چگونه تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم ؟ – رشد فردی

اغلب ما آدم‌ها به دنبال ساختن فردایی بهتر هستیم و با امید محقق شدن آرزوها و رویاهایمان زندگی می‌کنیم . ما به طور غریزی می‌دانیم که اگر می‌خواهیم زندگی متفاوتی داشته باشیم مجبور هستیم که ابتدا خودمان را تغییر دهیم یا به عبارت دیگر رشد کنیم .

 

قبلا در قالب یک پست جداگانه به این موضوع که چگونه تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم پرداخته شد  .در  این مطلب به بیان اهمیت ونقش رشد فردی در ایجاد تغییرات موثر در زندگی خواهیم پرداخت.

 

رشد و پیشرفت فرایندی است که به ما کمک می‌کند تا زندگی خود را تغییر دهیم

رشد و بالندگی در زندگی یک انتخاب است . افرادی که قدم در این مسیر می‌گذارند به دنبال شناخت و شکوفایی استعدادهای خود برای رسیدن به یک زندگی بهتر هستند .  گاهی رشد و تعالی ،  یک فرایند زمان‌بر و دشوار است و نیازمند این است که خودمان را تغییر دهیم .اما در نهایت پاداشی دریافت می‌کنیم  که ارزش این همه فداکاری و تن دادن به سختی‌ها را خواهد داشت .

کسی که خود را متعهد به رشد کردن می‌داند ، برای او دری به سوی یک زندگی پرمعنا گشوده خواهد شد . وقتی یک خبرنگار جوان از پابلو کازالس (ویولون سل نواز بزرگ اسپانیایی) سوال می‌کند که “شما ۹۵ سال سن دارید و بزرگترین ویولون سل نواز حال حاضر دنیا هستید پس چرا هنوز روزانه ۶ ساعت تمرین می‌کنید ؟  ” کازالس پاسخ می‌دهد “چون من فکر می‌کنم که در حال پیشرفت هستم “ . پس ما برای رشد مستمر خود تا این حد باید از خودگذشتگی داشته باشیم . افرادی موفق می‌شوند استعداد‌ها و توانایی‌های ذاتی خود را شکوفا کنند که ، بدون در نظر گرفتن سوابق خود ، همواره در اندیشه بهبود مهارت‌‌هایشان هستند . به  تغییر و تحولی فکر کنید که با انتخاب مسیر رشد و شکوفایی ، در زندگیتان رخ خواهد داد

رشد فردی  به طور تصادفی اتفاق نمی افتد

رشد فردی به شکل تصادفی رخ نمی‌دهد و یک فرایند خودکار نیست بلکه نیازمند برنامه‌ای خاص و استراتژیک است . ارل نایتینگل (سخنران انگیزشی) می‌گوید : ” اگر شخصی روزانه ۱ ساعت از وقت خود را به مدت ۵ سال ، صرف یک موضوع خاص کند در این زمینه تبدیل به یک کارشناس و متخصص خواهد شد . “این نشان می‌دهد که انجام تمرینات منظم روزانه برای رشد فردی ، تا چه حد می‌تواند باعث حرکت رو به جلوی ما در زندگی شود .

 

برنامه ریزی برای رشد و تعالی فردی نیازمند آن است که شما …

زمان جداگانه‌ای برای رشد خود در نظر بگیرید :

ما زمانی که مشغول به تحصیل هستیم ، این سیستم آموزشی است که ما را درگیر یادگیری می‌کند . بسیاری از افراد پس از فارغ التحصیلی دیگر به سراغ کتاب نمی‌روند . ارتقا ما به سطح بالاتر شغلی ، نیازمندمسئولیت پذیری ما برای تداوم رشد فردی  است .

راز موفقیت شما در نوع دستور کار روزانه یی است  که برای خود تعیین کرده‌اید . تا زمانی که تغییری در انجام کارهای روزانه‌ی خود ندهید ، زندگی شما نیز هیچ تغییری نخواهد کرد . هرگز به شور و اشتیاق خود اعتماد نکرده و آن را جایگزین نظم و انضباط و یک برنامه‌ی دقیق نکنید چون در اغلب اوقات با فروکش کردن هیجانات اولیه  ، پروژه‌هایی که براین اساس آغاز کرده‌ایم نیز به شکل نیمه تمام رها خواهند شد . ما برای ایجاد یک رشد پایدار ، نیازمند یک برنامه‌ی دقیق هستیم .

 

زمینه‌های برتری خود را شناسایی کنید

زمینه‌یی که در آن دارای نقاط قوت بیشتری هستید را برای رشد انتخاب کنید . ما در برخی از سطوح زندگی خود به طور کاملا طبیعی دارای عملکرد ضعیفی‌تری هستیم که حتی با کار و تلاش سخت نیز نمی‌توانیم نتیجه‌یی بهتر از حد متوسط به دست آوریم . واقعیت این است که مردم به حد وسط هیچ توجهی نشان نمی‌دهند . هیچ کس از غدا خوردن در یک رستوران متوسط هیجان زده نمی‌شود ، هیچ کس حاضر نیست دو ساعت از زمان خود را صرف تماشای یک نمایش متوسط کند یا هیچ کس شخصی با توانایی متوسط را استخدام نمی‌کند .

موفقیت تنها زمانی حاصل می‌شود که ما استعدادهای ذاتی خود را شناسایی کنیم و سپس با پشتکار زیاد آنها را به شکل مهارت‌هایی فوق العاده و شگفت‌انگیز ، توسعه دهیم . پس بهتر است بر روی نقاط قوت خود تمرکز کرده و آنها را به شکل بالارونده ، از سطح “متوسط به بالا” به “سطح عالی” ارتقا دهیم .

 

منابعی را برای رشد خود بیابید

با افرادی که تفکرات شما را به چالش می‌کشند و الهام بخش شما برای رشد و پیشرفت بیشتر هستند ، ارتباط نزدیک‌تری داشته باشید . از طرف دیگر به فکر پیدا کردن افرادی باشید که مشوق شما در جهت رشد فردیتان هستند . رهبران موفق زمانی که این شانس را پیدا می‌کنند تا با دانشی جدید آشنا شوند دارای سیستمی هستند که آن را برای استفاده احتمالی ، ذخیره سازی می‌کند .

 

به دانسته‌های خود عمل کنید

ما باید راهی پیدا کنیم تا با آن بتوانیم دانشی  که با زحمت به دست آورده‌ایم را عملی کنیم . یک تمرین مفید برای رسیدن به این هدف وجود دارد و آن پیروی کردن از قانون ۲۴ ساعته است . به این ترتیب که وقتی شما دانش مهمی را یادگرفتید باید آن را درعرض  ۲۴ ساعت با شخص دیگری به اشتراک بگذارید . اگر این تمرین را انجام ندهید دانشی را که به دست آوردید جزیی از زندگی شما نخواهد شد و آن را از دست خواهید داد .

منبع (+ و +)

اسلاید-3

مطالب مرتبط