زندگی مینیمالیستی ; ۷ اصل اساسی برای ساده‌تر کردن زندگی

سبک زندگی ساده گرا (مینیمال) می‌تواند زندگی ما را به طور کلی دگرگون کرده و همه چیز را برای ما ساده‌تر کند ؛ حتی به ما کمک می‌کند تا ساده‌تر احساس رضایت و خوشبختی کنیم . من شخصا ، این نوع شیوه را برای زندگی خود انتخاب کرده‌ام و همانطور که در مطلب زندگی مینیمالیستی ; کمتر داشتن ، لذت بخش است ! به آن اشاره کردم ، از این انتخاب خود کاملا احساس رضایت می‌کنم .

 

افراد نسبتا زیادی در دنیا هستند که برای رسیدن به اهداف بزرگ خود از سبک سادگی و کمتر داشتن پیروی می‌کنند . یکی از همین افراد ، که قرار است در این مطلب به بررسی محتوای آموزنده کتاب او بپردازیم جاشوا بِکر (Joshua Becker) است . او چند سالی است که سبک زندگی مینیمال را انتخاب کرده و در وبلاگ شخصیش ، becomingminimalist ، آموخته‌ها و تجارب خود را در این زمینه با دیگران به اشتراک می‌گذارد .

 

در این بخش قرار است با کتابی از این نویسنده موفق ، با نام ساده‌سازی (Simplify) ، آشنا شویم . این کتاب شامل ۷ اصل مهم و کاربردی برای ساده‌تر کردن زندگی است . در ادامه ، به برسی این اصول خواهیم پرداخت .

اصل اول : متقاعد شدن

به منظور ایجاد هرگونه تغییر ، باید ابتدا خودمان را برای انجام آن متقاعد کنیم . در این قسمت ، بکر در مورد اینکه چرا باید به دنبال سادگی باشیم صحبت می‌کند . او معتقد است ، سادگی و بهره‌وری رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند به طوری که چیزهای کمتر و سادگی بیشتر باعث افزایش بهره‌وری شده و در نتیجه ، زمان بیشتری برای انجام کارهای بااهمیت خواهیم داشت .

 

اصل دوم : هر کس دارای سطوح مختلفی از سادگی است

در متدولوژی یا روش شناسی ، اصرار بر این است که هر کاری از جمله بهره‌وری ، سازماندهی یا ساده سازی باید طبق روش‌های آنها انجام شود . اما در این بخش ، جاشوا بکر تاکتیک دیگری را بیان می‌کند . او معتقد است که هر کس دارای سطوح مختلفی از سادگی است و در این مورد هیچ دو نفری شبیه هم نیستند .

 

اصل سوم : شروع کردن

در این بخش ، بکر به سراغ ایجاد تغییر می‌رود و برای شروع پیشنهاد می‌کند که منطقه‌ای کوچک را برای سازماندهی و مرتب‌سازی انتخاب کنیم تا به سرعت بتوانیم تغییرات لازم را اعمال کرده و طعم موفقیت را سریع‌تر بچشیم . منظور بکر از تمیز و مرتب کردن کردن این نیست که فقط وسائل را از سر راه برداریم  بلکه هدف او کاهش و به حداقل رساندن آنها است .

 

اصل چهارم : متوقف کردن روند مصرف گرایی

وقتی تصمیم گرفتید که از شر چیزهای اضافه و به درد نخور خلاص شوید ، دقت کنید که از این لحظه به بعد باید  با کانسیومریزم (consumerism) یا پدیده‌ی شوم مصرف‌گرایی مقابله کنید . برای این هدف ، ما نیاز به ایجاد یک برنامه خوب و مناسب برای خرج کردن داریم تا دوباره به جایی که قبلا بودیم برنگردیم و چرخه خرج بیهوده و مصرف‌گرایی را متوقف کنیم .

 

اصل پنجم : پشتكار داشتن و استقامت به خرج دادن

در این بخش ، جاشوا بکر یادآوری می‌کند که باید “مینیمال کردن “ و ”  ساده‌سازی “ را در همه‌ی جنبه‌های زندگی به کار ببریم . همچنین ایده‌هایی را نیز برای جلوگیری از به هم ریختگی خانه و حتی نحوه کنترل میزان هدایا و اسباب‌بازی‌های بچه‌ها ، مطرح می‌کند .

 

اصل ششم : به اشتراک گذاری شادی و خرسندی خود از سادگی و زندگی مینیمال

بکر در این قسمت ، از افرادی که در جستجوی سادگی و زندگی مینیمال هستند و این سبک از زندگی را تجربه کرده‌اند ، دعوت می‌کند تا خشنودی خود را از این انتخاب آگاهانه، با دیگران به اشتراک بگذارند ؛ از این  طریق افراد بیشتری می‌توانند از منافع ساده‌زیستی و زندگی مینیمالیستی بهره‌مند شوند .

 

اصل هفتم : کاربرد سادگی در همه جا

در قسمت پایانی ، نویسنده کتاب به بررسی مزایای سادگی می‌پردازد ؛ اینکه با کنار گذاشتن کارها و دور ریختن چیزهای بی‌ارزش می‌توانیم وقت کافی برای تمرکز کردن بر روی کار‌های مفید و ارزشمند داشته باشیم و از این طریق زمان خود را به خوبی مدیریت کنیم . از طرف دیگر در این بخش به ما تذکر داده می‌شود که در انتخاب‌های خود آگاهانه‌تر عمل کرده و فقط چیزهایی که واقعا بااهمیت و ضروری هستند را نگه داشته و از تقاضای‌های بی‌مورد که فقط نظر ما را به خود جلب می‌کنند و چندان ضروری نیستند ، اجتناب کنیم . تنها در این صورت می‌توانیم از مزایای کمتر داشتن و زندگی مینیمالیستی برخوردار شویم و از آن لذت ببریم .

زندگی مینیمالیستی ; 7 اصل اساسی برای ساده‌تر کردن زندگی
سادگی و بهره‌وری رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند به طوری که چیزهای کمتر و سادگی بیشتر باعث افزایش بهره‌وری شده و در نتیجه ، زمان بیشتری برای انجام کارهای بااهمیت خواهیم داشت .

 

ما در حال حاضر ، خودمان و خانه و زندگیمان را توسط مقادیر زیادی از اطلاعات به دردنخور و تعداد بیشماری از وسائل و لوازم غیرضروری ، در محاصره می‌بینیم ؛ برای خلاص شدن و رهایی از این گرفتاری بزرگ می‌توانیم یک انتخاب آگاهانه در مورد شیوه زندگی خود داشته باشیم .

این کتاب ،  با اینکه کتاب ساده‌ای است و لازم نیست زمان زیادی را برای خواندن آن اختصاص دهیم اما با این حال ، خواننده خود را متقاعد خواهد ساخت که زندگی به روشی متفاوت را آغاز کند .

اسلایدر2

مطالب مرتبط