رشد و پیشرفت سریع ، یک اغراق است

خواسته‌ همه‌ی ما این است که هر چه سریع‌تر و با شتاب بیشتر رشد کنیم . به همین دلیل به دنبال افراد برنده و موفق هستیم تا از آنها علت موفقیتشان را جویا شویم . شاید ما هم روزی بتوانیم مانند آنها به پیروزی و موفقیت برسیم .

ما معمولا تحقیقتمان را در این زمینه ، با پرسیدن چنین سوالاتی آغاز می‌کنیم :

  • شما سال گذشته چه میزان درآمد داشتید ؟
  • تیم شما در چه مکانی از جدول رده بندی است ؟
  • شما چه جایزه‌ای برنده شدید ؟
  • شما چه پاداشی گرفتید ؟
  • شما تا چه اندازه موقعیت اجتماعی به دست آورده‌اید ؟

 

ما با پرسیدن این سوالات ، بر روی آنچه خوب است تمرکز می‌کنیم . من دوست دارم همان نتیجه‌یی را به دست آورم که شخص مورد نظرم به دست آورده است ، من می‌خواهم اجراگر خوبی باشم ، من دوست دارم نفر برتر این بازی باشم . موفقیت می‌تواند چیز خوبی باشد.

 

تمرکز وسواسی ما بر روی آنچه برنده خواهیم شد می‌تواند باعث غفلت و عدم بصیرت ما برای درک این حقیقت شود که چگونه دیگران برنده شده‌اند ؟ تمرکز کردن و خیره شدن به خط پایان باعث می‌شود فراموش کنیم که برای طی کردن مسیر مسابقه ، نیازمند استفاده از یک استراتژی مناسب هستیم .

 

اگر در مورد زندگی حرفه‌ای  افراد موفق در هر زمینه‌یی (هنر ، ورزش ، کسب و کار و …) مطالعه کنیم به این آگاهی دست پیدا خواهیم کرد که همه‌ی آنها از یک الگوی مشابه برای رسیدن به موفقیت و برنده شدن استفاده می‌کنند .

رشد سریع ، یک اغراق  است

منشا تمامی مشکلات من به عنوان یک کارآفرین ، یک نویسنده یا یک بازیکن این است که می‌خواهم خیلی سریع رشد کنم . تمرکز من بر روی به دست آوردن یک نتیجه‌ی خاص ، باعث می‌شود که تلاش برای ایجاد عادت‌های بنیادی و اساسی که منجر به رشد پایدار می‌شود را نادیده بگیرم .

برای اینکه سریع‌تر رشد کنیم باید بابت آن متحمل پرداخت هزینه‌هایی شویم که گاهی اوقات این هزینه‌ها جبران ناپذیر خواهد بود .

  • زمانی که من بدنم را تحت فشار قرار می‌دهم تا وزنه‌ی سنگین‌تری را در زمان ثبت شده ،  بالا ببرم به طور حتم از نفس خواهم افتاد و بدنم آسیب می‌بیند.
  • زمانی که تلاش می‌کنم کسب و کارم را به زور به سطحی بالاتر ارتقا دهم ، بدون اینکه بدانم قرار است دچار چه دردسری شوم و آیا از عهده‌ی به دوش کشیدن چنین مسئولیت بزرگی برخواهم آمد یا خیر ؟
  • زمانی که تصمیم می‌گیرم برای دو برابر کردن درآمدم ، تولید محصولم را افزایش دهم آیا به این فکر کرده‌ام که چگونه می‌توانم به مشتریانم به درستی خدمات ارائه دهم ؟

 

ساخت پایه و اساس محکم

رشد سریع و تلاش زیاد برای رسیدن به آن ، خیلی خوب است به شرط اینکه قبل از هر کاری شالوده ، پایه و اساس محکمی برای آن فراهم کرده و ظرفیت انجام چنین عملی را در خودمان ایجاد کنیم . پس بهتر است اول از همه ، در فکر بنا کردن پایه و اساس محکم و استوار باشیم ، در آینده وقت  برای به حداکثر رسیدن وجود خواهد داشت .

با تکرار و تمرین شروع کنیم نه با اهداف

در هر کاری ، با ثبات قدم و درس گرفتن از اشتباهات گذشته ، می‌توان به نتایج باورنکردنی و شگفت‌انگیزی رسید .

هنر : فرض کنید تصمیم داریم که یک عکاس حرفه‌ای شویم . ما می‌توانیم هر روز در جستجوی گرفتن یک عکس عالی باشیم یا می‌توانیم هر روز ۱۰۰ عدد عکس بگیریم ، از اشتباهات خود درس بیاموزیم و مهارت‌هایمان را تقویت کنیم .

 

قدرت : اگر قصد داریم فرد نیرومندی شویم می‌توانیم هر حرکت و تکنیکی را آنقدر انجام دهیم که خسته شویم یا اینکه به شکل اصولی تمرین کنیم ، از اشتباهاتمان درس بگیریم و بر روی تکرار کردن حرکات متمرکز شویم .

 

نویسندگی : اگر بخواهیم یک کتاب پر فروش بنویسیم ، می‌توانیم ۱۰ سال برای نوشتن یک کتاب کامل و عالی تلاش کنیم یا می‌توانیم هر سال یک کتاب بنویسیم ، اشتباهاتمان را بررسی کنیم و اطمینان داشته باشیم که هر بار کتاب بهتری خواهیم نوشت .

 

کسب و کار : اگر بخواهیم یک کارآفرین برجسته شویم ، می‌توانیم به فکر طرح ریزی یک ایده‌ی کامل و بی‌نقص باشیم یا تلاش کنیم تا یک مشتری پیدا کرده و با آزمایش ایده‌های جدید به نتیجه‌ی دلخواهمان برسیم .

 

پس زمانی که شما به اهدافتان فکر می‌کنید فقط نتیجه‌ی دلخواهتان را در نظر نگیرید ، روی تکرار کردن کارهایی که شما را به آن جایگاه هدایت خواهد کرد نیز ، تمرکز کنید ؛ یا بر روی  انبوه کارهایی که قبل از رسیدن به موفقیت باید آنها را انجام دهید .

 

انجام تکرار و تمرین

وقتی خوب به اهداف این روش نگاه کنید ، تشخیص خواهید داد که ایجاد یک سیستم مناسب برای انجام و تکرار کارهایی که ما را به موفقیت می‌رساند از انتخاب هدف مهمتر است .همه‌ی آدم‌ها می‌خواهند پیشرفت کنند و فقط یک راه برای رسیدن به این خواسته وجود دارد : تکرار ، تکرار و تمرین .

 

فراموش نکنیم که هدف فقط یک رویداد است ( چیزی که  شما نمی‌توانید به طور کامل آن را کنترل یا پیش‌بینی کنید). اما همین تکرارها هستند که باعث می‌شوند رویدادی اتفاق بیفتد . اگر شما نتایج را نادیده بگیرید و فقط بر روی تکرار و تمرین تمرکز کنید باز هم  نتیجه خواهید گرفت ؛ اگر اهدافتان را نادیده بگیرید و به جای آن عادت‌های خوب را در خودتان ایجاد کنید ، به هر حال نتایجی هم کسب خواهید کرد.

چه کارهای با اهمیتی وجود دارد که با انجام مداوم و مکرر آنها می‌توانم به عنوان  یک برنده زندگی کنم ؟

 

منبع (+ و + )

مطالب مرتبط