قدرت عادت‌های کوچک اما موثر – تغییر سبک زندگی

چند سال پیش به یکی ازدوستانم که از فرط چاقی و اضافه وزن نفس نفس می‌زد و به زحمت می‌توانست یک مسیر کوتاه را پیاده طی کند توصیه‌یی کردم که خوشبختانه برایش رهایی بخش و موثر بود .

به او گفتم از ” قدرت‌ عادت‌های کوچک “ غافل نشو . با روزی یه لقمه کمتر خوردن ، یک خیابان پایین تر ماشینت را پارک کردن و تا مقصد پیاده رفتن ، با روزی یک لیوان بیشتر آب خوردن ، با یک طبقه زودتر از آسانسور بیرون آمدن و استفاده از پله‌ها می توانی تو هم مثل آدم‌های معمولی از زندگیت لذت ببری و بهتر زندگی کنی .

خوشبختانه او با این توصیه تصمیم گرفت که عادت‌های قبلی خودش را با عادت‌های جزیی اما مفید و مثبت جایگزین کند؛ هر چند در ابتدای کار، سختی زیادی را متحمل شد اما در حال حاضر در وضعیت ایده‌آلی قرار دارد و می‌تواند رویای‌های بزرگش را تحقق یافته ببیند .

همه‌ی ما آرزوها و رویاهایی داریم که به امید تحقق آنها نفس می‌کشیم و زندگی ‌می‌کنیم

اما بد نیست بدانیم که برای  ایجاد یک حرکت بزرگ ، مجبوریم با اقداماتی کوچک و جزیی شروع کنیم .

ابتدا به عادت‌های بد یا خوب خود توجه می‌کنیم : مسواک زدن ، بستن کمربند ایمنی ، جویدن ناخن‌ها و …

این کارها به اندازه کافی کوچک و ساده هستند که لازم نباشد به آنها فکر کنیم و به صورت خودکار انجام می‌شوند .

مغز ما کار‌های کوچک را به سرعت یاد می‌گیرد و به صورت خودکار آنها را انجام می‌دهد. پس چرا برای شکل دهی یک عادت خوب از این ویژگی مغز استفاده نکنیم ؟ برای این کار باید از تغییرات کوچک شروع کنیم ؛ تغییراتی که آنقدر جزیی هستند که مغز ما به سرعت و به راحتی آنها را یاد می‌گیرد و تکرار می‌کند.

زمانی را در نظر می‌گیریم که تصمیم داریم وزن خود را کاهش دهیم . در این شرایط ما یک هدف بزرگ (کاهش وزن) داریم . اما دستیابی به این هدف ، به تحقیقاتی که کارشناسان در مورد انجام رژیم غذایی موثر برای کاهش وزن انجام داده‌اند بستگی ندارد . بلکه می‌توانیم با انجام یک سری عادت‌های کوچک و جزیی به صورت روزانه و همیشگی به هدف دلخواهمان دست پیدا کنیم . مثلا با ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز ، نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب ، کاهش حجم کالری مصرفی در هر وعده غذایی در روز و …

تمرکز بر روی تغییر “سبک زندگی” یا تغییر “وضعیت زندگی” ؟

ما ممکن است در رویاهایمان به داشتن تناسب اندام خیره کننده ، برنده شدن در یک مسابقه ماراتون ، چاپ یک کتاب پرفروش و یا میلیاردر شدن فکر کنیم . در این حالت اگر کسی از ما سوال کند که در چه فکری هستیم ، به او جواب خواهیم داد : “می‌خواهم زندگیم را تغییر دهم”

اما آیا ایجاد “تغییر زندگی ” بدون “تغییر سبک زندگی” امکان پذیر است ؟

  • داشتن تناسب اندام یک تمایل و خواسته برای تغییر زندگی است و نوشیدن روزانه ۸ لیوان آب در روز نوع جدیدی از سبک زندگی است .
  • شرکت در مسابقه ماراتون یک تمایل و خواسته برای تغییر زندگی است و دویدن ۳ روز در هفته نوع جدیدی از سبک زندگی است .
  • میلیارد شدن یک تمایل و خواسته برای تغییر زندگی است و انجام ۵ ساعت اضافه کار در هفته برای افزایش دریافتی حقوق نوع جدیدی از سبک زندگی است .

چطور می‌شود بدون تغییر در سبک زندگی و عادت‌ها ، به  ایجاد تحولی  بزرگ امیدوار بود ؟

تفاوت بین ” اهداف زندگی” و “عادت‌های روزانه”

اینکه باید در زندگی هدف داشته باشیم ، امری بدیهی و قابل قبول است اما گاهی اوقات این اهداف ، باعث گمراهی ما در به عهده گرفتن کارهایی می‌شود که خارج از حد توان و کنترل ماست .

در صورتی که این عادات روزانه – کارهای روتین کوچک که مرتبا تکرار می‌شوند – هستند که رویاهای ما را به حقیقت مبدل می‌کنند . پس نباید فراموش کنیم که عادت‌های کوچک ، نتایج بزرگی را به همراه خواهند داشت .

شاید این مطلب ، بتواند سرنخی باشد برای مطالعه‌ی بیشتر افرادی که به دنبال ارتقا و بهبود مهارت‌های فردی خود هستند . کتاب‌ها و مقالات پرفروش و معتبری دراین  زمینه نوشته شده است که خواندن و عمل کردن به آنها می‌تواند در این مسیر به ما کمک کند . کتاب ‌”هفت عادت مردمان مؤثر ” اثر استیون کاوی و کتاب “قدرت عادت؛ چرایی کارهایی که ما انجام می‌دهیم، در زندگی و کسب و کار” نوشته‌ی چارلز داهیگ از جمله منابع مهم در این زمینه هستند .

مطالب مرتبط