وقتی موفقیت ، منجر به شکست می‌شود

من همیشه کنجکاو بودم که افراد موفق چگونه زندگی می‌کنند و از چه طریقی به موفقیت رسیده‌اند ؟ و حالا که به موفقیت دست پیدا کرده‌اند و مشهور شده‌اند ، واقعا احساس خوشبختی و بی‌نیازی می‌کنند ؟ آیا آنها از زندگی خود راضی هستند ؟

 

برای یافتن پاسخ این سوالات ، بهتر است به عنوان نمونه ، به بررسی زندگی و روند موفقیت پیکاسو ، یکی از موفقیت‌ترین و معروف‌ترین شخصیت‌های هنری قرن بیستم ، بپردازیم . محققان فهرستی از حدود ۲۶۰۷۵ قطعه هنری تهیه کرده‌اند که همگی توسط پیکاسو خلق شده‌اند .

موفقیت در زندگی حرفه‌ای

پیکاسو در سن ۹۱ سالگی فوت کرد و این یعنی ، او ۳۳۴۰۳روز زندگی کرده است . تعداد ۲۶۰۷۵ قطعه هنری که از او به جا مانده است نشان می‌دهد که او در عرض ۷۱ سال یعنی از ۲۰ سالگی تا ۹۱ سالگی ، به طور میانگین ، هر روز یک قطعه هنری پدید آورده است ؛ به عبارت دیگر ، او در مدت ۷۱ سال ، هر روز ، یک چیز جدید خلق کرده است .

 

این خروجی ، نه تنها نقش موثری در شهرت بین المللی او ایفا کرد بلکه باعث شده ، او بتواند تا زمان مرگش به ثروت خالص بسیار بزرگ  ۵۰۰ میلیون دلاری دست پیدا کند . بر اساس اطلاعات ثبت شده در  “آرت لاس رجیستر” (Art Loss Register) پیکاسو با حدود ۵۵۰ اثر هنری مسروقه  ، به سرقت رفته ترین هنرمند در طول تاریخ به شمار می‌رود .

 

پیکاسو نه تنها آثار هنری زیادی را از خود به جای گذاشته ، بلکه یکی از پیشگامان جنبش کوبیسم (Cubism) و خالق سبک کولاژ (collage) است . در هر گفتگویی که موضوع بحث آن ، هنرمندان شناخته شده است ، حتما باید نامی از او نیز آورده شود .

وقتی موفقیت ، منجر به شکست می‌شود

 

شکست در زندگی شخصی

او برای اولین بار،  با زنی به نام اولگا خوخلوا ازدواج کرد که این ازدواج پس از آنکه اولگا متوجه رابطه‌ی پیکاسو با دختری هفده ساله به نام ماری ترز والتر شد ، به طلاق انجامید . او در آن زمان ، مردی ۴۵ ساله بود .سالها بعد یعنی در سن ۶۳ سالگی  او دوباره با زنی ۲۳ ساله با نام فرانسواز ژیلو که یکی از شاگردانش بود ازدواج کرد که این ازدواج هم سرانجامش جدایی بود . ژیلو پس از جدایی از پیکاسو کتابی را عنوان “زندگی با پیکاسو” منتشر کرد .

 

تمرکز بیش از اندازه‌ی پیکاسو بر روی انجام کارهای هنری باعث شد تا روابط خانوادگی او دچار مشکل شود . برخی از پژوهشگران معتقدند که او روابط و زندگی شخصی خود را به عنوان وسیله‌یی برای پیشرفت هنر خود در نظر گرفته بود ، به طوری که اولگا خوخلوا ، ماری ترز والتر ، دورا مار ، فرانسواز ژیلو از جمله زنانی بودند که  پیکاسو را در مقاطع زمانی مختلف ، تحت تاثیر قرار دادند و در ایجاد انگیزه برای خلق شاهکارهای او ، نقش مهمی داشتند . در واقع ، می‌توان گفت که برای او بیش از هر چیز هنرش اهمیت داشت و بقیه جنبه‌های زندگی مثل همسر و فرزندانش در حاشیه قرار می‌گرفتند .

 

در اینجا ، از پیکاسو فقط به عنوان یک مثال از دنیای هنر نام برده شد . در سایر زمینه‌ها نیز می‌توان چنین رفتاری را مشاهده کرد مثلا در زمینه ورزشی می‌توان از فلوید می‌ودر نام برد .

زندگی حرفه‌ای فلوید می‌ودر

 او یک بوکسور حرفه‌ای است که تا کنون در هیچ مسابقه‌یی شکست نخورده و از ۴۹ مسابقه خود ۴۹ پیروزی دارد.

 

زندگی شخصی فلوید می‌ودر

او در مدیریت خشم خود دارای مشکلات جدی است و تنها از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ به انجام جرایمی مانند خشونت خانگی ، اعمال خشونت علیه زنان و تخطی از قانون ، متهم شده است .گویا او همواره خود را وسط رینگ بوکس می‌بیند و حاضر نیست خشم و هیجانات شدید خود را ، حتی در روند زندگی عادی و معمولی خود ، کنترل کند . شاید او نیز بیشتر بر روی زندگی ورزشی خود تمرکز کرده است و سایر جنبه‌های زندگی ، برای او ، نقش جانبی و کم رنگ‌تری دارند .

 

به دست آوردن هر قدرتی ، با مصالحه (Tradeoff) همراه است

با توجه به مثال‌های گفته شده ، شاید بتوان اینطور نتیجه گرفت که باید برای به دست آوردن هر موفقیتی ، بهای آن را بپردازیم .اینجاست که باید آگاهانه دست به انتخاب بزنیم و مسیرمان را در زندگی مشخص کنیم به عبارت دیگر ، باید بدانیم در ازای رسیدن به رویاها و خواسته ‌هایمان چه چیزهایی را به دست می‌آوریم و چه چیزیهایی را از دست خواهیم داد . اغلب افراد در چنین موقعیتی به دنبال یافتن نقطه‌ی تعادل در زندگی خود هستند .

 

  • شاید شما یک پزشک و یا یک پرستار باشید که می‌خواهید بیاموزید چگونه احساس خود را نسبت به مرگ یک نفر از بین ببرید . این خصوصیت به شما اجازه می‌دهد تا در کارتان موفق باشید و از طرف دیگر باعث کاهش حس همدلی و ارتباط با خانواده و دوستانتان خواهد شد .
  • شاید شما یک دانشمند هستید که خود را در بالاترین سطح از استانداردها قرار داده‌اید . این کمال گرایی باعث عالی بودن شما در محیط آزمایشگاه خواهد شد  اما از طرف دیگر منجر به این می‌شود که نتوانید به راحتی عشق خود را به فرزندانتان ابراز کنید و آنها با این باور رشد کنند که هیچ کدام از کارهایی که انجام می‌دهند به اندازه‌ی کافی خوب نیست .
  • شاید شما یک دوست فعال و مشتاقی هستید که می‌خواهید همیشه با ایجاد ارزش ، به دیگران کمک کنید . شما فقط تلاش می‌کنید که مفید باشید در حالی که دوستانتان آرزو می‌کنند ، ای کاش شنونده‌ی خوبی برای  صحبت‌های آنها درباره مشکلاتشان بودید .

 

در این زمینه بی‌نهایت مثال وجود دارد اما اصل مطلب فقط یک چیز است : گاهی برای رسیدن به هدفی خاص ناگزیر می‌شویم ، حتی در مورد اصول ارزشی و انسانی ، به سازش و مصالحه تن دهیم و بر اساس مصلحت خود ، تصمیم گرفته و عواقب این انتخاب را بپذیریم .

 

موفقیت ، پیچیده است

همه ما دوست داریم با رسیدن به شهرت و ثروت یا كسب عنوان قهرماني در مسابقات مهم  ، مورد ستایش و تحسین مردم قرار بگیریم اما به ندرت در مورد بهایی که باید بابت تحقق این رویاهابپردازیم ، بحث و گفتگو می‌کنیم.

 

آیا زیبایی آثار هنری پیکاسو می‌تواند نسبت به رنج حاصل از شکست‌های او در روابط عاطفی خود که به خاطر خلق آنها ایجاد شد ، شادی بیشتری را به جهان اضافه ‌کند ؟ شاید باور این مسئله برای من و شما آسان باشد و سهم مثبت کار او را بیشتر بدانیم ، چون مجبور نیستیم چنین رنجی را تحمل کنیم اما افرادی که در این مورد ، دچار آسیب روحی فراوانی شدند ممکن است احساس متفاوتی نسبت به این قضیه داشته باشند .

 

ما اغلب در مورد موفقیتی که مایل هستیم به دست آوردیم صحبت می‌کنیم . مارک منسون می‌گوید : سوال مهمی که باید از خودمان بپرسیم این نیست که “می‌خواهم چه موفقیتی کسب کنم ؟ ”  بلکه در این مورد باید سوال کنیم “حاضر هستم چه رنجی را تحمل کنم ؟ .”

 

آیا شما خواهان سایه‌ای هستید که موفقیت به همراه دارد ؟ چه رنجی را حاضر هستید برای رسیدن به هدفی که در سر دارید ، تحمل کنید ؟ پاسخ این سوالات به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با فهم و بصیرت بیشتری به رویاها و آرزوهایمان فکر کنیم .

 

اینکه بخواهیم استقلال مالی داشته باشیم یا مورد ستایش رئیس‌مان قرار بگیریم یا جلوی آینه خوب به نظر بیاییم ، کار ساده‌ای است . هر کسی دوست دارد که چنین موفقیت‌هایی را در زندگیش تجربه کند . اما آیا شما خواهان سایه‌ای که همراه این موفقیت‌ها خواهد بود نیز هستید ؟ آیا شما تمایل دارید هر روز دو ساعت بیشتر از وقتتان را در محل کارتان سپری کنید یا این زمان را برای بودن در کنار فرزندانتان اختصاص دهید ؟ آیا می‌خواهید صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید و به ورزشگاه بروید یا ترجیح می‌دهید بیشتر بخوابید ؟ آیا کارتان را نسبت به ازدواج و تشکیل خانواده در اولویت قرار می‌دهید ؟ افراد مختلف دارای پاسخ‌های گوناگون و متفاوتی هم هستند و شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما بهتر است .

 

موفقیت بزرگتر ، سایه بلندتر

در اغلب موارد ، موفقیت در یک زمینه با شکست در زمینه دیگر گره خورده است مخصوصا زمانی که به دنبال کسب بهترین نتیجه و عملکرد هستیم . هر چه برای موفقیت ، افراطی‌تر عمل کنیم سایه‌ای هم که ایجاد می‌شود بلندتر خواهد بود .

 

به عبارت دیگر ، تمرکز یک بعدی بر روی جنبه‌ای خاص ، باعث می‌شود تا سایر جنبه‌های زندگی دچار رنج و آسیب شود .

چیزهایی که یک قسمت از زندگی ما را به بهترین وجه ممکن روشن و نورانی می‌کند ، باعث تیره و تار شدن بقیه‌ی بخش‌های زندگیمان خواهد شد و این همان موفقیتی است که باعث شکست ما می‌شود .

منبع (+)

مطالب مرتبط