راهنمای عملی برای متوقف کردن مقایسه‌ خودمان با دیگران

عنوان شغلی ، سطح درآمد ، اندازه خانه و موفقیت‌های مادی ، معیارهایی هستند که معمولا ما با آنها ، خودمان را با سایر آدم‌ها مقایسه می‌کنیم ؛ غافل از اینکه با این کار ، قدم در یک مسیر بی‌پایان گذاشته‌ایم . زیرا بی‌نهایت دسته و گروه و بی‌نهایت آدم وجود دارد که قرار است ما خودمان را با آنها مقایسه کنیم .

 

این عادت ، کاستی‌های فراوانی دارد :

مقایسه همیشه ناعادلانه است

ما معمولا بدترین چیزی که از خودمان می‌دانیم را با بهترین چیزی که درباره دیگران احتمال می‌دهیم ، مقایسه می‌کنیم .

 

مقایسه‌ها در قالب تعاریف و معیارها

فقط یک آدم نادان باور می‌کند که هر چیز خوبی را می توان شمارش کرد یا اندازه گرفت .

 

مقایسه ، وقت باارزش ما را هدر می‌دهد

هر روز ۸۶۴۰۰ ثانیه زمان در اختیار ما گذاشته می‌شود ؛ ثانیه‌هایی ارزشمند و بی‌بازگشت . آیا این عاقلانه است که وقت گرانبهای خود را صرف مقایسه کردن خودمان با دیگران کنیم .

 

شما برای یک مقایسه منصفانه ، بیش از اندازه بی‌نظیر و منحصربه فرد هستید

موهبت‌ها ، استعداد‌ها ، موفقیت‌ها و ارزش‌های شما کاملا بینظیر هستند ؛ آنها هرگز نمی‌توانند به درستی با هر کس دیگری مقایسه شوند .  شما در این دنیا دارای هدفی منحصر به فرد هستید .

 

با مقایسه ، چیزی به دست نمی‌آورید اما چیزهای زیادی را از دست خواهید داد

شما با این کار غرور ، وقار و شور و اشتیاق خود را در زندگی از دست خواهید داد .

 

برای تعداد مقایسه‌ها ، هیچ پایانی وجود ندارد

تا زمانی که این عادت در زندگی ما وجود دارد هیچ گاه با رسیدن به هدفی خاص ، احساس موفقیت نخواهیم کرد . چون همیشه چیزی یا کسی وجود خواهد داشت که روی‌ آنها تمرکز کرده  و خودمان را با آن مقایسه کنیم .

 

نتیجه مقایسه ، ایجاد خشم است

میوه  این عادت ” خشم “ است ؛ خشمگین بودن نسبت به خود و دیگران . مقایسه ، ما را از لذت خوشی‌ها و شادی‌ها محروم می‌کند و با آن هیچ معنی ، بهره و ارزشی در زندگی نصیبمان نخواهد شد .

 

در واقع ، اثرات منفی مقایسه کردن بسیار وسیع و گسترده است . شاید خود شما هم این موضوع را تجربه کرده باشید .      اما چگونه می‌توانیم عادت مقایسه کردن را کنار بگذاریم ؟

 

راهنمای عملی برای متوقف کردن مقایسه‌ خودمان با دیگران

آگاه بودن از موفقیت‌های خودمان

اگریک نویسنده ، موسیقیدان ، پزشک ، معمار ، مادر یا دانش‌آموز و دانشجو هستید به پشتوانه تجارب و استعدادهای خود ، یک چشم‌انداز منحصر به فرد دارید . شما دارای ظرفیت‌هایی برای دوست داشتن ، مشارکت و خدمت‌ هستید ؛ شما هر آنچه را که برای رقم خوردن سرانجامی خوش نیاز است را فراهم کرده‌اید . با توجه به فرصت‌هایی که در پیش رو دارید ، می‌توانید از موفقیت‌هایی که در گذشته کسب کرده‌اید، آگاه شوید و به این ترتیب انگیزه‌ی بیشتری برای دنبال کردن و ادامه دادن آنها به دست آورید .

 

در زندگی به دنبال چیزهای بهتری بودن

عشق ، همدلی ، از خودگذشتگی و سخاوت بزرگ‌ترین‌ ثروت‌های‌ بشر هستند ، که اغلب نادیده گرفته می‌شوند . کسی که دارای این خصوصیات عالی است ، خود را ثروتمند می‌داند و نسبت به تعریف جامعه از موفقیت بی‌اعتنا خواهد شد .

 

رقابت کمتر ، قدردانی بیشتر

ما هر چه زودتر ، به رقابت بر سر برنده شدن پایان دهیم ، سریع‌تر می‌توانیم کارمان را با همکاری دیگران شروع کرده و به موفقیت برسیم . اولین قدم مهمی که می‌توانیم برای غلبه بر عادت رقابت برداریم این است که بیشتر ، از دیگران قدردانی کنیم و سهم آنها را در برنده شدن  و موفق بودن خود ، نادیده نگیریم .

 

انجام شکرگزاری بیشتر

شکر گزاری باعث می‌شود که درک و آگاهی بیشتری نسبت به همه چیزهای خوبی پیدا کنیم که در این دنیا به ما داده شده است .

 

به خودمان یادآوری کنیم که هیچ کس کامل نیست

بهتر نیست به جای منفی‌بافی ، بر روی جنبه‌های مثبت زندگی تمرکز کنیم ؟ خیلی اهمیت دارد که بدانیم ، زندگی هیچ کس کامل و خالی از سختی و رنج نیست و برای پیروز شدن ، باید بر موانع غلبه کرد و آنها را از بین برد .

 

قدم زدن

وقتی متوجه شدید که در حال مقایسه کردن خودتان با دیگران هستید ، برخیزید و قدم بزنید. چون این تغییر محیط به شما کمک خواهد کرد تا سریع‌تر بتوانید افکار خود را تغییر داده و بر روی چیزهای بهتری تمرکز کنید .

 

یافتن منبع الهام ، بدون مقایسه

اینکه خودمان را با دیگران مقایسه کنیم ، تصمیم نابخردانه‌ای است اما برعکس ، یادگیری و الهام گرفتن از دیگران کاری کاملا خردمندانه خواهد بود .پس باید سخت کار کنیم تا بتوانیم تفاوت بین الهام گرفتن را با مقایسه کردن بیاموزیم . برای ” الهام گرفتن ” و آشنایی بیشتر با افرادی که با نوع زندگی خود ما را به شگفتی و تحسین وا می‌دارند ، از آنها سوال می‌کنیم و یا زندگینامه آنها را مطالعه می‌کنیم . با این کار می‌توانیم شاهد تغییرات مثبتی در زندگی خود باشیم در حالی که ” مقایسه کردن خودمان با دیگران ” می‌تواند تاثیرات مخرب و منفی زیادی را به همراه داشته باشد .

 

اگر نیاز به مقایسه کردن دارید ، خودتان را با خودتان مقایسه کنید

تلاش کن تا بهترین خودت باشی ؛ سخت کار کن تا از سلامت جسمی ، روحی و عاطفی خودت مراقبت کنی و سعی کن به شکل تدریجی و روز به روز رشد کنی .یاد بگیر که برای هر پیشرفت کوچکی که می‌کنی ، جشن بگیری و آن را با دیگران مقایسه نکنی .

منبع (+)

مطالب مرتبط