تفاوت طرز فکر رشد یافته با دیدگاه ذهنیت محدود

در پست قبلی ، در مورد قدرت باور داشتن به اینکه می‌توانم پیشرفت کنم صحبت کردیم و با کارول دوک نویسنده کتاب پرفروش  mindset آشنا شدیم . در این مطلب تصمیم داریم به بحث پیرامون تفاوت‌های “طرز فکر رشد یافته “ و “دیدگاه ذهنی محدود “ بیشتر بپردازیم .

 

کارول دوک ، تفاوت‌های بین دو طرز فکر رشد یافته و محدود را مورد بررسی قرار داده و معتقد است : “افراد دارای طرز فکر رشد یافته بر این باورند که توانایی‌هایشان قابلیت رشد یافتن دارند . آنها با مشکلاتشان درگیر می‌شوند ، اشتباهاتشان را بررسی کرده  و از اشتباهات خود درس می‌گیرند و آنها را اصلاح می‌کنند . اما افراد با ذهنیت محدود ، وقتی با مشکلی روبرو می‌شوند فکر می‌کنند که این مشکل تراژدیک و فاجعه بار است ؛ به همین دلیل آنها به دنبال راهی برای فرار از سختی‌ها هستند . ”  

 

درک سیورز (Derek Sivers) نیز ، با الهام از گفته‌های کارول دوک ، تفاوت‌هایی را برای دو دیدگاه رشد یافته و ذهنیت محدود بیان کرده است . به اعتقاد او :

افراد با ذهنیت محدود معتقدند که  توانایی‌های انسان بر اساس فطرت و طبیعت او شکل می‌گیرد پس هر کسی نمی‌تواند در هر زمینه‌یی که می‌خواهد خوب عمل کرده و پیشرفت کند .

افراد با طرز فکر رشد یافته بر این باورند که توانایی‌های هر فرد بستگی به نوع عملکرد او دارد و هر شخصی می‌تواند در هر زمینه‌یی که مایل است ، رشد و پیشرفت کند .

 

افراد با ذهنیت محدود معتقدند که “او خواننده به دنیا آمده است “

افراد با طرز فکر رشد یافته بر این باورند که هر کسی می‌تواند در هر کاری که تمایل دارد  خوب عمل کند و حرفه‌ای شود . کسب مهارت‌های ما بستگی به میزان تمریناتمان دارد نه طبیعت و غریزه‌ی ما .

 

افراد با ذهنیت محدود تمایل دارند تا کاستی‌ها و عیب‌های خود را پنهان کنند تا مبادا مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند یا برچسب شکست و عدم موفقیت بخورند .

افراد با طرز فکر رشد یافته لیستی از عیب‌ها و نقص‌های خود تهیه می‌کنند تا به مرور زمان بتوانند آنها را برطرف کرده و در مسیر بهبود شخصی خود تلاش می‌کنند .

 

افراد با ذهنیت محدود به آنچه می‌دانند و از قبل آموخته‌اند بسنده می‌کنند تا از طریق آن بتوانند اعتماد به نفس خود را حفظ کنند .

افراد با طرز فکر رشد یافته ،  اعتماد به نفس خود را حفظ می‌کنند تا با آن بتوانند با ناشناخته‌ها آشنا شوند و همواره در حال یادگیری هستند .

 

افراد با ذهنیت محدود برای یافتن علاقه واقعی و هدف خود تنها به نگاه کردن در درون خود اکتفا می‌کنند و به دنبال یافتن یک چیز ذاتی پنهان هستند .

افراد با طرز فکر رشد یافته صرفنظر از طبیعت خود ، به دنبال آموختن مهارت‌های ارزشمند هستند . آنها آگاه هستند که ما زمانی می‌توانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم که خوب کار کنیم و در زمینه‌ی مورد علاقه خود ، به کسب تخصص و تجربه بپردازیم .

 

افراد با دهنیت محدود معتقدند که هویت ما توسط شکست‌هایمان تعریف می‌شود .

افراد با طرز فکر رشد یافته بر این باور است که شکست‌ها فقط موانعی موقتی هستند . همین و بس !

 

افراد با ذهنیت محدود معتقدند که برای ایجاد یک رابطه عاشقانه ، باید تمامی نظراتمان را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و منتظر بمانیم تا به طور طبیعی این رابطه شکل بگیرد .

افراد با طرز فکر رشد یافته به دنبال ایجاد یک رابطه پایدار هستند و برای ایجاد چنین رابطه‌ای با در نظر گرفتن تمامی تفاوت‌های اجتنباب ناپذیر یکدیگر ، به شدت تلاش می‌کنند .

 

افراد با ذهنیت محدود همه چیز را محدود به کسب نتیجه می‌دانند ؛ به همین دلیل وقتی با شکست مواجه می‌شوند ، نا امید شده و همه‌ی تلاش‌هایشان را بیهوده قلمداد می‌کنند .

آنچه برای افراد با طرز فکر رشد یافته مهم است فرایند است نه نتیجه . به همین دلیل هرگز ناامیدی به سراغ چنین افرادی نخواهد آمد .

امیدوارم شما هم جز افرادی باشید که معتقد هستید می‌توانید ذهنیت خود را تغییر دهید و وضعیت زندگی و شغلی خود را بهبود ببخشید .

مطالب مرتبط