بیل گیتس ؛ کسی که دنیا را به سبک خود تغییر داد

بعضی از آدم‌ها شبیه یک جزیره ناشناخته هستند که وقتی قدم در آن می‌گذاریم ، می‌توانیم چیزهای زیادی کشف کنیم . یکی از این آدم‌ها بیل گیتس است ؛ کسی که فقط در جستجوی شهرت یا ثروت نیست ، اگر چه صاحب هر دوی آنهاست . هدف او تغییر جهان و تبدیل آن به جای بهتری برای زندگی کردن است ؛ مکانی که در آن خبری از بی‌عدالتی نباشد . این را می‌توان از گفته‌هایش نتیجه گرفت زمانی که می‌گوید : “بزرگ‌ترین دستاور  و پیشرفت بشر در اکتشافاتش نیست بلکه در آن است که این اکتشافات را برای کاهش بی‌عدالتی به کار بگیرد.” او زمان ، انرژی و منابعش را بر روی ساختن دنیایی بهتر متمرکز کرده است .

 

بیل گیتس فقط در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌هایش درباره‌ی ایجاد تغییر در جهان و خلق یک زندگی بهتر صحبت نمی‌کند بلکه در عمل نیز گفته‌های خود را به اثبات رسانده است .  او و وارن بافت با مشارکت یکدیگر کمپینی را ایجاد کرده‌اند که در آن افراد ثروتمند تشویق می‌شوند تا منابع مالی خود را صرف امور خیرخواهانه و بشردوستانه کنند . (منبع)

 

حالا بهتر می‌توانم علت اینکه چرا او را به یک جزیره‌ی ناشناخته تشبیه کردم را توضیح دهم . شاید او در ظاهر یک کارآفرین و موسس شرکت مایکروسافت باشد اما وقتی خوب در زندگی او جستجو کنید کشف خواهید کرد که ” تکنولوژِی “ روشی است که او انتخاب کرده تا با آن در جهان اثرگذار بوده و با بی‌عدالتی مبارزه کند . او بیشتر از آنکه یک رهبر موفق و کارآفرین نمونه باشد ، به عنوان یک فعال اثرگذار در زمینه امور خیرخواهانه و بشردوستانه در جهان شناخته می‌شود .

 

درس‌هایی که می‌توان از بیل گیتس آموخت

جهان را تغییر بده یا به خانه‌ات برو

بر روی تعداد زیادی از درهای موجود در مایکروسافت ، فقط یک علامت کوچک قرار دارد ” جهان را تغییر بده یا به خانه برو “ بیل گیتس برای ایجاد اثر و تغییر در جهان زندگی می‌کند چون این یک ورژن ، یک پلتفرم ، یک سیستم ، یک ایده ، یک علت و یک چیز تازه و نوآوری است . او می‌داند که چگونه تاثیرات خود را از طریق روش‌های قدرتمند ، تقویت کند .

 

منشا اثر بودن

انتخاب‌های بیل گیتس بر اساس تاثیراتی است که به همراه دارند . او کاری را انجام نمی‌دهد فقط به این دلیل که قادر به انجام آن است بلکه این کارها باید به اندازه‌ی کافی تاثیرگذار و مهم باشند. او حتی از ثروتش در جهت اثرگذاری و از بین بردن تبعیض‌ها و بی عدالتی استفاده می‌کند . برای آشنایی بیشتر با این نوع از نگرش و طرز تفکر ، می‌توانید سخنان او و همسرش ملیندا گیتس را در TED بشنوید .

 

ارزش‌هایتان را زندگی کنید

وقتی مردم دنیا شما را بشناسند ، تبدیل به یک عصای جادویی می‌شوید که می‌توانید آدم‌هایی که دارای ارزش‌های مشابه با شما هستند را به سمت خودتان جذب کنید . در مایکروسافت نیز ، بیل گیتس افراد شبیه به خودش را جذب می‌کند ؛ آنها مشتاق ایجاد تغییر در جهان هستند و به او می‌پیوندند تا با کمک هم از طریق تکنولوژِی و نوآوری ، زندگی بهتری را خلق کنند .

 

بهره بردن از مشارکت افراد مناسب

ما برای دستیابی به بهترین‌ها نمی‌توانیم به تنهایی عمل کنیم  . در این شرایط بهتر است که از افراد مناسبی که در اطرافمان حضور دارند درخواست همکاری کنیم . بیل گیتس نیز از مشارکت دوستانی همچون  استیو بالمر و پل آلن برای پیشبرد اهدافش بهره گرفت . او اطراف خود را پر از افراد باهوش و سرشار از ایده و خلاقیت کرد و با همکاری آنها توانست به موفقیت کم نظیری در زندگی خود دست پیدا کند .

 

اگر کار تازه‌ای برای انجام دادن ندارید  ، پس مره‌اید

نوآوری ، قلب و روح یک کسب و کار است . این کار شامل آوردن ایده‌ها در بازار و به کارگیری تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده ، است . در این شرایط  اگر کار تازه‌ای برای انجام دادن ندارید  ، پس مره‌اید . برای اینکه بتوانیم در بازی بمانیم مجبور خواهیم بود که نوآوری  خود را در هر زمینه‌یی حفظ کنیم ؛ نوآوری در محصول ، نوآوری در فرایند ، نوآوری در بازار و …

بیل گیتس  از نوآوری در ” شکل دهی نرم افزار‌ها “ یا ” صرفه جویی انرژی ” به عنوان روشی برای افزایش تاثیرگذاری اقدامات خود استفاده می‌کند .

 

جشن گرفتن برای کسب موفقیت‌ها و درس آموختن از شکست‌ها

همانگونه که مراقب هستیم اشتباهاتمان را دوباره تکرار نکنیم به همان اندازه نیز باید مراقب باشیم که در شادی کردن  و جشن گرفتن برای موفقیت‌هایمان زیاده روی نکنیم . بیل گیتس می‌گوید : “جشن گرفتن برای موفقیت کار خوبی است اما توجه کردن به درس‌هایی که از شکست‌هایمان می‌آموزیم مهم‌تر است .”

 

ساختن یک سیستم بهتر

ما باید راه‌ حل‌های سیستمایتک و قابل تکرار برای حل مشکلات ایجاد کنیم . چه در سطح خرد و چه در سطح کلان ، همیشه یک سیستم وجود دارد ؛ سیستمی که دارای ورودی ، خروجی ، چرخه و اهرم است . اقدامات و فعالیت‌های ما زمانی تاثیرگذاری بیشتری دارند که ما قبلا یک سیستم برتر ایجاد کرده باشیم .

 

کسب و کار و تکنولوژی ؛ دست در دست هم

ما در جهان کارکنان دانشی یا Knowledge worker  زندگی می‌کنیم که فن آوری اطلاعات در جلو و در مرکز است . از نظر بیل گیتس فن آوری اطلاعات و کسب و کار ، به شکل جدایی ناپذیری در هم آمیخته شده است به گونه‌یی که هیچ کس نمی‌تواند در مورد یکی از آنها به طرز معناداری صحبت کند بدون اینکه در مورد دیگری سخنی به میان نیاورد .

 

ساختن یک اکوسیستم

سیستم‌ها و اکوسیستم‌های زیادی در اطراف ما وجود دارد . به عنوان مثال  امروزه کامپیوتر شخصی یک اکوسیستم غنی شامل مراکز داده مبتنی بر PC ، نوت بوک‌ها و تبلت ها ، دستگاه‌های دستی و تلفن‌های همراه هوشمند است که در هر کجا که مردم به آن نیاز دارند گسترش پیدا کرده است : روی میز کارشان ، در جلسات کاری ، در جاده و حتی در هواپیما .

 

داشتن آمادگی برای شنیدن شدیدترین بازخوردها

شما از طریق شنیدن انتقادات سرسخترین منتقدان خود ، می‌توانید به بهترین‌ها دست پیدا کنید . بهترین منبع برای رشد ما زمانی فراهم خواهد شد  که مردم  هر آنچه را که نیاز به شنیدنش داریم را به ما می‌گویند نه هر آنچه که ما می‌خواهیم بشنویم . بیل گیتس در این باره می‌گوید : “مشتریان ناراضی شما ، بهترین منبع برای یادگیری هستند. وقتی شما وارد این حلقه بازخورد باورنکردنی می‌شوید مردم به شما خواهند گفت که چه کاری را اشتباه انجام می‌دهید . “

مطالب مرتبط