انتخاب ؛ بر اساس ارزش‌ها یا با تکیه بر مصلحت اندیشی ؟

معمولا هر مشکلی که ما با آن در زندگی خود مواجه می‌شویم زودگذر است . اما همین مسائل زودگذر ، باعث ایجاد درد و رنج آنی خواهند شد ؛ که در اغلب اوقات این آزردگی انتخاب‌ها ، تصمیمات و رفتار ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

به عنوان مثال :

  • کارمندی که به اندازه‌ی کافی احساس قدرت داشتن و مهم بودن نمی‌کند دچار رنج ناشی از این حس آزار دهنده می‌شود و برای رهایی از این رنج ، به شغلی وحشتناک با عنوانی موهوم روی می‌آورد .
  • شخصی که احساس می‌کند مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته ، کسی او را دوست ندارد و به او اهمیت نمی‌دهد یا دچار سوء تفاهم شده است ، برای رهایی از این رنج تلاش می‌کند تا همسرش را فریب دهد .
  • کافرینی که از وجود مشکلات و شکست  در مدیریت کسب و کار کوچک خود رنج می‌کشد برای افزایش فروش  ، به استفاده از تکنیک‌های بازاریابی غیرشفاف و مشکوک متوسل می‌شود.

وقتی ما اجازه می‌دهیم که مشکلات فعلی ما بر روی تصمیماتی که می‌گیریم تاثیرگذار باشد باعث می‌شود که با گفتن عبارت “فقط همین یک بار” خودمان را در یک موقعیت استثنایی فرض کرده و انتخاب‌هایی را انجام دهیم که ما را از رنج‌ ، آزردگی و عدم اطمینانی که در حال حاضر به آن دچار هستیم نجات می‌دهد.

حالا چگونه می‌توانیم از چنین دامی دوری کنیم و انتخاب بلند مدتی داشته باشیم در حالی که هنوز رنج‌ها و آزردگی‌های کوتاه مدت ما حل نشده باقی مانده‌اند ؟

اجازه دهم انتخاب‌هایم بر اساس ارزش‌هایم باشد

به عنوان مثال زمانی که باید شغلی را انتخاب کنم به جای اینکه سوال کنم  “آیا این کار پولساز است ؟ “ می‌توانم سوالم را اینطور بپرسم “آیا این کار با ارزش‌های من مطابقت دارد ؟” اگر جواب منفی بود باید به دنبال یافتن گزینه‌های دیگری برای انتخاب باشم .

با این روش ، یعنی زمانی که زندگی شخصی و کسب و کار ما مطابق با ارزش‌هایمان باشد شاید بتوانیم با افتخار و سربلندی زندگی کنیم به جای اینکه حس آزاردهنده ندامت و پشیمانی هر لحظه ، احساس  آرامش و لذت بردن از زندگی را از ما بگیرد .

قدرت محدودیتی که به آن باور دارید

هر انتخاب و تصمیمی با نوعی از محدودیت همراه است . محدودیت‌هایی مثل میزان دانش و سواد ، میزان سرمایه و پول یا میزان منابعی که در دسترس ما وجود دارد .

تجربه نشان می‌دهد ، اغلب زمانی که دارای محدودیت‌های بیشتری هستیم انتخاب‌های بهتری نیز خواهیم داشت . وقتی گزینه‌های پیش روی ما محدود هستند سعی می کنیم گزینه‌یی را انتخاب کنیم که بیشترین تناسب را با ارزش‌های ما داشته باشد ؛ به طوری که تلاش می‌کنیم تا کاملا مطمئن شویم رفتارما مطابق با اعتقادات و باور‌هایمان باشد .

شما نسبت به اصول و اهدافتان آگاهی دارید و بر اساس آن می‌توانید روشتان را انتخاب کنید .

نحوه‌ی عمل کردن به دانسته‌هایمان در این زمینه

بیشتر ما هیچگاه زمانی را به فکر کردن در مورد ارزشهایمان اختصاص نمی‌دهیم ؛ یا آنها را روی کاغذ نمی‌آوریم و درباره‌ ‌ش توضیح نمی‌دهیم . شاید ضرورتی برای این کار نمی‌بینیم .

شاید بد نباشد ارزش‌هایمان را کشف کنیم و انتخاب‌ها و تصمیماتمان در زندگی  را مطابق با آنها انجام دهیم .

اگر زمانی را برای  نشستن و فکر کردن در مورد ارزش‌هایمان در نظر نگیریم باید انتخاب‌هایمان را براساس اطلاعاتی که پیش رویمان قرار دارد انجام دهیم و خودمان را برای حسرت‌ها و پشیمانی‌های احتمالی که با این ” روش تصمیم گیری “  ممکن است به سراغمان بیاید ، آماده کنیم .

زندگی پیچیده است و هر لحظه ممکن است که در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خود نیاز به انتخاب و اتخاذ تصمیم مهمی داشته باشیم . در این شرایط بیشتر از آنکه نیاز به دانش و اطلاعات زیاد داشته باشیم ، نیازمند داشتن درک روشنی از ارزش‌هایمان هستیم .

در اطراف ما مردان و زنان با استعدادی وجود دارند که زمان زیادی از زندگیشان را در زندان سپری می‌کنند چون در زمینه‌ی کسب و کار خود تصمیماتی گرفته‌اند که با تکیه بر مصلحت اندیشی و رهایی زودگذر از بند رنج‌های ناشی از مشکلاتشان بوده است نه بر اساس ارزش‌هایی که به آن باور داشته اند .

پس بهتر است اجازه دهید انتخاب‌هایتان بر اساس ارزش‌هایتان باشد . ‌

منبع (+)

مطالب مرتبط