نکاتی مهم در مورد چندکارگی

بعضی از آدم‌ها این توانایی را در خودشان می‌بینند که به قول معروف  با یک دست ، تعداد زیادی هندوانه بلند کنند . به همین دلیل با اعتماد به نفسی بالا به چندکارگی یا مالتی تسکینگ روی می‌آورند ؛ یعنی در یک زمان ،  چندین کار متفاوت را انجام می دهد ، در حالی که به عواقب و آسیب‌های حاصل از این کار آگاه نیستند .

 

مغز ما برای چندکارگی ساخته نشده است

مغز ما برای تمرکز بر روی یک موضوع خاص طراحی شده است و با بمباران کردن آن با انبوهی از اطلاعات ، فقط از سرعت پردازش داده‌ها و کارایی مفید آن کم می‌کنیم . ارل میلر، پروفسور و عصب شناس دانشگاه MIT ، در این باره می‌گوید : “در حالی که افراد فکر می‌کنند  چند کاره هستند در واقع مشغول جا به جا شدن سریع از یک وظیفه به وظیفه‌‌ی دیگرند و هرزمان که آنها این کار را انجام می‌دهند، یک هزینه‌ی شناختی وجود دارد “

 

تدام این تغییرات سریع وظایف ، باعث تقویت شدن عادات بد مغز می‌شود . زمانی که یک وظیفه‌ی کوچک (ارسال ایمیل ، ارسال پیام ، پست یک توییت) کامل شد هورمونی به نام دوپامین در مغز ترشح می‌شود ؛ مغز ما دوپامین را دوست دارد پس ما را تشویق می‌کند تا به طور مداوم بین انجام وظایف کوچک جا به جا شویم و به یک لذت آنی برسیم .

 

این باعث ایجاد یک حلقه‌ی بازخورد خطرناک می‌شود به طوری که احساس می‌کنیم کارهای زیادی انجام داده‌ایم در حالی که به هیچ وجه کار زیادی صورت نگرفته است  (یا حداقل کارهایی که نیاز به تفکر نقادانه داشته باشد انجام نشده است). در حقیقت ، می‌توانیم به  چک کردن ایمیل ، توییتر و فیس‌بوک به عنوان نوعی از اعتیاد عصبی اشاره کنیم  .

 

کاهش کیفیت کار و بهره‌وری

چندکارگی ، کار سازماندهی افکار و فیلتر کردن اطلاعات بی ربط را دشوار کرده  و از این طریق باعث کاهش کارایی و کیفیت کار ما خواهد شد ؛ همچنین باعث ایجاد کورتیزول ،هورمون استرس ،در بدن ‌می‌شود .

 

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که حتی فرصت‌های موجود برای روی آوردن به چندکارگی ، مثلا آگاهی داشتن از وجود ایمیل‌های خوانده نشده‌ در اینباکس خود ، می‌تواند باعث کاهش ضریب هوشی به میزان ۱۰ امتیاز شود !

 

مطالعات و یافته‌های A McKinsey Global Institute نشان می‌دهد که کارمندان حدود ۲۸ درصد از ساعات کار هفتگی خود را صرف چک کردن ایمیل‌ها می‌کنند . ایمیل مشکل‌ساز است اما پیام کوتاه از آن هم بدتر است .

 

با ایجاد یک برنامه‌ی زمانی مناسب برای چک کردن ایمیل‌ها ، می‌توانیم از ذهنمان در برابر آسیب‌های ناشی از چند کارگی حفاظت کنیم . ما می‌توانیم خودمان را موظف کنیم که فقط سه مرتبه در روز حق سر زدن به ایمیل خود را خواهیم داشت (یک مرتبه صبح هنگامی که در محل کار خود حاضر می‌شویم ، یک مرتبه موقع ناهار ، یک مرتبه هم در پایان ساعت کاری ). به علاوه نوتیفیکیشن تلفن همراه خود را خاموش کرده و فقط در زمان‌های مناسب پیام‌های آن را چک می‌کنیم .

هشدار: آسیب‌ها می‌توانند دائمی باشند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آسیب‌های شناختی حاصل از چندکارگی یا مالتی تسکینگ می‌تواند دائمی باشد . بر طبق مطالعات دانشگاه ساسکس انگلستان ، افرادی که اغلب از چندین دستگاه در یک زمان استفاده می‌کنند(مثلا ارسال پیام کوتاه در حین تماشای تلویزیون) چگالی ماده خاکستری در قشر کمربندی قدامی مغز این افراد کمتر از سایرین است . گفتنی است که این بخش از مغز ، مربوط به کنترل شناختی و عملکرد احساسی انسان است .

 

 

جمع بندی :

چندکارگی یک مهارت نیست که بتوانیم آن را به رزومه‌ی کاری خود اضافه کنیم بلکه فقط باعث ایجاد عادات بد خواهد شد . پس بهتر است نوتیفیکیشن‌ها را خاموش کنید ، برای چک کردن ایمیل خود یک برنامه‌ی زمانبدی‌شده داشته باشید و در نهایت تمام ذهن خود را  فقط بر روی کاری که هم اکنون در دست اجرا دارید ، متمرکز کنید .

منبع(+)

مطالب مرتبط