درباره انتخاب آگاهانه در زندگی

هر زمان صحبت از انتخاب کردن و تصمیم گرفتن می‌شود انتخاب‌های بزرگ و سرنوشت سازی مثل انتخاب رشته ، انتخاب همسر ، انتخاب شغل و نظایر آنها در ذهن ما تداعی می‌شود.غافل از اینکه ما همیشه در معرض ” انتخاب کردن ” قرار می‌گیریم ؛ از صبح که بیدار می‌شویم تا موقع خواب ، این تصمیمات ما هستند که روزمان را می‌سازند .

به عنوان مثال تصمیم می‌گیریم که :

  • صبحانه‌ی ناسالم و خوشمزه بخوریم یا صبحانه‌ی سالم و معمولی
  • برای حفظ سلامتی سیگار نکشیم یا برای دور ماندن از رنج ترک یک عادت بد ، امروز هم به سیگار کشیدنمان ادامه دهیم
  • زندگی بی معنا و تلخ با همسرمان را بنابر مصحلت و وحشت از قضاوت دیگران تحمل کنیم یا راهی برای رهایی از این وضعیت پیدا کنیم
  • انتخاب زمان مناسب برای بچه دار شدن یا  تصمیم صحیح برای به دنیا آوردن فرزند دوم
  • به کارمان ادامه دهیم یا محل کارمان را برای تجربه‌ی فرصت بهتر ترک کنیم
  • خودمان از پدر و مادرمان مراقبت کنیم یا پرستاری از آنها را به شخص دیگری واگذار کنیم
  • انتخاب کنیم که با چه افرادی ارتباطمان را محدود یا قطع کنیم یا توسعه دهیم .

همانطور که ثانیه‌ها و دقایق ، ساعت و روزها را تشکیل می‌دهند انتخاب‌های کوچک و حتی به ظاهر ناچیز ما نیز زندگی و سرنوشتمان را می‌سازند . زندگی ما چیزی نیست جز مجموعه‌ای از تصمیماتی که اتخاذ می‌کنیم ؛ هرچند کوچک به نظر می‌رسند اما تفاوتهای بنیادین و سرنوشت سازی ایجاد خواهند کرد .

همه‌ی انسان‌ها حق انتخاب دارند و از این نظر با هم مشابه‌اند اما آنچه باعث ایجاد تفاوت می‌شود داشتن اراده‌ی کافی برای بهره بردن از این حق است .

بعضی از افراد به دو دلیل ترجیح می‌دهند که در انجام انتخاب‌های مهم زندگیشان نقشی نداشته باشند و منفعلانه عمل کنند : ترس از ناشناخته‌ها و راحت طلبی

اما در نقطه‌ی مقابل آنها افرادی هستند که قصد دارند خودشان نویسنده‌ی داستان زندگیشان باشند . آنها می‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند و قرار است به چه کسانی تبدیل شوند ؛ به یک نویسنده‌ی چیره دست ، پزشک حاذق ، مهندس ماهر یا یک نقاش هنرمند .

اگر زندگینامه‌ی افراد موفق را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که تقریبا هیچ کدام از آنها از هوش ، مهارت ، تجربه و استعداد ذاتی خارق العاده‌ای برخوردار نبودند ؛ بلکه آنها اهداف و رویاهای خودشان را می‌شناسند ، بر این اساس انتخاب‌های خود را در زندگی انجام می‌دهند و بیش از آنکه اهل حرف زدن باشند مرد عمل کردن هستند .

افراد موفق ، سختی ترک یک عادت بد و جایگزین کردن آن با یک عادت مفید و موثر را به جان می‌خرند و این اراده و ثبات قدم ، از انتخابی که برای زندگیشان داشته‌اند سرچشمه می‌گیرد . به همین دلیل جیم ران می‌گوید : “آدم‌های موفق کتابخانه‌های بزرگ دارند و بقیه‌ی آدم‌ها تلویزیون‌های بزرگ”. وقت هدر دادن با تماشای تلویزیون یا خریدن زمان با مطالعه . انتخاب از بین این دو گزینه تمایز بین افراد موفق و افراد معمولی را مشخص خواهد کرد .

این انتخاب‌های ما هستند که به زندگی ما معنا می‌بخشند و از ما یک انسان قابل اعتماد و مصمم می‌سازند یا یک موجود بی اراده و منفعل .

انتخاب‌ها گاهی ساده و در بعضی از اوقات فوق‌العاده سخت و پیچیده به نظر می‌رسند .

وقتی من در هوای گرم باید از بین قهوه‌ی داغ و آب خنک یکی را انتخاب کنم کار سختی پیش رو ندارم ولی وقتی باید از بین تحصیل یا کار در داخل یا خارج از کشور تصمیم بگیرم دیگر انتخاب به راحتی امکان پذیر نیست .

اما سختی‌ها و مشکلات فارغ از اینکه در کوتاه مدت باعث به درد سر افتادن ما می‌شوند اما اگر شکیبایی کافی داشته باشیم و پایداری و ثبات قدم خود را حفظ کنیم ، می‌تواند فرصت مناسبی برای رشد و پیشرفت ما باشد .

مطالب مرتبط