چگونه شاد باشیم؟ چرخ زندگی

چگونه شاد باشیم؟ چرخ زندگی

بعضی از توصیه‌ها و نصایح مثل قطار شهر بازی می‌مانند. از شنیدن آن‌ها لذت می‌بریم اما دردی از ما دوا نمی‌کنند و ما را دوباره به همان نقطه‌ای که بودیم برمی‌گردانند. مثل حرف زدن در مورد چرخ زندگی.

 

 

به دعوت (البته بهتر است بگویم به اصرار) یکی از دوستانم در کارگاهی با عنوان ایجاد تعادل در زندگی شرکت کردم. مدرس این کارگاه به مدت ۲ ساعت بدون کوچک‌ترین وقفه‌ای، در مورد چگونگی رسیدن به تعادل در زندگی شخصی و شغلی سخنرانی کرد؛ به طوری که آخر جلسه نفس کم آورده بود و زبانش مثل یک‌ تکه چوب خشک شده بود.

 

 

او در حالی که در مورد ایجاد تعادل بین رشد فردی، رابطه عاطفی، خانواده، لذت و تفریح، شغل و سلامت راهکارهایی را بیان می‌کرد، چرخ زندگی را هم رسم کرد.

 

 

چرخی که او رسم کرد به شکل باورنکردنی گرد و بی‌نقص بود. از آن چرخی‌های بود که اگر با آن وارد هر مسیری از زندگی می‌شدیم با سرعت و بدون هیچ لغزشی فقط رو به جلو می‌تاختیم و هیچ کس و هیچ چیز قادر نبود چوب لای چنین چرخی شود. این چرخ شبیه شکل زیر بود.

 

 

 

من در تمام مدت حضورم در این کارگاه احساس می‌کردم در فضای تاریک سینما مشغول تماشای یک فیلم خیالی هستم که هرگز بر اساس واقعیت ساخته نشده و هر لحظه ممکن است این فیلم به پایان برسد و چراغ های داخل سالن را روشن کنند!

 

 

در ابتدا همه‌ی افرادی که در این کارگاه حضور داشتند سرخوش و بانشاط بودند. شاید فکر می‌کردند شرکت در چنین کارگاهی مهم‌ترین و ارزشمندترین تصمیمی بوده است که تا با به حال در زندگی‌شان گرفته‌اند.

 

 

اما در پایان، اغلب آن‌ها حتی حال بلند شدن از روی صندلی‌هایشان را هم نداشتند. علت آن هم واضح بود. آن‌ها تمام مدت، سوار قطار شهربازی بودند اما وقت آن رسیده بود که در همان نقطه‌ای که سوار شده‌اند از قطار پیاده شوند.

 

 

از بین این جمعیت فقط یک نفر از این حرف‌ها و بحث‌های بیهوده به نان و نوایی رسید؛ کاسبی که با فروش تعادل به دیگران سود خوبی نصیبش شد.

 

 

بگذریم.

 

 

اما اصل مطلب:

 

 

شاید تعادل واژه‌ای رؤیایی و فریبنده باشد اما به دنیای واقعی ما آدم‌ها تعلق ندارد. افرادی که سعی می‌کنند به زور این واژه را وارد دنیای خودشان کنند نه تنها  به جایی نمی‌رسند بلکه بازیچه دست تعادل فروشانی می‌شوند که به غیر از منافع خود و پر کردن جیب‌هایشان به چیز دیگری فکر نمی‌کنند.

 

 

به جای تلاش بی‌ثمر برای ایجاد تعادل در زندگی‌مان بهتر نیست به فکر ایجاد تغییرات تدریجی و کوچکی باشیم که حالمان را خوب می‌کنند و انگیزه بخش و شادی‌آفرین هستند؟

 

 

این تغییرات کوچک اما مؤثر نتایج شگفت‌انگیزی به همراه دارند و می‌توانند مسیر را برای تبدیل شدن به چیزی که خواهانش هستیم و به زندگی‌مان معنا می‌بخشد، هموارتر کنند.

 

 

استیو جابز می‌گوید: من خوش شانس بودم، چون که خیلی زود در زندگی چیزی که دوست داشتم انجام دهم را پیدا کردم.

 

 

من به این نتیجه رسیدم که آدم خوشبخت و شاد شاید زندگی متعادلی نداشته باشد ولی خودش را خوش‌شانس می‌داند.

او شاد و رضایتمند زندگی می‌کند و می‌میرد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟ خلاصه کتابروابط بهترسلامت کامل منابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتر یادگیری و پیشرفت مداوم

      

 

 

 

 

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. هدایتی فر

  استیو جابز می‌گوید: من خوش شانس بودم، چون که خیلی زود در زندگی چیزی که دوست داشتم انجام دهم را پیدا کردم.

  این جمله رو قبلا نشنیده بودم و الان با خوندنش، روحی تازه برای ادامه راهی که احساس میکنم دوستش دارم گرفتم. ممنون بابت حس خوبتون …

  پاسخ
  1. شهلا اسماعیلی

   سلام آقای هدایتی فر عزیز

   امیدوارم این حس خوبتان همیشه پایدار باشد و برای شما احساس شادی و رضایت آرزو می‌کنم.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *