تغییر ؛ چگونه رویاهایمان را دنبال کنیم ؟

آدم‌های معمولی ، در زندگی خود یا رویایی ندارند یا اگر هم داشته باشند آنقدر شجاع نیستند که از پناهگاه  امن خود بیرون بیایند و به دنبال ایجاد تغییر و تحقق رویاهایشان باشند . اما گروهی دیگر از آدم‌ها ترجیح می‌دهند که دست به انتخاب زده و بر اساس رویاهایشان زندگی کنند  . آنها ممکن است در آغاز چنین مسیر پر فراز و نشیبی ، مجبور باشند برای این پرسش اساسی که “چگونه رویاهایمان را دنبال کنیم ؟ “ ، راه حل مناسبی بیابند .

 

در سال ۱۹۶۵ ، پسری به نام ” تام ” از دانشگاه با مدرک زبان انگلیسی فارغ التحصیل و خیلی زود ، در یک شرکت بیمه در کانکتیکات مشغول به کار شد . او  پس از گذشت هفت سال توانست موقعیت جدیدی را در یک آژانس بیمه به دست آورد و به مدت هشت سال نیز در این آژانس به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه داد .

 

در سال ۱۹۸۰ ،  او تصمیم گرفت که یک آژانس بیمه کوچک برای خودش داشته باشد و با اینکه  پانزده سال در زمینه صنعت بیمه فعالیت داشت اما یک کشش و انگیزه درونی باعث شد تا به سمت انجام کاری کشیده شود که او را واقعا هیجان‌زده می‌کرد ؛ او همیشه می‌خواست که یک رمان بنویسد .

 

او هر زمان که می‌توانست وقت آزاد پیدا کند ، بر روی رمانش کار می‌کرد و از هر فرصتی برای نوشتن بهره می‌گرفت . در سال ۱۹۸۴ ، پس از ۲۰ سال فعالیت در عرصه صنعت بیمه ، تام کلنسی بالاخره توانست رویای خود را تحقق یافته ببیند و اولین کتاب خود با عنوان شکار اکتبر سرخ را منتشر کند . او که امیدوار بود بتواند ۵۰۰۰ نسخه از کتابش را به فروش برساند ، در نهایت بیش از ۲ میلیون نسخه از آن فروخته شد .

 

برای اینکه خودمان را بازسازی کنیم ، هیچ وقت دیر نیست

تام کلنسی ، یکی از موفق‌ترین نویسندگان نسل خود بوده و در طول زندگی خود به عنوان یک نویسنده برجسته ، افتخارات زیادی را کسب کرده است اما آنچه بیش از همه باعث شگفتی ما می‌شود ، تمایل و اراده‌ای است که او برای بازسازی خود به خرج داد .

 

همه ما در زندگی خود اهدافی داریم که برایمان مهم هستند اما در اغلب موارد ، اینرسی زندگی باعث عقب ماندن ما می‌شود ، به خصوص زمانی که به دنبال ایجاد یک زندگی نسبتا راحت هستیم . اکثر افراد ، اگر در موقعیت تام کلنسی قرار می‌گرفتند ترجیح می‌دادند حرفه ی خود را ادامه دهند به جای اینکه به دنبال تحقق رویاهای خودشان باشند و یک رمان نویس معروف شوند .

 

اصلا کار دشواری نیست اگر دلیل موفقیت تام کلنسی را ، سرنوشت تعیین شده برای او بدانیم ! و یا با توجه به  فروش ۱۰۰ میلیون نسخه از کتاب‌هایش به این نتیجه برسیم که او نویسنده متولد شده است ! اما اگر به بررسی فعالیت بیست ساله او ، قبل از اینکه اولین کتابش را به چاپ برساند ، بپردازیم بهتر می‌توانیم به حقیقت این ماجرا پی ببریم .

 

چه چیز باعث ایجاد بزرگترین تفاوت در زندگی تام کلنسی شد ؟ سطح استعداد او یا تمایلش برای انتخاب و اقدام نمودن ؟

آدم‌های با استعداد زیادی وجود دارند که هرگز تصمیم به انجام کارمتفاوتی نمی‌گیرند ، خودشان را بازسازی نمی‌کنند و به دنبال تحقق رویاهای خود نیستند . امتحان کردن کار جدیدی که قبلا آن را هرگز انجام نداده‌ای و فقط در حد یک رویا است ، جرات زیادی را طلب می‌کند . هیچ کس مایل نیست که احمق به نظر برسد و پس از مدت‌ها فعالیت در یک زمینه خاص ، آن را ترک کرده و کار متفاوتی را شروع کند .

 

استعداد زیاد ، بدون اراده‌ی لازم برای اقدام کردن ، هیچ ارزشی ندارد . رویاپردازی کار بسیار خوبی است اما دنبال کردن رویاها و محقق ساختن آنها خیلی بهتر است . در حال حاضر چند نفر مثل تام کلنسی زندگی می‌کنند و در اندیشه تغییر مسیر دادن ، در جهت  به واقعیت تبدیل کردن رویاهایشان هستند ؟

 

برای افرادی که تصمیم می‌گیرند خودشان را بازسازی کنند و به دنبال رویاهایشان بروند اتفاقات خاصی روی نمی‌دهد یا از نظر سختی یا آسانی کار ،  هیچ تفاوتی بین آنها و شما وجود ندارد ؛ آنها فقط کاری که دوستش دارند را انتخاب کرده و آن را انجام می‌دهد .

 

بازسازی خودتان و توسعه یک مهارت جدید کار فوق‌العاده سختی است ؛ خارج شدن از شکل فعلی برای شکل‌گیری یک زندگی بهتر هم کار سختی به نظر می‌رسد . تبدیل شدن از یک کارمند به یک کارآفرین هم دشوار است . از یک فروشنده بیمه کهنه کار مبدل شدن به یک رمان نویس پرفروش نیز کار سختی است . اما باید ببینیم تا چه اندازه رویاهایمان ارزش این را دارند که به خاطرش سختی بکشیم و برای رسیدن به آنها مبارزه کنیم .

 

آغاز مسیر رسیدن به هر رویایی با کندی ، آهستگی و عوامل ناخوشایند همراه است ؛ مثل نوشتن یک رمان در وقت‌های آزاد و روزهای آخر هفته ، در حالی که همچنان درگیر اداره یک آژانس بیمه هم هستید .

 

مشکل بعدی که باعث پیچیدگی بیشتر کار می‌شود ، این است که کسی شما را به خاطر تغییر و بازسازی خودتان ستایش و تحسین نمی‌کند ، به خصوص این که در ابتدای راه هم باشید .

اگر در مسیر انجام کاری که دوستش دارید ،  همه چیز طبق خواسته و انتظار شما پیش نمی‌رود شاید به این دلیل است که روش مناسبی را برای ایجاد تغییر و محقق کردن رویاهایتان انتخاب نکرده‌اید . خبر خوش اینکه شما هنوز هم می‌توانید به جایی که دوستش دارید برسید فقط باید روش‌های جدید را امتحان و انتخاب کنید .

منبع (+)

مطالب مرتبط