۱۴روش ؛ برای اینکه زندگی شادتری داشته باشیم

انتخاب ما ، می‌تواند داشتن یک زندگی شاد باشد و قادر خواهیم بود که این نوع زندگی را با پیروی از یک روال خاص بسازیم . افراد شاد ، از عادات مثبتی تبعیت می‌کنند که آن‌ها را در برابر آسیب‌های ناشی از اندوه و پریشانی ، مصون نگه می‌‌دارد . اگر شما هم مایل هستید به آنها بپیوندید و از زندگیتان بیشتر لذت ببرید شاید این ۱۴ روش بتواند در این مسیر به شما کمک کند .

 

روش اول : هدف شما ، شاد زندگی کردن باشد

این عقیده وجود دارد  که سهم  ژنتیک و شرایط زندگی در ایجاد شادی درونی  ،  ۶۰ درصد است (۵۰ درصد ژنتیک و ۱۰ درصد شرایط زندگی) . اما بقیه‌ی آن ، تحت کنترل ما است ؛ اولین گام برای بهره بردن از سهم خودمان  این است که ، شاد بودن را انتخاب می‌کنیم و باور داشته باشیم که ما هم می‌توانیم خوشبخت و سعادتمند زندگی کنیم . تصمیم گرفتن برای شاد بودن است که تفاوت ایجاد می‌کند.

 

روش دوم : بدانید که چه جیز شما را شاد می‌کند

بد نیست کمی از وقت خود را نیز به تامل در مورد چیز‌هایی که باعث لذت و خوش‌حالی ما می‌شود ، اختصاص دهیم . به چیزهای کوچک و ساده‌ای فکر کنیم  که در زندگی‌ ما وجود دارند و می‌توانند زمینه شادی بیشتر ما را فراهم آورند اما از آنها غافل هستیم ؛ علایق و سرگرمی‌هایی که سر ذوقمان  می‌آورند و باعث خوشی و خرسندی ما می‌شوند .

 

روش سوم : در اولویت قرار دادن شادمانی

شما اگر یک ساعت وقت آزاد داشته باشید ، آن ساعت را چگونه سپری می‌کنید ؟ یک کار سرگرم کننده و نشاط‌ آور انجام می‌دهید ؟ یا ترجیح می‌دهید به کار‌های خانه بپردازید یا یک پروژه کاری اضافه  قبول کنید ؟

با توجه به تحقیقات انجام شده توسط دکتر رابرت بیسواس – دینر ،  گزینه دوم ” یک فرم خفیف از جنون ” است و قطعا نمی‌تواند به شما در جهت شادتر زندگی کردن کمک کند . برای رهایی از این دام ، بهتر است  در برنامه‌ی رویدادها و حتی فعالیت‌های روزمره خود در طول هفته ، اوقاتی را نیز برای انجام کارهایی که باعث شادی و سرزندگیتان می‌شود ، در نظر بگیرید .

روش چهارم : کشف لحظات دلپذیر و مطبوع

افرادی که زمانی را ، به چشیدن طمع لحظات دلپذیر و دوست‌داشتنی در زندگیشان اختصاص می‌دهند ،  می‌توانند سطح بالاتری از خوشبختی و رضایت را تجربه کنند . (+)

اگر شما دفتر خاطرات روزانه‌ای داشته باشید و تمام لحظات لذت‌بخش زندگیتان را در آن ثبت کنید شاید شما هم از این همه لحظات و فرصت‌های نشاط آوری که در هر روز از زندگیتان وجود دارد ، شگفت‌زده خواهید شد ؛ مثل نوشیدن یک فنجان قهوه و حس رایحه و عطر آن ، لذت بردن از آرمیدن در بستر نرم و راحت خود یا تجربه‌ی با شکوه تماشای طلوع خورشید قبل از آغاز یک روز جدید .

 

روش پنجم :  جلوگیری از اتلاف وقت

ما در روز ، زمان محدود و اندکی را  برای انجام کارهای خود در اختیار داریم . پس باید دقت کنیم که زمانمان را با بی‌توجهی و حواس‌پرتی،  در راه انجام کار‌های بیهوده و غیرضروری هدر ندهیم . این کارها شامل متن‌ها ، توئیت‌ها و ایمیل‌هایی است که نه تنها غیرضروری‌ هستند بلکه باعث دور شدن ما از لذت‌های حقیقی زندگیمان می‌شوند . حتی اگر لازم باشد ، بهتر است رسانه‌های اجتماعی را به طور کامل خاموش کنیم .

تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر وقت افراد در فیس‌بوک سپری می‌شود . این در حالی است که احساس خوشبختی و رضایت از زندگی  در این افراد ، لحظه به لحظه ،  کاهش می‌یابد .(+)

 

روش ششم : به چیزهای خوب فکر کنید

فکر کردن به  اتفاق مثبتی که منجر به نشستن لبخند بر چهره شما می‌شود می‌تواند شما را خوش‌بین‌تر و شادتر کند . البته اگر این لبخند مصنوعی نباشد . لبخند واقعی ، عضلات و ماهیچه‌های صورت را تحت تاثیر قرار داده  و باعث برانگیخته شدن مغز برای ایجاد تغییرات در خلق و خوی فرد می‌شود .

 

روش هفتم : پول خرج کردن برای به دست آرودن تجربه ، نه “اشیاء”

براساس تحقیقات انجام شده ، تجارب بیشتر از اموال می‌توانند باعث شادکامی ما شوند . جدیدترین اموال روزی فرسوده شده و از بین می‌رود . در حالی که تجارب ما ، باعث ایجاد حس خوشایند زندگی می‌شوند و حتی وقتی که به آنها فکر می‌کنیم می‌توانیم سرزندگی و نشاط را تجربه کنیم .

 

روش هشتم : داشتن اوقاتی خوش در کنار خانواده

اگر ازدواج کرده باشید می‌توانید یک لطیفه بامزه برای همسرتان ارسال کنید ، با هم آشپزی کنید و یک غذای جدید بپزید  یا به شیوه‌یی که دوست دارید و می‌پسندید ، یک شب رمانتیک و به یاد ماندنی را در کنار هم رقم بزنید .

 

روش نهم : داشتن یک برنامه‌ی پشتیبان برای روزهای بد

همیشه یک برنامه برای روزهای بد زندگیتان داشته باشید ؛ روزهایی که دلتان گرفته و خلقتان حسابی تنگ شده است . این برنامه می‌تواند زنگ زدن به یک دوست صمیمی و نزدیک ،  تماشای یک فیلم کمدی یا بیرون رفتن و قدم زدن باشد . فقط شما هستید که  شناخت خوبی از خودتان دارید و می‌دانید که چه چیزی می‌تواند حالتان را بهتر کند .

 

روش دهم : یافتن حس هدفمندی

شادی و خوشبختی ، صرفا لذت بردن نیست ؛ بلکه داشتن هدف نیز باعث ایجاد چنین حسی می‌شود . در این حالت انسان به سطحی از خود شکوفایی می‌رسد که به دنبال نوعی از شادمانی است که به آن اصطلاحا دیدگاه  ایدایمونیک “eudaimonic” گفته می‌شود ؛ یک نوع دیدگاه ارزشی که از داشتن یک حس عمیق هدف و معنا در زندگی سرچشمه  می‌گیرد . این نوع شادی ، تنها از طریق کوشش انسان برای کسب لذت و دوری از درد ایجاد نمی‌شود بلکه فراتر از آن است ؛ مثل افرادی که کاری را بدون هیچ گونه چشم داشت و صرفا داوطلبانه انجام می‌دهند و در نهایت ، از این کار خود شادمان و راضی هستند .

 

روش یازدهم : معاشرت ، حتی با افرادی که آشنای ما نیستند

داشتن روابط اجتماعی معنادار ، نقش مهمی در ایجاد حس شادی و رضایت در زندگی ما ایفا می‌کند . اما معاشرت داشتن با دیگران ، حتی با افراد ناآشنا و غریبه ، و انجام گفتگو‌های دوستانه با آنها باعث ایجاد نشاط و انبساط خاطر ما خواهد شد .

 

روش دوازدهم : دور شدن و فاصله گرفتن

دور شدن از کارهای خسته‌کننده روزانه به ما کمک می‌کند تا بتوانیم تجدید قوا کرده و خستگی خود را برطرف کنیم . کارشناسان پیشنهاد می‌کنند در این حالت رفتن به یک تعطیلات دوهفته‌ای می‌تواند کاملا ایده آل و نشاط آور باشد ، حتی اگر به منطقه‌ای نزدیک به محل سکونت خود سفر کنیم .

 

روش سیزدهم : مهربانی کردن

وقتی مهربانی می‌کنیم ، یک اتفاق جادویی رخ می‌دهد ؛ ما احساس شادی و خوشبختی بیشتری می‌کنیم . ما با انجام کارهای فوق العاده ساده می‌توانیم محبت خودمان را به دیگران ابراز کنیم . مثلا از آنها تعریف کنیم یا به آنها اجازه بدهیم که جلوتر از ما حرکت کنند . شاید این کارها آسان و ساده به نظر برسند اما تاثیرات شگفت‌انگیزی به همراه دارند و باعث می‌شوند که ما حس خوبی نسبت به خودمان پیدا کنیم .

 

روش چهاردهم : برنامه ریزی برای تعطیلات آخر هفته

با برنامه ریزی مناسب برای تعطیلات آخر هفته می‌توانیم نهایت استفاده را از آن ببریم . هر شخصی ، بنابر شرایط و موقعیت خودش برای این روز برنامه خاصی دارد . اما کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که برای اثربخشی بیشتر و دریافت نتیجه بهتر ، باید تلاش کنیم که یک کار فیزیکی انجام دهیم ، کاری که به ما کمک کند تا احساس رهایی و راحتی کنیم و بتوانیم در کنار دیگران و با آنها از این روز لذت ببریم .

منبع (+)

مطالب مرتبط