راز رسیدن به ثروت و خوشبختی از نگاهی متفاوت

بشر ،  همواره به دنبال کشف رازها و رمزها بوده و از این کار لذت می برد . از یک باستان شناس گرفته که برای کشف رازهای زندگی در گذشته تلاش می کند تا یک سخنران انگیزشی ، که ادعا می کند رازهای خوشبختی و ثروتمند شدن در آینده را به دست آورده و آنقدر خیرخواه و مهربان است که می خواهد همه ی آدم ها ، این رازها  را بدانند و آنها نیز به خوشبختی و سعادت برسند !

حدود ۲۰۰ سال از زمانی می گذرد که کارلو کلودی شخصیت پینوکیو را خلق کرد . پینوکیو یک  آدمک چوبی است  که به توصیه دوستان فریبکار خود (گربه نره  و روباه مکار ) سکه های پس اندازش را در خاک می کارد و منتظر می ماند تا بی هیچ زحمت و تلاشی درخت سکه ای سبز شود و او بتواند از میوه های طلایی آن استفاده کند !

چند وقت پیش در یک جلسه ی کاری ، با شخصی آشنا شدم که بسته های آموزشی و مشاوره در زمینه ی رازهای کسب و کار میلیاردی و طریقه ی رسیدن به ثروت و خوشبختی را تولید کرده و می فروخت . وقتی از نحوه و فرایند تولید این بسته ها آگاه شدم برای  پینوکیوهایی  که قرار بود از آنها استفاده کنند و بابتشان مبالغ هنگفتی هم بپردازند به شدت متاثر شدم .

اغلب این بسته های آموزشی که ادعا می کنند راز ثروتمند شدن را کشف کرده اند چیزی نیست جز یک مشت گفته ها و نوشته های کپی شده و تکراری که از کتاب ها و سایت های داخلی و خارجی ، بدون نقل منبع آنها ، استفاده شده است .

شاید اگر خود من به صورت مستقیم با بعضی از  تهیه کنندگان این پکیج ها برخورد نداشتم و از نزدیک شاهد  روند فعالیت آنها نبودم ، هرگز نمی توانستم باورم کنم انسانهایی در این کره ی خاکی زندگی می کنند که به دنبال شکار هم نوعان زود باور و ساده لوح خود هستند!

وقتی با شگفتی و تعجب از یکی از تولیدکنندگان بسته های رازهای ثروتمند شدن سوال کردم که چرا با این سطح از اطلاعات و تا این حد ، سر هم بندی شده  این مجموعه ها و بسته ها ساخته می شوند و ارزش ریالی آنها قابل مقایسه با ارزش واقعیشان نیست ؟ با یک جواب قانع کننده از سمت او مواجه شدم .

او به من اینطور جواب داد : ” من که دارو نمی فروشم که نگران باشم کسی از تقلبی بودن آنها بمیرد . این یک بسته بی آزار است که شاید این توانایی را نداشته باشد  که خریدارش را به آرزویش برساند اما قطعا رویاهای فروشنده ش را به حقیقت مبدل می کند” و اینگونه بودکه من قانع شدم که او راز ثروتمند شدن را آموخته است و لااقل در این باره دروغ نمی گوید!

هنر افرادی که با این بسته ها و سخنرانی های به ظاهر انگیزشی خود به ثروت رسیده اند این است که در ذهن مخاطب خود یک دوراهی بسازند راهی که به شکست ختم می شود و راهی که به موفقیت می رسد .آنها با کیسه های بزرگ ، بر سر این دوراهی می نشینند و با سرکیسه کردن مخاطبان خود ، راه را به آنها نشان می دهند .

اما حقیقت ، چیز دیگری است . هیچ دو راهی و رازی وجود ندارد .

موفقیت یک جاده نیست بلکه یک خروجی و محصول است که طی یک فرایند زمانبر حاصل خواهد شد. ورودی این فرایند کسب تجربه ، خودشناسی ، مطالعه ، دانش ، کسب مهارت و هراس نداشتن از شکست است و خروجی آن موفقیت ، ثروت و خوشبختی است .  گروه های سعادتمند از شکست هراسی ندارند و با تغییر جهت به موقع ، از شکستی به شکست دیگری حرکت می کنند تا بالاخره نشان موفقیت را با افتخار به سینه بچسبانند .

راز رسیدن به ثروت و خوشبختی از نگاهی متفاوت

این فرایند زمانی به اوج تکامل خود می رسد که ما به این اعتقاد برسیم که شکستی وجود ندارد . ما هر روز در حال یادگرفتن ، آموزش ، تحول و توسعه هستیم و برای رسیدن به این هدف ، باید زحمت بکشیم و تلاش کنیم و از میانبرها و معجزات پکیج ها ، بسته ها و رازهای نهفته در آنها خبری نیست . و مهمتر از همه اینکه باور داشته باشیم ، زندگی  ما کوتاه تر از آن است که وقت خود را صرف انجام کارهایی کنیم که هیچ علاقه ای به آن نداریم . برنده واقعی کسی است که هدف خود را در زندگی یافته و در این مسیر ، عاشقانه تلاش می کند ، حتی اگر به ظاهر بارها با موانع و شکست ها روبرو شود .

راز رسیدن به ثروت و خوشبختی از نگاهی متفاوت

اگر علاقمند بودید در رسم نمودار موفقیت دچار اشتباه نشوید می توانید پست ” یک اشتباه بزرگ و رسم نمودار خطی برای موفقیت “ را نیز مطالعه کنید .

مطالب مرتبط