را داریم .

 

 • ” اگر به دنبال سرنوشت خودتان بروید و مسیر زندگی را بجویید ، هر چند پر از عیب و کاستی باشد ، بهتر از آن است که از روش زندگی بی‌عیب و موفق دیگران را تقلید کنید ” . بگواد جیتا

 

 • قلب محل استراحت مغز است . تنها صدایی که فکر هر روز می‌شنود صدای زنگ و سر و صدا و مشاجره است و برای همین همیشه دنبال آرامش است . قلب با فضای ساکت و دنجش تنها مکانی است که فکر می‌تواند در آن آرامش ابدی داشته باشد .

 

 • عاملی که به من کمک کرد تا هویت از دست رفته‌ام را بازیابم ، اعتقاد به این واقعیت است که قدردانی از نعمت‌ها و لذایذ زندگی تکیه گاه محکمی برای نوع بشر است .

 

 • تو باید یاد بگیری افکارت را آن طور که دلت می‌خواهد انتخاب کنی . مثل لباسی که هر روز می‌خواهی بپوشی . اگر می‌خواهی کنترل زندگیت را به دست بگیری ، باید روی افکارت کار کنی . فقط باید فکرت را کنترل  کنی . هر چیزی به غیر از افکارت را به حال خودش بگذار . اگر نتوانی هنر فکر کردن را بیاموزی ، تا ابد بدبخت و ناکام می‌شوی.

 

 • کنترل افکار به این معنا نیست که افکار منفی خود را سرکوب یا انکار کنیم . بلکه باید وجود افکار منفی را بپذیریم ، درک کنیم که از کجا آمده‌اند و چرا وارد مغزمان شده‌اند و بعد نابودشان کنیم . برای انجام این تمرین ابتدا باید درک کنیم که چرا افکار منفی به ذهنمان خطور کرده‌اند و بعد با استفاده از تمرینات روحی بر آنها غلبه کنیم . البته این کار مستلزم کنار گذاشتن عادات گذشته و تمرین و ممارست مستمر است .

 

 • برای یافتن خدا باید از علایق و خواسته‌هایتان صرفنظر کنید و به سوی سختی‌ها رهسپار شوید . باید تمام عادت‌های خود را کنار بگذارید تا در عوض به پاداشی بزرگتر از آنچه فکرش را می‌کردید دست یابید . در تمام مذاهب دنیا ، آیین مشترکی برای پرستش و تقرب به سوی خدا وجود دارد . صبح زود از خواب برمی‌خیزید ، با خدا مناجات می‌کنید ، فضایل اخلاقی خود را تقویت می‌کنید ، با همسایه خوب رفتار می‌کنید ، به خود و دیگران احترام می‌گذارید . هزاران سال است که مردم پیش از طلوع آفتاب از خواب بیدار می‌شوند ، آبی به دست و صورتشان می‌زنند و مشغول دعا و نیایش می‌شوند و سعی می‌کنند در تمام روز به تعهدات اخلاقی خود پایبند باشند .

 

 • فرقی نمی‌کند که تو هندو باشی یا بودایی ، کاتولیک یا پروتستان. هرگاه که خداوند را از ته دل صدا بزنی مطمئن باش صدای تو را می‌شنود و او همواره در قلب تو جای دارد . او همواره نظاره‌گر اعمال تو است . حتی اگر تو متوجه حضور او نباشی . حالا که با تمام وجودت می‌خواهی به او نزدیک شوی و این را ، تنها راه آرامش خود می‌دانی از هر طریق که راحت‌تر هستی با خدا ارتباط برقرار کن و او را در وجود خود بیاب و بدان که تو را خواهد پذیرفت . تمام ادیان مختلف دنیا آیین‌های مذهبی متفاوتی دارند و هر یک به طریقی حمد و ثنای خداوند را به جای می‌آورند . مهم این است که تمام این راه‌ها در نهایت ، در یک نقطه به هم می‌رسند و آن ، خداوند قادر متعال است .

 

 • بسیاری از مردم فکر می‌کنند خوشبختی با شانس در ارتباط است . اما خوشبختی هیچ ارتباطی با شانس ندارد . خوشبختی نتیجه اعمال فرد است . گاهی شما برای به دست آوردن خوشبختی می‌جنگید ، مقاومت به خرج می‌دهید و حتی تمام دنیا را به دنبال آن سفر می‌کنید اما کافی است که دعا کنید و برای به دست آوردن خوشبختی بکوشید . به خاطر بسپارید که تنها در لحظات سختی و دردمندی دعا نکنید . اگر حتی وقتی که دردها و ناراحتی‌هایتان از بین رفت خدا را شکر کنید و به دعا و نیایش بپردازید ، روحتان همواره در بهترین وضعیت قرار خواهد گرفت .

 

 • به خود و زندگی فعلی‌ام فکر می‌کنم . احساس می‌کنم همان زندگی و شخصیتی را دارم که زمانی آرزویش را داشتم . به تمام سختی‌ها و رنج‌هایی که از سر گذرانده‌ام می‌اندیشم . چیزی در درونم می‌گوید : “آره ، رشد کن ، تغییر کن . بیا و من را ببین . من همیشه در درون تو هستم . من به تو نیاز دارم تا تو را به رشد و ارتقا برسانم “

 

مطلب مرتبط :

تمرکز در زندگی: بخور ، نیایش کن ، عشق بورز

مطالب مرتبط