تجربه ی یک زندگی خوب : پول ، شهرت یا روابط خوب ؟

در طول مدت زندگی چه چیز ، ما را سالم تر و شادتر نگه می دارد ؟ پول ، شهرت یا روابط خوب ؟

چند روز پیش قصد خرید از یک فروشگاه اینترنتی را داشتم . وقتی وارد سایت شدم یک پیام تبلیغاتی نظرم را به خودش جلب کرد . پیام این بود : “لذت خرید را با ما تجربه کنید”

این جمله برای من یک معنی داشت . ” خرید کردن “ لذت بخش است و من باید با انتخاب یک مکان مناسب برای خرید این لذت را تجربه کنم . پس هدف من ،  تنها خرید کردن نیست بلکه دستیابی به احساس لذت بخشی  است که پیش از به دست آوردن کالای مورد نیازم ، هرگز آن را تجربه نکرده بودم.

در بازار دنیا نیز وضعیت به همین شکل است . همه ی ما می دانیم که زمان محدودی برای زندگی داریم و در این شرایط عاقلانه به نظر می رسد اگر به دنبال تجربه ی یک زندگی خوب و لذت بخش باشیم .

اینکه چگونه می توانم به یک زندگی خوب برسم سوالی بود که ، کنکاش برای پیدا کردن جواب آن باعث شد ، با شخصی به نام دکتر رابرت والدینگر آشنا شوم . کسی که سرپرست یکی از طولانی ترین (بیش از ۷۰ سال) تحقیقات دانشگاه هاروارد در زمینه پیشرفت و سیر تکاملی بزرگسالان است . او در این مدت اطلاعات جالبی درباره عوامل ایجاد رضایت و شادی در زندگی کسب کرده است .

والدینگر نتایج تحقیقات طولانی مدت خود را در سایت  Ted برای علاقمندان به اشتراک گذاشته است . او در سخنرانی خود صریحا بیان می کند که تجربه ی یک زندگی خوب ، ربطی به ثروت ، شهرت یا سخت کوشی ندارد بلکه  این روابط خوب هستند که باعث شادی و سلامت بیشتر ما در زندگی می‌شود.

روابط خوب و موثر چه روابطی هستند ؟

والدینگر و گروهش در طول تحقیقات خود به ۳ نتیجه مهم در زمینه ساختن یک زندگی شیرین و دوست داشتنی رسیدند :

  • روابط اجتماعی برای ما بسیار مفید و ضروری هستند و ” تنهایی “ کشنده است !
  • تعداد دوستان مهم نیست . یا در یک رابطه تعهد دارید یا نه . بلکه کیفیت روابط نزدیک مهم است. در جمع هم می توان احساس تنهایی کرد . در یک ازدواج هم می شود تنها بود . ازدواجهای مشکل دار و بدون احساس برای سلامتی بدتر از گرفتن طلاق است .
  • روابط خوب فقط جسم مارا محافظت نمی کند . آنها مغزمان را هم محافظت می کنند. افرادی که دارای روابط انسانی موثر هستند و  می توانند روی کمک دیگران حساب کنند  ، حافظه شان طولانی تر و قوی تر از آنهایی است  که در زمان نیاز نمی توانند به دیگری تکیه کنند .

این که روابط خوب ، برای سلامتی و طول عمر ما مفید هستند یک موضوع خیلی قدیمی است  پس چرا سخت فهمیده و راحت چشم پوشی می شود؟

چون ما انسان هستیم و انسانها همیشه به دنبال چیزی هستند که با آن بتوانند به سرعت زندگی خود را به خوبی بسازند و حفظ آن نیز کار آسانی باشد . از طرفی روابط ، بسیار پیچیده و گیج کننده هستند و رسیدگی به خانواده و دوستان کار سخت و طاقت فرسایی است .

نسل حاضر معتقد است برای ساختن یک وضعیت خوب در زندگی باید در پی ثروت ، شهرت ، موفقیت و کارزیاد بود در حالی که نتایج حاصل از  این تحقیقات ۷۵ ساله نشان دهنده ی این حقیقت است که افرادی دارای  وضعیت خوبی بودند  که رابطه ی خوبی با خانواده، دوستان و جامعه داشته اند.

مارک تواین می گوید :

“There isn’t time, so brief is life, for bickerings, apologies, heartburnings. There is only time for loving”

وقتی نیست، زندگی خیلی کوتاه است برای بحث ها، عذرخواهی ها و دل شکستن ها. فقط برای دوست داشتن زمان وجود دارد.

مطالب مرتبط