پرسش : پرسیدن مهم تر از پاسخ دادن است ؟

جمع آوری اطلاعات یکی از اساسی ترین فعالیت های بشر  به حساب می آید . ما از این اطلاعات برای یادگیری ، حل مسائل ، کمک به فرآیند تصمیم گیری و به دست آوردن درک صحیح از شرایط مختلف استفاده می کنیم .

پرسش ، کلید دست یابی به اطلاعات مورد نیاز ماست و افرادی که به دنبال توسعه مهارت ارتباط بین فردی خود یا Interpersonal skills هستند قطعا می دانند که ” سوال کردن ”  بنیان و اساس یک ارتباط موفق است و بدون آن ، در ایجاد ارتباط با دیگران با مشکلات جدی مواجه خواهند شد .

معمولا پرسش و پاسخ ، سرگرم کننده و جذاب است . سیاستمداران ، خبرنگاران ، افراد مشهور و کارآفرینان ، پرسشگران قابلی هستند. آنها سوالات ماهرانه خود را در زمان های مناسب بیان می کنند و در بیشتر اوقات نیز به پاسخ های مفید و مناسب دست می یابند .

اگرچه معمولا به صورت کلامی پرسش می کنیم اما پرسش های غیر کلامی ما نیز کم نیستند . مثلا زمانی که با حالات چهره ی خود در زمان های مختلف و در زمینه های گوناگون ، سوالات ظریف و حساسی را مطرح می کنیم .

ما اهداف مختلفی از طرح پرسش های خود داریم .

مثلا وقتی سوال می کنیم ساعت چند است ؟ هدف ما کسب اطلاعات در مورد زمان است .یا گاهی اوقات افراد حرفه ای و قاطع برای حفظ کنترل یک گفتگوی مهم یا مذاکره و پیشبرد آن به نفع خود به بیان یک سری از سوالات مبادرت می کنند . آنها از این طریق تلاش می کنند تا با کسب اطلاعات مورد نیاز ، کنترل جلسه و گفتگو را در دست خود بگیرند.

گاهی هم سوال می کنیم تا با آن به دیگران ابراز علاقه کنیم . زمانی که وارد یک ارتباط جدید می شویم و تصمیم می گیریم مخاطب خود را بیشتر بشناسیم می توانیم به خوبی از قابلیت پرسش و سوال کردن استفاده  کنیم . اگر در این کار مهارت لازم را داشته باشیم می توان امید داشت که به همدلی و تفاهیم برسیم .

زمانی که در یک جلسه سخنرانی هستیم ، آنچه باعث افزایش اثربخشی سخنان گوینده می شود پرسش و بیان سوالاتی است که در ذهن شنوندگان و مخاطبان شکل گرفته است . این سوالات باعث شفاف تر و روشن تر شدن موضوع می شود و از این طریق می توان ارتباط بیشتری با هدف و منظور سخنران و گوینده برقرار کرد و در این حالت تاثیر گفته های  او چندین برابر خواهد بود .

وقتی در یک آزمون ، تست و مسابقه شرکت می کنیم تنها از طریق پاسخ به سوالات مطرح شده است که می توانیم میزان دانش خود را در زمینه های مختلف بسنجیم یا آن را برای  دیگران به اثبات برسانیم .

در اغلب موارد سوالات ” چرایی “ باعث می شوند که ما در مورد یک موضوع عمیق تر فکر کنیم مثلا وقتی که دوره ی کارشناسی را در دانشگاه به پایان می رسانیم از خودمان سوال می کنیم چرا باید ادامه تحصیل دهم ؟ چرا باید در آزمون کارشناسی ارشد یا دکترا شرکت کنم ؟ چرا باید ازدواج کنم ؟ چرا باید مستقل شوم ؟ در پست چرا آنچه باید باشیم ، نیستیم ؟ نمونه هایی دیگر از پرسش هایی که با چرا آغاز می شوند را بیان کرده ام .  در این لحظات ، عمیق اندیشیدن و رسیدن به نتایج موثر ، می تواند مسیر زندگی شخصی و حرفه ای ما را به طور کل تغییر دهد .

بدون شک همه ، به اهمیت پرسش و سوال کردن واقف هستند اما هدف من از پرداختن به این موضوع یادآوری و تاکید بر بهبود و توسعه مهارت پرسشگری است . در دوران کودکی پر بودیم از سوالات جزیی و شگفت انگیز . سوالاتی که به ما انگیزه می داد تا آرزو کنیم هر چه زودتر بزرگ شویم و جواب آنها را پیدا کنیم . اما حالا ! در زندان پاسخ های کلی و بی سر و ته اسیر شده ایم تا دیگر آرزو و انگیزه یی جز رهایی نداشته باشیم . شاید قفل این زندان ، باور این حقیقت باشد که پرسیدن مهم تر از پاسخ دادن است .

مطالب مرتبط