چگونه در لحظه و زمان حال زندگی کنیم ؟

چگونه در لحظه و زمان حال زندگی کنیم ؟

راز سلامتی جسم و روح چیست ؟ ماتم گرفتن برای گذشته خود یا نگرانی برای آینده‌ی پیش‌رو و یا پیشگویی مشکلات احتمالی که قرار است رخ دهد ؟ ما همه راه‌ها را امتحان کرده‌ایم ، شاید بد نباشد این روش را هم امتحان کنیم . یعنی برای مدتی هم ، در لحظه و در زمان حال زندگی کنیم .

اما یک سوال مهم : چگونه در زمان حال زندگی کنیم ؟

شاید این ۱۰ روش برای آغاز زندگی در زمان حال ، مفید واقع شده و در این مسیر به ما کمک کند :

 

ساده زیستی و کنار گذاشتن آنچه که به آن نیازی نداریم

زندگی مینیمال ، باعث حضور ما در لحظه و زمان حال می‌شود . کنار گذاشتن چیزهایی که باعث توقف ما در زمان گذشته می‌شود و اجازه نمی‌دهد تا ما بتوانیم بر روی زمان حال  تمرکز کنیم ، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از لذت زندگی در لحظه برخوردار شویم

 

لبخند زدن

هر روز پر از امکانات بی‌پایان است . پس آن را با لبخند آغاز کنید ! این حقیقت را باید درک کرد که هر صبح آبستن حوادث تازه و بزرگی است  و اگر خوشبینانه به آن نگاه کنیم می‌توانیم شاهد اتفاقات خوبی در زمان حال و امروزمان باشیم . پس لبخند به صبح و یک روز تازه را فراموش نکنید . ‌

 

قدر زمان حال را دانستن

ما وقتی می‌توانیم به خوبی قدر لحظه‌های خود را بدانیم که  امروز در هر آنچه که در اطراف ما وجود دارد غوطه‌ور شویم ؛ در مناظر ، صداها ، بوها ، احساسات ، پیروزی‌ها و حتی شکست‌ها .

 

کینه را فراموش کردن

شاید در گذشته کسی یا چیزی باعث جریحه‌دار شدن احساسات ما شده باشد . با توقف در گذشته جز غم و اندوه چیز دیگری نصیب ما نخواهد شد پس بهتر است گذشته‌ها را فراموش کنیم و کینه‌ها را دور بریزیم تا با خلق و خویی خوش به استقبال یک روز جدید برویم .

 

شغل‌تان را دوست داشته باشید

وقتی شغل‌مان را دوست نداشته باشیم ، از اول هفته برای رسیدن تعطیلات آخرهفته ثانیه شماری می‌کنیم . در این صورت حدود ۷۱ درصد از زمان عمر خود (۵ تا ۷ روز ) را بیهوده تلف کرده‌ایم . برای برطرف کردن این مشکل دو راه حل وجود دارد ۱ . شغل خود را ترک کرده و به دنبال حرفه‌ی مورد علاقه‌ی خود برویم ۲٫ اگر این امکان برای ما وجود ندارد که شغل خود را ترک کنیم باید به دنبال نقاط مثبت شغل فعلی خود باشیم و بر روی آنها تمرکز کنیم .

 

رویا پردازی در مورد آینده ، کار سخت برای امروز

رویاهای بزرگ ، تعیین هدف و  برنامه‌ریزی برای آینده خوب است اما امروز باید برای تحقق رویاهای آینده‌ی خود سخت کار و تلاش کنیم . به هیچ وجه نباید اجازه دهیم رویاپردازی برای فردا جایگزین زندگی کردن در زمان حال و امروزمان شود .

 

 توقف نکردن در زمان گذشته

وقتی فقط در مورد کارهایی که در گذشته انجام داده‌ایم و دستاوردهای دیروزمان صحبت کنیم ، امروزمان را از دست خواهیم داد پس نباید در گذشته توقف کرد و بهتر است در لحظه  زندگی کنیم .

 

متوقف کردن نگرانی و اضطراب

چگونه می‌توانیم قدر لحظات زندگی خود را بدانیم در حالی که همواره نگران اتفاقات آینده هستیم ؟ آن هم اتفاقاتی که شاید هرگز رخ ندهد . پس از ان جایی که نگرانی و اضطراب برای فردایی مبهم تا کنون برای هیچ کس سود و فایده‌ای به همراه نداشته است ، عاقلانه‌تر این است که تغییر جهت داده و از انرژی ذهنی خود در مسیر دیگری استفاده کنیم .

 

فکر کردن به مشکلات ، فراتر از راه‌ حل‌های قدیمی

جهان سریع‌تر از این در حال تغییر است که روش‌های قدیمی دیروز بتواند گره ‌گشای مسائل امروزمان باشد . با قفل کردن ذهن خود روی ” راه حل‌های همیشگی  ” به جایی نخواهیم رسید چون شاید  راه‌حل‌های دیروز مناسب امروز نبوده و یا  راه حل‌های امروز در آینده ثمری نداشته باشند .

 

غلبه بر عادت‌های نادرست

عادت‌ها ، با اسیر کردن ما در بند خود آزادی در زندگی را از ما سلب می‌کنند . پس بهتر است آنها را حذف کنیم و اجازه ندهیم که در زندگی ما نفوذ  کنند ؛  برای رسیدن به این هدف باید در لحظه و زمان حال زندگی کنیم .

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟ خلاصه کتابروابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

 

مطالب مرتبط