وقتی تصمیم گرفتم خودم باشم

خودت باش . من این عبارت را در طول زندگیم ، به طور مستقیم و غیرمستقیم ، بارها شنیده ام . این عبارت به ظاهر ساده ، زندگی شخصی و حرفه ایی هر کسی که به آن عمل کند را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

وقتی جلوی آینه می ایستم بیشتر از هر زمان دیگری دوست دارم عبارت “خودت باش “ را با خودم تکرار کنم . من خودم را بیشتر از هرکس دیگری در این دنیا می شناسم . می دانم که چه چیزی را دوست دارم و از چه چیزی متنفرم . می توانم احساسات خودم را درک کنم و بهترین دوست برای خودم باشم .

من هرگز نخواستم و نمی خواهم که از خودم دور باشم چون به این آگاهی رسیدم که بدترین لحظات در زندگی انسان ،  زمانی است که از خودش فاصله می گیرد و بر اساس انتظارات دیگران زندگی می کند نه خواسته ها و رویاهای خودش !

برای خودت زندگی کن

اسکار وایلد جمله معروف و فوق العاده یی دارد او  می گوید “خودت باش . بقیه ی نقش ها قبلا گرفته شده است “ . زندگی بر مبنای توقعات و نظرات دیگران یعنی زندگی با احساس نارضایتی ، ناکامی ، ضعف ، وابستگی ، فاقد عزت نفس . در این حالت زندگی همراه  با لذت و کامیابی به زنده بودن و حرکت در بین سایر آدمها مبدل خواهد شد .

همان کسی باشید که می خواهید

در جامعه یی که معیار موفقیت و سعادت در زندگی پول است ، این ثروتمندان و افراد با نفوذ هستند که برای ما تعیین می کنند چه آرمان ها و اهدافی باید در زندگی داشته باشیم . این اتفاق به حدی بی سر و صدا و تدریجی در زندگی ما رخ می دهد که هرگز متوجه نخواهیم شد اینها خواسته ها و رویاهای ما نیستند بلکه اهدافی هستند که دیگران به ما تحمیل کرده اند . در این حالت موفقیت یعنی اینکه بتوانیم مجری خوبی برای تصمیمات از قبل تعیین شده باشیم . فقط همین !

متخصص جوانی که با آرمان های تحمیل شده زندگی می کند هدفش را استخدام در یک شرکت بزرگ و دریافت بیشترین حقوق و دستمزد می داند . از طرف دیگر پدر و مادرش به او افتخار می کنند چون او توانسته است به موقعیت اقتصادی خوبی دست پیدا کند . غافل از اینکه فرزندشان کاری را که انجام می دهد دوست ندارد ، از فضای شغلی خود متنفر است و شاید هرگز این شانس را نداشته باشد که احساس رضایت و خوشبختی را در زندگیش تجربه کند .

افرادی مثل استیو جابز که دست به عصیان می زنند و ترجیح می دهند کاری را انجام دهند که عاشقانه دوستش دارند ، نه تنها از پول بدشان نمی آید بلکه با شغل دلخواه خود به ثروت و شهرت رسیدند . یادمان باشد پول و ثروت محصول جانبی موفقیت است .

حالا که نام استیو جابز به میان آمد حیف است که قسمت هایی از سخنان ارزشمند او را مرور نکنیم . “اجازه ندهید که سر و صدای عقاید دیگران مانع شنیدن صدای درونی خودتان باشد . شجاعت آن را داشته باشید که از قلب و بصیرت خودتان پیروی کنید . زمان ما خیلی محدود است پس نباید آن را با زندگی کردن بر اساس عقاید و افکار دیگران هدر بدهیم . همان کسی باشید که می خواهید . “

خودت باش و در آرامش زندگی کن

وقتی خودم هستم آرامش بیشتری دارم و مجبور نیستم مدام خودم را زیر نظر بگیرم تا مبادا بر خلاف نظر و عقاید دیگران حرفی بزنم  و همیشه سعی کنم  سخنان و رفتارم مطابق با خوشایند آنها باشد . این آرامش به من کمک می کند تا به دور از هر نوع استرس و فشار عصبی ، انتخاب درستی داشته باشم و تصمیمات بهتری را در زندگی شخصی و حرفه ایم اتخاذ کنم .

مطالب مرتبط