درباره‌ موفقیت حرفه‌ای و رضایت از زندگی

همه انسانها در جستجوی یافتن راهی برای  رسیدن به دو خواسته بزرگ در زندگی خود هستند : شاد بودن و تجربه حس رضایت از زندگی . اما یک سوال مهم ؛ برای دستیابی به این اهداف ، باید چه خصوصیاتی داشته باشیم ؟

 

۱۰ خصوصیت ساده برای رسیدن به موفقیت و رضایت از زندگی شخصی و حرفه‌ای

قابل اعتماد بودن

خودت باش. ایده‌های خودت را عملی کن و از خودت اختیار و استقلال داشته باش . سعی کن آدم منحصر به فردی باشی که متفاوت از دیگران زندگی می‌کند . عمل کردن به این توصیه‌ها به ما کمک می‌کند تا قابل اعتماد باشیم . با اعتباری که در درونمان ایجاد شده است می‌توانیم  در برابر فشارهای ناشی از عوامل منفی و مخربی که معمولا در محیط شغلی و زندگی ما وجود دارد ، ایستادگی و مقاومت کنیم .

وقتی بر اساس اعتقادات و باورهای خودمان رفتار کنیم و همان کاری که فکر می‌کنیم درست است را انجام دهیم  به جای درگیری و کشمکش ، دست به انتخاب می‌زنیم . ماهیت حقیقی شما به دور از ظاهرسازی‌ها و ادعاهای دروغین است چون با توجه به روشی که برای زندگی شخصی و حرفه‌ای خود انتخاب کرده‌اید می‌توان گفت که شما همان کسی هستید که نشان می‌دهید .

 

صداقت داشتن

در زندگی شخصی و در محیط کسب و کار هیچ چیز  مهم‌تر از صداقت و درستی نیست . یکی از چیزهایی که تحمل از دست دادن آن خارج از توان ما است شهرت و خوشنامی است ؛ چیزی که “عدم صداقت “ باعث از بین رفتن آن می‌شود و بازگرداندن مجدد آن تقریبا غیرممکن است .

زندگی بر اساس راستی و صداقت به شما این اجازه را خواهد داد که بین شما و کسانی که دوستشان دارید ، همکاران ، رقبا ، کارکنان و مشتریانتان یک رابطه مبتی بر اعتماد ایجاد شود . کسانی که در اطرافتان هستند از صداقت شما انرژی می‌گیرند ؛ آنها از این طریق  ، ترغیب خواهند شد که در کسب و کارشان پیشرفت کنند و رابطه شخصی نزدیک‌تری با شما داشته باشند .

 

خودت را به چالش بکش

با راحت طلبی و دور نشدن از منطقه‌ی امن زندگی چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که رویاهایمان را محقق شده ببینیم ؟ جایی که امنیت وجود دارد هیچ چیز نیست که ما را مجبور کند تا به دنبال یافتن فرصت‌های بیشتر برای به حداکثر رساندن استعداد‌های بالقوه‌ی خود باشیم . وقتی خودمان و کارهایی که در حال انجام دادنشان هستیم را به چالش می‌کشیم در واقع قدم در مسیر شکوفایی استعدادهایمان گذاشته‌ایم . این عمل نه تنها باعث رشد دانش و مهارت‌های ما می‌شود بلکه به ما کمک می‌کند تا به ظرفیت‌های خود ایمان بیاوریم .

آگاهی یافتن از جایگاه و تاثیر عشق در زندگی

مهمترین آدم‌ها در زندگی ما کسانی هستند که برای ما نگران می‌شوند ؛ آنهایی که علیرغم همه‌ی اشتباهات و ضعف‌هایمان باز هم دوستمان دارند و پذیرای ما هستند ؛ همان آدم‌هایی که وقتی ناامید شدیم به ما کمک می‌کنند تا دوباره خودمان را باور داشته باشیم عشق این آدم‌ها تا آن اندازه گرانبهاست که نمی‌توان هیچ قیمتی برای آن در نظر گرفت . آنها باعث ایجاد نوعی حس وابستگی و تعلقی می‌شوند که زندگیمان را شادتر و غنی‌تر می‌کند .  ارتباط بیشتر با آدم‌هایی که عاشق ما هستند و دوستمان دارند باعث می‌شود تا شادتر ، باانگیزه‌تر ، امیدوارانه‌تر و خوشبخت‌تر زندگی کنیم .

 

ملاحظه کاری و در نظر گرفتن احساسات دیگران

در نظر گرفتن  احساسات و نیازهای  دیگران ، نشان دهنده بالا بدون سطح هوش هیجانی در افرادی است که دارای این خصوصیت ارزشمند هستند . وقتی با دیگران ، با قدرت پذیرش بالا و احترام رفتار ‌کنیم قادر خواهیم بود در آرامش کامل ، ارتباطات خود را حفظ کرده و بهبود ببخشیم . به یاد داشته باشید که خشم به روابط شخصی و حرفه‌ای شما آسیب خواهد زد و تقریبا غیر ممکن است که با یک فرد عصبانی با احترام برخورد شود .

 

یک انسان خوب بودن

به فکر دیگران باش ، همانطور که انتظار داری دیگران به فکر تو باشند . وقتی تمرین کنیم تا قدرت تحمل و پذیرش خود را بالا ببریم می‌توانیم در زندگی خودمان  و در ابعاد وسیع‌تر در جهان پیرامونمان ، باعث ایجاد احساس صلح و آرامش شویم . وقتی می‌توانیم انسان خوبی باشیم که خودمان را از بند تعصب، خود بزرگ بینی و تحقیر دیگران رها کنیم .

وقتی با ذهنی باز ،  با افراد و شخصیت‌های مختلف ارتباط برقرار ‌کنیم ، می‌توانیم همواره در حال آموختن و یادگیری فعال باشیم ؛ چون شما هرگز نمی‌دانید ، بزرگترین فرصت زندگی شما را چه کسی در دستانش نگه داشته است .

 

تمرین صبر و شکیبایی

درک تفاوت بین صبور بودن و انتظار کشیدن ، کلید موفقیت  ما در زندگی شخصی و حرفه‌ای است . صبر و شکیبایی هیچ ارتباطی با انتظار کشیدن ندارد . کسی که منتظر است ، کار کمتری انجام می‌دهد در حالی که یک فرد صبور ، هرگز دست از تلاش برای رسیدن به هدف خود برنمی‌دارد حتی زمانی که هیچ نتیجه‌یی از کار خود دریافت نمی‌کند . “انتظار” باعث ایجاد توقف در زندگی می‌شود در حالی که یک فرد صبور خودش را محدود به کارهایی که انجام می‌دهد نمی‌داند بلکه با کار کردن مداوم ، خود را به هدف مورد نظرش نزدیک‌تر می‌بیند .

 

رویاهایت را زندگی کن

فقط دنبال کردن رویاها کافی نیست بلکه باید آنها را زندگی کرد . باید برای به حقیقیت پیوستن رویاهایمان با ثبات قدم ، دقت و تعهد تلاش کنیم . وقتی رویاهایتان را با اشتیاق دنبال می‌کنید یک زندگی پر از انرژی ، سرزندگی ، شور ، هیجان و سرشار از لذت انتظارتان را خواهد کشید ؛ همان زندگی که شایسته‌ی داشتنش هستید .

رویاها و اشتیاق شما باعث ایجاد یک زندگی پرمعنا برای خودتان و دیگران می‌شود . وقتی شما رویاهایتان را زندگی می‌کنید ، برای دیگران نیز الهام بخش خواهید بود و این باور را در دیگران القا می‌کنید که اگر من توانستم این کار را انجام دهم پس انجام این کار برای آنها نیز ممکن خواهد بود .

 

داشتن قلبی شکر‌گزار

وقتی یک قلب شکرگزار داشته باشیم احساسات مثبت در ما تقویت شده و بر عکس احساسات منفی از بین خواهند رفت . قدردانی باعث ایجاد خاطرات مثبت بیشتری می‌شود و مثل یک کاتالیزور به ما کمک می‌کند تا سریع‌تر از حالت استرس داشتن به حالت عادی برگردیم .

شکرگزار بودن به ما کمک می‌کند تا به اهداف خود در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود دست پیدا کنیم و یک زندگی دوست‌داشتنی ، پربار و لذت بخش برای خود و همه‌ی کسانی که به نوعی با ما در ارتباط هستند بسازیم .

 

فروتنی و تواضع

با تعهد و در آرامش و سکوت  کارتان را انجام دهید و اجازه بدهید گفتنی‌ها ، توسط موفقیتی که در آینده به دست خواهید آورد بیان شود . وقتی تمرین می‌کنیم که فروتن باشیم ، فارغ از خودخواهی و نگرانی از تصویری که مردم از ما در ذهنشان می‌سازند ، می‌توانیم شجاعانه ریسک کرده و چیزهای جدید و تازه را تجربه کنیم . کسی که فروتن است برای اینکه دیگران تشویق و تحسینش کنند کاری را انجام نمی‌دهد پس با خیال راحت و بدون ترس از شکست و قضاوت دیگران ، رویاهایش را زندگی می‌کند .

 

وقتی قابل اعتماد باشی ، صداقت داشته باشی ، خودت را به چالش بکشی ، عشق را وارد زندگیت کنی ، احساسات دیگران را در نظر بگیری ، به فکر دیگران هم باشی ، رویاهایت را زندگی کنی ، قلبی شکرگزار داشته باشی و با فروتنی تلاش کنی نیازی نیست در جستجوی شادی و رضایت در زندگیت باشی چون خوشبختی خودش به سراغت خواهد آمد. فقط کافیست خودت را با یک لبخند ، آماده‌ی استقبال از او کنی .

منبع : (+)

مطالب مرتبط