آموزش و یادگیری زبان انگلیسی

آموزش و یادگیری زبان انگلیسی

من یادگیری زبان انگلیسی را از کودکی شروع کردم . آنقدر بچه بودم که متوجه نشوم یادگیری این زبان یک انتخاب است نه یک اجبار .بعدها تازه فهمیدم که برای داشتن یک زندگی معمولی فقط دانستن زبان مادری هم کافی خواهد بود .

گفتم برای ” داشتن یک زندگی معمولی “ . اما افرادی که تصمیم می‌گیرند کیفیت و سطح زندگی خود را ارتقا دهند به دنبال کسب مهارتهایی می‌روند که آنها را به هدفشان نزدیک کند . یکی از این مهارت‌ها ، مهارت یادگیری زبان انگلیسی است .

بعد از یادگیری زبانی به غیر از زبان مادری ، فرصت‌ها و گزینه‌های بیشتری برای انتخاب خواهیم داشت . اگر دانشجو هستیم می‌توانیم از منابعی استفاده کنیم که به زبان اصلی هستند و از سایر دانشجویان که به کتاب‌ها و منابع ترجمه شده پناه می‌برند متمایز باشیم .

می‌توانیم بی هیچ محدودیت و وابستگی به موسیقی‌هایی گوش دهیم و از شنیدنشان لذت ببریم که به زبان اصلی هستند و از نفهمیدن و درک نکردن مضمون آنها کلافه نشویم و رنج نکشیم . همچنین دانستن زبان انگلیسی می‌تواند باعث رونق در کسب و کارمان شود و حتی اگر کارمند هستیم با اعتماد نفس بالا ، درخواست دریافت حقوق بیشتری داشته باشیم .

در مجموع بهبود و توسعه‌ی مهارت یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند تحولی بزرگ در زندگی شخصی و کسب و کارمان ایجاد کند .                                                     

تسلط بر خواندن ، نوشتن ، شنیدن و صحبت کردن روان به زبان انگلیسی یک هدف بزرگ است ؛ اما برای رسیدن به این هدف باید وارد مسیری شویم که با گام‌ها و قدم‌های کوچک اما پیوسته و خستگی ناپذیر طی خواهد شد .

بنا بر تجربه‌ی شخصی خودم ، اگر روزی انتخاب کردید که وارد مسیر یادگیری زبان شوید شاید این چند قدم کوچک نیز برای شما کمک کننده و مفید باشد :

قدم اول

باید برای خودمان مشخص کنیم که از روی اجبار قرار است زبان بیاموزیم یا این خواسته و انتخاب خود ماست . یادگیری یک مهارت نیازمند تمرین و تکرار مداوم و پیوسته است و فقط کسانی که فراگیری زبان را خواسته‌ی خود می‌دانند امیدوار خواهند بود که روزی به این خواسته‌‌شان برسند .                                               

قدم دوم

روش خود را برای یادگیری انتخاب کنید . بعضی اعتقاد دارند که باید حتما در کلاس‌ها و آموزشگاه‌های زبان شرکت کنند بعضی ورود به محیط‌های انگلیسی زبان را موثر می‌دانند  . به هرحال این شما هستید که می‌توانید بهترین روش را برای یادگیری انتخاب کنید .

قدم سوم

 هیچ چیز به اندازه  اینکه کتاب ۵۰۴ یا ۱۱۰۰ کلمه انگلیسی را دستمان بگیریم و فقط لغت بخوانیم نمی‌تواند خسته‌کننده و بی فایده باشد . یا اینکه کتاب گرامر را زیر و رو کرده  و فرمول‌های آن را از حفظ کنیم . ما وقتی شروع کنیم جملات و متن ‌های انگلیسی را بخوانیم می‌توانیم هم خواندن و نوشتنمان را تقویت کرده و هم دامنه‌ی لغاتمان را گسترش دهیم . روشی که یادگیری لغت و گرامر را لذت بخش می‌کند این است که آنها را در قالب جملات بیاموزیم و با کاربرد آنها در متن آشنا شویم .                                                                                                                                                                                                       

قدم چهارم

قرار نیست وقتی در حال خواندن یک متن هستیم معنی تمام لغات آن را بدانیم . با دانستن همان تعداد از لغاتی که قبلا یاد گرفتیم می‌توانیم مفهوم جمله را حدس بزنیم .

نکته‌ی مهم : برای یادگیری لغات ، بهتر است از لغات پرکاربرد شروع کنیم . از این لغات در مجلات ، روزنامه‌ها ، تلویزیون ، رادیو و مکالمات روزانه مردم استفاده می‌شود . زمانی که این لغات را یاد بگیریم  می ‌توانیم آنها را در متن‌ها تشخیص دهیم و با کاربردشان در جمله آشنا شویم .

به ذهن سپاری لغات زمانی که آنها را در متن می‌خوانیم یا در نوشتن جملات از آنها استفاده می‌کنیم به مراتب آسان‌تر و هوشمندانه‌تر از زمانی است که دیکشنری به دست گرفته ، لغت حفظ کنیم .                                                                                                                                                                         

قدم پنجم

هرگز نباید لغات انگلیسی را به زبان خودمان ترجمه کنیم . در این حالت استفاده از دیکشنری انگلیسی / انگلیسی انتخاب مناسب‌تری است . این روش شاید دشوار و زمانبر باشد اما روش صحیح و نتیجه بخشی خواهد بود.

قدم ششم

وقتی تا حدودی با خواندن متن‌ها و جملات و درک مطلب آشنا شدیم وقت آن فرا می‌رسد که شروع به نوشتن کنیم . من با روزی یک جمله نوشتن شروع کردم و هر هفته به تعداد آنها اضافه می‌کردم . در ابتدای کار جملاتم سرشار از اشتباهات لغوی و گرامری بود اما از اینکه آنها را به کسی نشان بدهم تا اشتباهاتش را رفع کند اصلا خجالت نمی‌کشیدم . چون آگاه بودم که تا اشتباه نکنم دیگران نمی‌توانند آنها را تصحیح کنند . پس با اعتماد به نفس شروع به نوشتن و رفع اشتباهاتم کردم . 

قدم هفتم

 یادگیری زبان مثل رانندگی است . آیا شما رانندگی با ماشین را می‌توانید از طریق خواندن کتاب یاد بگیرید ؟ یا باید به صورت عملی آن را تمرین کنید و بیاموزید ؟

قدم هشتم

زمانی که از یک فایل صوتی به زبان انگلیسی استفاده می‌کنید می‌توانید جمله به جمله آن را متوقف کرده و با صدای بلند آنها را تکرار کنید . حتی در حین این عمل  بهتر است صدای خودتان را ضبط کنید تا بتوانید بعدا اشتباهاتتان را رفع کنید .

قدم نهم

قبلا اشاره کردم که شما خودتان باید انتخاب کنید که از چه روش‌ها و منابعی برای یادگیری استفاده کنید اما به عنوان یک پیشنهاد باید بگویم که اینترنت می‌تواند بستر مناسبی برای آموزش و یادگیری باشد .سایتهای زیادی هستند که به صورت آنلاین زبان آموزش می‌دهند اما برای آشنایی بیشتر با این فضا بد نیست در ابتدا سری به سایت Freerice.com بزنید.

قدم دهم

 برای تقویت مکالمه هیچ راه دیگری به جز صحبت کردن با دیگران به ذهنم نمی‌رسد . بدترین آفت برای بهبود مکالمه ترس از حرف زدن به زبان انگلیسی با دیگران است ؛ ترس از اشتباه و قضاوت آنها . بالاخره یک روز باید تصمیم بگیریم که این ترس بازدارنده را کنار بگذاریم و با اعتماد به نفس شروع به حرف زدن کنیم . اینکه در اول کار اشتباه کنیم اتفاق تازه‌ای نیست همه در این شرایط بوده‌اند فقط کسانی موفق شدند که از اشتباه کردن نترسیدند و به دیگران این اجازه را دادند که صدایشان را بشنوند و خطاهایشان را تصحیح کنند .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *