شادی طبیعی : حقایقی درباره ورزش و افسردگی

خواسته‌ همه‌ی ما شاد بودن وشاد زیستن است . اما آیا کاری وجود دارد که با انجام آن احساس شادی بیشتری کنیم یا دست کم ، کاری که احساس غم و افسرگی ما را کم‌تر کند ؟

 

در این زمینه تحقیقاتی آغاز شده است که نشان می‌دهد ارتباط باورنکردنی بین فعالیت بدنی ما و سلامتی روحیمان وجود دارد . در واقع به احتمال زیاد آنچه که انجام می‌دهیم می‌تواند تاثیر مهمی بر روی آنچه که احساس می‌کنیم داشته باشد .

مقابله با افسردگی : ورزش در برابر دارو

جیمز بلومنتال ، یک عصب شناس در دانشگاه دوک و متخصص در زمینه‌‌ی افسردگی است . او در یکی از آزمایشات مشهور خود ، که در Journal of Biobehavioral Medicine نیز منتشر شد ، ۱۵۶ نفر از افراد بزرگسالی که دارای درجات خفیف و متوسط از افسردگی بودند را گرد هم آورد .

 

این بیماران به سه گروه تقسیم شدند :

گروه اول : با استفاده از سرترالین ، داروی ضد افسردگی ، تحت درمان قرار گرفتند .

 

گروه دوم : استفاده ترکیبی از ورزش و دارو . آنها همان مقدار از سرترالین که برای گروه اول تجویز شده بود را مصرف می‌کردند به علاوه اینکه سه بار در هفته را به مدت ۴۵ دقیقه به ورزش کردن اختصاص می‌دادند.

 

گروه سوم : استفاده از ورزش به عنوان تنها روش درمانی . سه بار در هفته ورزش کردن آن هم به مدت ۴۵ دقیقه . که این مدت شامل ۱۰ دقیقه گرم کردن بدن قبل از انجام تمرینات ورزشی ، ۳۰ دقیقه پیاده روی یا دویدن آهسته و ۵ دقیقه سرد کردن بدن بعد از انجام تمرینات ، است .

 

نتایج  تحقیقات انجام شده درمورد این سه گروه :

۶ ماه مطالعه بر روی این سه گروه ، نتایج زیر را به همراه داشت :

گروه اول – فقط استفاده از دارو : افسردگی ۳۸ درصد از بیماران مجددا عود کرد .

 

گروه دوم – استفاده ترکیبی از دارو و ورزش : افسردگی ۳۱ درصد از بیماران مجددا عود کرد.

 

گروه سوم – فقط استفاده از تمرینات ورزشی : فقط افسرگی ۸ درصد از بیماران عود کرد .

 

می‌توانید  نتایج تحقیقات را در نمودار زیر نیز مشاهده کنید :

شادی طبیعی : حقایقی درباره ورزش و افسردگی

چرا ورزش عملکرد بهتری نسبت به مصرف دارو دارد ؟

 

ورزش کردن باعث می‌شود که هویت و شخصیت جدیدی پیدا کرده و آن را تایید کنیم ؛ شخصیتی که تغییر و تحول یافته و حالا معتقد است که می‌تواند آدم بهتری شود و بهتر زندگی کند .

 

در مقابله طولانی مدت با افسردگی ، ورزش کردن قدرتمندتر از دارو است . منظور این نیست که دارو کارایی ندارد اما ورزش می‌تواند کارهایی انجام دهد که دارو قادر به انجام آن نیست . یک از مزایای ورزش کردن این است که هر زمان ، تمرینات خود را به پایان می‌رسانید ، احساس اعتماد به نفس زیادی خواهید داشت .

 

شاید تاثیر کوچکی به نظر برسد اما این تغییر ظریفی است که می‌تواند نقش بسیار مهمی در توانمند سازی و اعتماد به نفس افراد داشته باشد . این شخصیت و هویتتان است که شما را به سمت موفقیت سوق خواهد داد .

 

کاربردی کردن این مطلب در زندگی

اگر خودتان در حال مبارزه کردن با افسرگی هستید باید نتیجه‌ی مطالب گفته شده را ، با به کار بستن آنها ، مشاهده کنید و اگر هم افرادی را در اطراف خود سراغ دارید که دچار افسردگی هستند ، می‌توانید این مطلب را با آنها به اشتراک بگذارید ؛ شاید بتواند مفید واقع شود .

 

حتی اگر خودتان را شخصی شاد در نظر می‌گیرید با انجام این تمرینات می‌توانید به ثبات شخصیت بیشتری برسید و به هر هدفی که در زندگی دارید دست پیدا کنید .

 

انتخاب یک عادت روزانه است که باعث تقویت احساس عزت نفس و تبلور شخصیت واقعی ما می‌شود . به عنوان مثال می‌توانیم مدیتیشن انجام دهیم ، ورزش کنیم ، بنویسیم یا یک اثر هنری خلق کنیم .

 

هر آنچه را که انتخاب می‌کنید ، یا در حال حاضر انتخاب کرده‌اید ، را آرام آرام و با قدم‌های کوچک انجام دهید و به خودتان ثابت کنید که می توانید تبدیل به همان شخصیتی شوید که خودتان می‌خواهید و دوستش دارید .

 

این عادت‌های کوچک ما هستند که وقتی با پشتکار و ثبات قدم به صورت مداوم تکرار شوند می‌توانند موفقیت یا شکست ، اعتماد به نفس یا تردید و حتی شادی یا افسردگی را در زندگی ما رقم بزنند .

منبع : (+)

مطالب مرتبط