عادتهای خوب: چرا تغییر کردن سخت است؟

عادتهای خوب: چرا تغییر کردن سخت است؟

آیا برای شما اتفاق افتاده که خواسته باشید عادت جدیدی را ایجاد کنید اما تقریباً بعد از یک هفته دوباره به سمت انجام همان رفتار قبلی کشیده شده باشید؟

 

 

برای من بارها چنین اتفاقی افتاده.

 

 

چرا شکل دادن یک عادت خوب تا این اندازه مشکل است؟

 

 

در کل چرا تغییر کردن سخت است؟

 

 

چرا هر بار که برای بهتر شدن، نیت و اقدام می‌کنیم شاهد پیشرفت خیلی کمی هستیم.

 

 

و از همه مهم‌تر، آیا ما می‌توانیم کاری دراین‌باره انجام دهیم؟

 

 

همه ما آرزوها و رؤیاهایی داریم؛

 

ما می‌خواهیم بدنمان زیباتر به نظر برسد، از داشتن یک زندگی سالم و شاد لذت ببریم، جذاب و مورد احترام دیگران باشیم، رابطه عاشقانه و خوبی با خانواده و دوستانمان داشته باشیم، کارهای مهم و مؤثری انجام بدهیم و بتوانیم در دنیایی که زندگی می‌کنیم تفاوتی ایجاد کنیم.

 

 

این خیلی خوب است که بدانیم چه می‌خواهیم و به ما یک حس هدفمندی می‌دهد؛ اما بعضی مواقع این امید و آرزوها راه را برای بهتر شدن ما سد می‌کنند. خواسته‌ها و تمایلاتمان می‌توانند به راحتی ما را وادار به انجام کارهایی کنند که واقعاً از کنترل و توان ما خارج است و در نهایت نیز به ناامیدی و توقف ختم می‌شوند.

 

 

برای مثال شما آرزو دارید یک ورزشکار حرفه‌ای شوید. پس به ورزشگاه می‌روید و بی‌وقفه تمرین می‌کنید تا اینکه از فرط خستگی به زمین می‌افتید و ماه‌ها طول می‌کشد تا باز هم به ورزشگاه برگردید و دوباره سرپا شوید!

 

 

یا آرزو دارید نوشتن کتابتان را تمام کنید پس تمام آخر هفته را فقط می‌نویسید و بعد خسته و بی‌رمق به محل کارتان برمی‌گردید و یک روز بالاخره، برای همیشه قید کتاب نوشتن را می‌زنید!

 

 

گاهی به انگیزه‌ها و تمایلاتمان اجازه می‌دهیم تا ما را به سمت آشفتگی بکشانند و این تصور را در ما ایجاد کنند که می‌توانیم همه مشکلات را یکجا حل کنیم؛ به جای اینکه از کم شروع کرده و مشکلاتمان را یکی یکی حل کنیم.

 

 

پس چطور می‌توانیم بین تمایلمان برای ایجاد یک تحول بزرگ در زندگی‌ و نیازمان به انجام اقدامات کوچک و ساده تعادل برقرار کنیم؟

 

 

جیمز کلیر در پاسخ به این سؤال می‌گوید:

اگر برای ایجاد یک تغییر واقعی جدی هستید یا به عبارت دیگر، اگر به طور جدی می‌خواهید عملکرد بهتری داشته باشید پس مجبورید که با گام‌های کوچک شروع کنید.

 

 

عادتهای خوب یا بد خودتان را تصور کنید: مسواک زدن، جویدن ناخن، بستن کمربند ایمنی و…این اقدامات به اندازه‌ای کوچک هستند که شما حتی در مورد آن‌ها فکر هم نمی‌کنید. شما آن‌ها را به صورت خودکار انجام می‌دهید. آن‌ها اقدامات کوچکی هستند که به الگوهای ثابتی تبدیل شده‌اند.

 

 

بنابراین برای شکل‌گیری عادتهای مثبت هم می‌توانیم از همین روش استفاده کنیم؛ یعنی با تغییرات کوچکی شروع کنیم که مغز ما به سادگی آن‌ها را یاد می‌گیرد و به طور خودکار تکرار می‌کند.

 

 

وقتی به اهداف بزرگ زندگی‌تان فکر می‌کنید به خودتان می‌گویید وقتی می‌توانم به این هدف برسم که منتظر فرصت مناسب بمانم یا منابع و امکانات بهتری به دست بیاورم یا به اندازه کافی تجربه کسب کرده باشم؛ اما خوب است بدانید یک راه ساده‌تر هم وجود دارد؛

 

رفتارهای کوچکی که هر روز تکرارشان می‌کنیم موفقیت را برای ما اجتناب‌ناپذیر می‌کنند.

 

 

کسی که موفق می‌شود ۵ کیلو وزن کم کند نه از یک برنامه کامل رژیمی استفاده کرده و نه اراده‌ای فوق بشری داشته بلکه مجموعه‌ای از عادتهای کوچک روزانه به او کمک کرده تا به هدفش برسد. عادتهایی مثل ۳۰ دقیقه پیاده‌روی روزانه یا نوشیدن ۸ لیوان آب در روز و خوردن وعده‌های سالم غذایی

 

 

دکتر بی‌جی فاگ( BG Fogg ) ، پژوهشگر رفتار انسانی می‌گوید:

اگر بذر مناسب را در مکان مناسب بکارید، بدون تلاش بیشتر رشد می‌کند. من معتقدم که این بهترین استعاره برای ایجاد عادتهاست.

 

 

«بذر مناسب» رفتار کوچکی است که انتخاب می‌کنید. «مکان مناسب» توالی است – آنچه بعد از آن می‌آید.«تلاش بیشتر» همان انگیزه بالا است که من فکر می‌کنم هیچ ارتباطی با ایجاد عادت‌ها ندارد. در واقع، تمرکز بر انگیزه به عنوان کلید ایجاد عادتها کاملاً اشتباه است.

 

 

اجازه دهید واضح‌تر توضیح دهم: اگر رفتار کوچک مناسبی را انتخاب کنید و آن را به طور مداوم و متوالی انجام بدهید برای رشد و پیشرفت خود لازم نیست انگیزه‌ی بالایی داشته باشید. این فقط به طور طبیعی اتفاق خواهد افتاد، مثل یک دانه خوب که در یک مکان خوب کاشته شده است.

 

 

این عالی نیست؟

 

 

وقتی می‌خواهید شنا یاد بگیرید اول از عمق کم شروع می‌کنید وقتی کم کم پیشرفت کردید و حرفه‌ای تر شدید به قسمت‌های عمیق‌تر می‌روید. شما که دوست ندارید از همان ابتدا در عمق زیادی از آب شیرجه بروید و غرق شوید؟

 

 

داشتن هدف در زندگی خیلی خوب است چون ما را در جهت درست هدایت می‌کند؛ اما همین اهداف می‌توانند وسوسه‌تان کنند تا کارهایی را انجام بدهید که خارج از کنترل و توانتان هستند.

 

عادتهای روزانه – کارهای روتین کوچکی که قابل تکرار هستند- چیزی است که رؤیاهایمان را به واقعیت تبدیل می‌کنند.                                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟ خلاصه کتابروابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتر یادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

 

مطالب مرتبط