چگونه تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم ؟ (۳)

در قسمت‌های قبلی، به بررسی بهبود مستمر یا کایزن و رشد فردی  و نقش آنها در ایجاد تغییر در زندگی ،پرداخته شد. در این مطلب قرار است در مورد یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد تغییر ، یعنی تفکر مثبت ، صحبت کنیم .

 

تفکر مثبت یا به عبارت دیگر ، مثبت اندیشی چگونه می‌تواند زندگی ما را تغییر دهد ؟

 

این سوال ، مدت‌ها ذهنم را درگیر کرده بود و برای پیدا کردن جواب آن بیشتر کتاب‌ها و مقالات معتبری که با این موضوع نوشته شده را زیر و رو کردم ؛ حتی از افراد مطلع  کمک گرفتم و از دانش و تجربه آنها در این زمینه استفاده کردم .

اما در بین همه این منابع  ، مقاله‌‌ای که برایان تریسی در سایت خود نوشته است بیش از همه به من کمک کرد تا بتوانم به جواب سوالم نزدیک‌تر شوم . در این مطلب قصد دارم مقاله‌ مورد نظر را با شما هم به اشتراک بگذارم با این امید که بتواند در مسیر تغییر و ارتقا زندگیتان راه گشا باشد .

می‌توانید حس بزنید که افراد موفق و خوشبخت در طول روز، به چه چیزی فکر می‌کنند ؟ جواب این سوال بسیار ساده است .

 

آنها در همه حال ، به چیزی که می‌خواهند و چگونگی رسیدن به آن ، فکر می‌کنند . توسعه نگرش مثبت می‌تواند به خوبی زندگی ما را تغییر دهد . وقتی شما درباره آنچه می‌خواهید و نحوه رسیدن به آن فکر یا صحبت می‌کنید احساس شادی و لذت بیشتری را در زندگی تجربه کرده و کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهید داشت . زمانی که به موضوعات خوشحال کننده فکر می‌کنیم میزان ترشح اندورفین در مغز ما تا حد زیادی  افزایش پیدا کرده و احساس تندرستی و خوشبختی می‌کنیم .

بر اساس تعداد زیادی از تست‌های روانشناسی ، به نظر می‌رسد که افراد شاد دارای ویژگی خاصی هستند که آنها را قادر می‌کند تا زندگی خوبی داشته باشند . می‌توانید حدس بزنید این ویژگی چیست ؟

 

ویژگی بارز افراد موفق و شاد ، خوش‌بینی است و خبر خوش اینکه ، خوش‌بینی یک ویژگی و مهارت اکتسابی است که می‌توان آن را آموخت . طبق قانون علت و معلول ، اگر همان چیزی را بگویید که افراد سالم و شاد می‌گویند و همان کاری را انجام دهید که آنها نیز انجام می‌دهند شما نیز به زودی احساسی شبیه‌ آنها خواهید داشت و نتایجی شبیه به آنها به دست خواهید آورد .

 

افراد شاد به دنبال یافتن خوبی‌ها در جهان هستند

افراد خوش‌بین آنچه را که به دنبالش هستند را در ذهنشان نگه می‌دارند و در جستجوی یافتن روشی برای دستیابی به آن هستند . آنها در مورد هدف خود کاملا آگاهی دارند و با اعتماد به نفس ، دیر یا زود ، آن را عملی خواهند کرد .

 

از طرف دیگر افراد خوش‌بین ، در هر مشکلی که با آن مواجه می‌شوند به دنبال یافتن نکات مثبت و خوب قضیه هستند . آنها وقتی که اشتباهی رخ می‌دهد می‌گویند : “خوبه! “ و سپس با توجه به  شرایطی که در آن قرار گرفته‌اند ، دوباره جستجو برای یافتن چیزهای مثبت را آغاز می‌کنند . بهتر است بدانیم ، زمانی که با افراد و موقعیت‌های مختلف روبرو شدیم اگر به دنبال یافتن خوبی‌ها و مزیت‌های آنها باشیم قطعا  به آن دست پیدا خواهیم کرد ؛ در حالی که به دنبال یافتن خوبی‌ها هستیم می‌توانیم احساس مثبت‌تر و شادتری را هم تجربه کنیم .

 

قدرت تفکر مثبت

افراد خوش‌بین ، به هر مانع یا مشکلی ، به چشم یک تجربه‌ی جدید نگاه می‌کنند . وقتی برای آنها اتفاق ناگواری رخ می‌دهد به جای سرزنش خود یا مقصر دانستن دیگران در بروز آن  ، با پرسیدن این سوال از خودشان ، احساسات و هیجانات خود را  کنترل می‌کنند : “من از این تجربه چه آموختم ؟ “

همین امروز تصمیم بگیرید که نگرش مثبت خود را نسبت به خودتان ، زندگیتان  و افرادی که در اطراف شما زندگی می‌کنند ، توسعه دهید .

 

شاد بودن یک تصمیم است

افراد شاد به جای اینکه در مورد چیزهایی که ندارند غمگین باشند و شکایت کنند، شکرگزار موهبت‌ها و داشته‌های خود در زندگی هستند ؛ آنها بدون توجه به آنچه که اتفاق افتاده ، تصمیم می‌گیرند که شاد و مثبت اندیش باشند ؛ چون در تاریکی‌ها ، به دنبال یافتن روشنایی و روزنه‌ امید هستند .

 

نگرش مثبت در عمل

وقتی همه چیز بر وفق مراد است و طبق برنامه جلو می‌رود ، شاد بودن کار سختی نیست . اما وقتی با مشکلات غیرمنتظره و موانع پیش‌بینی نشده در زندگی خود روبرو می‌شوید چه نوع نگرشی نسبت به زندگی پیدا خواهید کرد ؟

مطمئن باشید که آن ، یک نگرش مثبت است !

مطالب مرتبط