تلاش‌های ۳۰ روزه برای تغییر

ممکن است در  زندگی اکثر ما آدمها روزهایی فرا برسد که احساس پوچی و بی‌هدفی کنیم . در این شرایط مثل کسی که در حال غرق شدن است حاضر می‌شویم به هر چیزی چنگ بزنیم تا ما را از این شرایط بحرانی و مرگ‌آور نجات دهد و تغییری در آن ایجاد کند .

این شرایط به وجود آمده ، می‌تواند در بین همه‌ی انسانها مشابه باشد اما روش‌هایی که برای رهایی از آن وجود دارد متفاوت است ؛ گروهی به سمت استفاده از مواد مخدر می‌روند ، گروهی به دوستان نادیده و مجازی در شبکه‌های اجتماعی پناه می‌آورند ، گروهی دیگر هم تصمیم می‌گیرند که به طور کل صورت مسئله را پاک کرده و به خودکشی فکر کنند .

اما در این میان ، گروهی دیگر از آدم‌ها هم هستند که وقتی به پوچی می‌رسند ، از آن نقطه‌ی آغازی می‌سازند برای ایجاد تغییر و رسیدن به حس زیبای خوشبختی . آنها در جستجوی افرادی می‌روند که معنای زندگی و حیات را درک کرده‌اند تا رد پایشان را دنبال کنند و آنها نیز طعم شیرین رضایت و خوشبختی را بچشند .

در این بخش تصمیم دارم به معرفی شخصی به نام مت کاتس بپردازم  که از قرار معلوم او نیز روزی دچار حس غریب پوچی در زندگیش شده است . اما او امروز نه معتاد است و نه یک فرد افسرده و ناامید بلکه او به عنوان یک شخصیت خودساخته و موفق در جایگاه پربیننده‌ی TED از موفقیت‌ها و کسب عادات موثرش می‌گوید .

داستان از آنجا شروع می‌شود که روزی مت کاتس در زندگیش احساس پوچی می‌کند و برای نجات از دست این حس آزار دهنده تصمیم می‌گیرد جای پای یکی از فیلسوفان بزرگ آمریکایی به نام مورگان سپورلاک را دنبال کرده و برای چیز جدیدی در زندگیش به مدت ۳۰ روز تلاش کند .

او می‌گوید : ” این ایده خیلی ساده است. درباره یه چیزی که همیشه می خواستی به زندگیت اضافه کنی فکر کن و مدت ۳۰ روز آینده برای آن تلاش کن. ۳۰ روز مدت زمانِ مناسبی است برای اضافه کردن یک عادت جدید یا کم کردن یک عادت از زندگیت، مثل دیدن اخبار.”

مت کاتس طبق گفته‌ی خود درس‌های مهم و زیادی از این چالش‌های سی روزه آموخته و یاد گرفته است .

او یادگرفته :

  • با استفاده از تلاش‌های ۳۰ روزه به جای گذر زمان و فراموشی آن ، می‌توانیم زمان و کارهایی که انجام می‌دهیم را ماندگار کنیم .
  • انجام چالش‌های ۳۰ روزه‌ی بیشتر و سختر باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود ؛ به طوری که با این روش مت کاتس از یک دانشمند کامپیوتر پشت میز نشین تبدیل به ماجراجویی می‌شود که مرتفع‌ترین کوه آفریقا یعنی قله‌ی کوه کلیمانجارو را فتح می‌کند ؛ کاری که قبلا هرگز موفق به انجام آن نشده بود .
  • اگر واقعا بخواهیم ، میتوانیم هر کاری را به مدت ۳۰ روز انجام دهیم . مت کاتس موفق می‌شود  یک رمان ۵۰۰۰۰کلمه‌یی را در مدت یک ماه بنویسد یعنی روزانه ۱۶۶۷ کلمه در مدت ۳۰ روز . او در مورد راز موفقیتش می‌گوید : ” رازش این است که تا کلمات آن روز را ننوشتی به خواب نروی. ممکن است از خواب محروم شوی اما رمانت را تمام می کنی. حالا آیا کتاب من بزرگترین رمان آمریکاست؟ نه. من آن را در یک ماه نوشتم. آن افتضاح است. اما برای بقیه عمرم، اگر جان هادگمن را در مهمانی تد ببینم، لازم نیست بگویم ” من یک دانشمند کامپیوتر هستم.” اگر بخواهم می توانم بگویم، ” من یک رمان نویس هستم.” “
  • اگر تغییرات کوچک و پایدار به صورت مداوم ایجاد شوند احتمال ماندگاری آنها افزایش پیدا می‌کند . اینکه یک چالش بزرگ انجام دهیم هیچ ایرادی ندارد و لذت بخش هم خواهد بود اما ماندگاری کمتری دارد .

منتظر چه هستید؟ من تضمین می کنم ۳۰ روز بعدی را چه دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید خواهید گذراند. چرا به چیزهایی که همیشه می خواستید انجام دهید فکر نمی کنید و برای ۳۰ روز بعدی ، آن را امتحانشان نمی‌کنید ؟ “مت کاتس”

مطالب مرتبط