زبان بدن ؛ نکات مفید برای بالا بردن مهارت‌های غیرکلامی

در گفتگوها و روابط اجتماعی ، بعضی از حرف‌ها هستند که نمی‌شود آنها را در قالب واژه‌ها و کلمات بیان کرد ؛ در چنین موقعیتی ارتباطات غیر کلامی به کمک ما خواهند آمد . تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۶۰ تا ۹۰ درصد از ارتباطات ما با دیگران به شکل غیر کلامی است و این نشان‌دهنده اهمیت فوق‌العاده زیاد زبان بدن است .

 

برای ما بسیار مهم است که در نخستین ملاقاتمان با دیگران ، برداشت مثبتی در ذهن آنها  نسبت به خودمان ایجاد کنیم ؛ این اتفاق می‌تواند سرنوشت زندگی شخصی و حرفه‌ای ما را رقم بزند . یکی از عواملی که می‌تواند به ما در خوب به نظر رسیدن کمک کند استفاده مثبت و مفید از مهارت زبان بدن است ؛ زبان بدن یک مهارت کلیدی در مذاکرات کاری و همچنین روابط اجتماعی و خانوادگی ما محسوب می‌شود .

 

با توجه به نقش و اهمیت زبان بدن ، در ادامه به بررسی روش‌هایی می‌پردازیم که به کمک آنها می‌توانیم به شکلی آگاهانه از این مهارت استفاده کنیم .

روش‌های استفاده موثر از زبان بدن

به طرز ایستادنتان دقت کنید ،

باید راست بایستید ، در حالی که انعطاف بدن خود را نیز حفظ کرده و شانه‌هایتان را در حالت آزاد و راحت نگه داشته‌اید . این روش کمک می‌کند تا بیش حد معمول ، خشک و جدی به نظر نرسید .

 

کمی تکیه دهید

شما با  تکیه دادن  ، تمرکز بالای خود را نشان می‌دهید و اینکه واقعا در حال گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابلتان هستید .

 

بازوهایتان را کنارتان قرار دهید

با این روش خودتان را پذیرا و علاقمند به موضوع مورد بحث نشان می‌دهید و تمایل خودتان را برای دیدار مجدد یا ادامه یافتن جلسه ، ابراز می‌کنید .

 

استفاده از حرکات دست ، در موقع سخن گفتن

این روش ، باعث افزایش اعتبار شما در برابر شنونده می‌شود . از طرف دیگر شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد حرکات دست در هنگام صحبت کردن باعث بهبود روند تفکر شما خواهد شد .

محکم دست دادن

شاید یکی از مهمترین حرکات در زبان بدن ، محکم دست دادن است اما نه آن اندازه محکم که ناراحت کننده باشد . چون این حرکت ، لحن کل گفتگوی ما را مشخص می‌کند . چه کسی حاضر است با یک آدم نچسب دست داده و بعد گفتگو با او را ادامه دهد ؟

 

آشنایی با فرهنگ‌های مختلف

قبل از برگزاری  مذاکرات کاری باید با نحوه شروع کردن و خاتمه دادن  جلسات ، طبق فرهنگ‌های مختلف ، آگاهی داشته باشیم .

 

تکان دادن سر به علامت موافقت

از طریق تکان دادن سر در زمان‌های مناسب و هچنین لبخند بر لب داشتن در حین گفتگو ، این مفهوم را به طرف مقابل انتقال می‌دهید که  سخنان او را درک کرده و نظرات او را  تایید می‌کنید .

 

برقراری ارتباط چشمی

برقراری ارتباط چشمی با مخاطب خود در حین ارتباط ، نشان‌دهنده علاقه شما برای ادامه یافتن گفتگو است . البته باید مراقب باشیم در این نوع از ارتباط زیاده روی نکنیم وگرنه ممکن است به عنوان خیره نگاه کردن در نظر گرفته شود و نتیجه عکس در پی داشته باشد .

 

مراقب پلک زدن زیاد باشید

پلک زدن بیش از اندازه در حین ارتباط باعث ایجاد این ذهنیت در مخاطبتان می‌شود که شما از این گفتگو احساس ناراحتی می‌کنید و تمایل به ادامه آن ندارید .

 

تن صدای خود را کنترل کنید

همیشه بر تن صدای خود کنترل داشته باشید و آن را پایین نگه دارید . یک نفس عمیق بکشید و به آهستگی و واضح صحبت کنید .

 

یادداشت برداری در حین جلسه

یادداشت برداری شما در حین جلسه نشان دهنده آن است که با دقت بر روی آنچه گفته می‌شود تمرکز کرده‌اید اما باید مراقب باشید که در حین انجام یادداشت برداری ، برقراری تماس چشمی را فراموش نکنید . با این کار مخاطبتان خواهد فهمید که شما هنوز به سخنان او توجه می‌کنید .

 

زبان بدن دیگران را زیر نظر بگیرید

این امکان وجود دارد که مخاطب شما قصد داشته باشد از طریق زبان بدن با شما گفتگو کند و تمایل خود برای به پایان رساندن جلسه را اعلام کند پس باید همواره زبان بدن دیگران را زیر نظر داشته باشیم . افرادی ، بیشتر مایل هستند که شما در ارتباطات و گفتگوهای آینده نیز شرکت داشته باشید که به رهنمودهای زبان بدن‌شان توجه کرده و به آنها عمل کنید .

 

پایان جلسه ، همراه با دست دادن محکم و برقراری ارتباط چشمی

زمانی که شما در پایان جلسه با مخاطب خود دست می‌دهید و با او ارتباط چشمی برقرار می‌کنید نشان دهنده آن است که از این گفتگو لذت برده‌اید  و چشم انتظار جلسه بعدی هستید .

منبع (+)

مطالب مرتبط