زندگی شادتر: چرا بهتر ارتباط برقرار نمی‌کنیم؟

زندگی شادتر: چرا بهتر ارتباط برقرار نمی‌کنیم؟

در قسمت قبل (مهارت برقراری ارتباط مؤثر یا اثربخش) با تعریف و اهمیت برقراری ارتباط مؤثر آشنا شدیم.

ارتباط مؤثر یک مهارت مهم و ضروری در زندگی ما محسوب می‌شود و توسط آن قادر خواهیم بود روابط بهتری با دیگران داشته باشیم.

از این مهارت می‌توان برای ایجاد اعتماد و احترام، حل‌وفصل اختلافات، ایجاد فضایی برای رشد و پرورش محبت، ایده‌های خلاقانه و حل مسئله بهره گرفت.

ارتباطات اجتماعی مؤثر عادت سالمی است که باعث سلامت روانی بهتر و بهبود خلق‌وخو می‌شود و از این طریق می‌توانیم زندگی بهتر و شادتری را تجربه کنیم.

 

در این قسمت قصد داریم برای این پرسش که چرا برقراری ارتباط سالم و مؤثر برایمان دشوار است، دلایل مناسب بیابیم. دکتر دیوید سوبل و رابرت اورنشتاین در کتاب ذهن سالم، بدن سالم در پاسخ به این پرسش دلایل مهمی را مطرح می‌کنند:

الگوهای ما در زندگی لزوماً مربیان حرفه‌ای نیستند؛ آنان پدر و مادر معلمان مدرسه، مدیران و رئیسان و دوستان ما هستند. این افراد ممکن است با مبحث برقراری ارتباط مناسب و سالم و مؤثر، به‌اندازه کافی آشنا نباشند و هیچ‌گاه آموزشی دراین‌باره ندیده باشند.

 

تعداد کمی از ما تکنیک‌های ابتدایی برقراری ارتباط خوب و مناسب را فراگرفته‌ایم و فرضمان بر این است که به خودی هر چه را باید بدانیم می‌دانیم. به ذهنمان خطور نمی‌کند که شادی مطالب بیشتر و تخصصی‌تری وجود داشته باشد، یا اصلاً نیازی به کسب اطلاعات و آموزش وجود دارد.

 

ضمیر و اعتمادبه‌نفس ما نیز به‌شدت درگیر رابطه است؛ معمولاً نگرانیم که درخواستمان رد شود یا به‌گونه‌ای طرد شویم.

 

با «رد شدن درخواست»، شخصی برخورد می‌کنیم . فکر می‌کنیم خود ما را طرد کرده‌اند . درصورتی‌که این درخواست ما بوده که پذیرفته نشده است .

 

ممکن است ذهنمان مشغول باشد یا اشتباه متوجه شده باشیم یا صرفاً گوش نداده باشیم .

 

گاهی فراموش می‌کنیم که افراد مختلف ، روش‌های مختلف برای برقراری ارتباط دارند و شاید منظورشان را از کارهایشان درست متوجه نشویم.

 

دلیل هرچه باشد ، برقراری ارتباط مؤثر ممکن است برای ما سخت باشد ؛ ولی مهارت‌های رابطه آموختنی است و تقویت این مهارت‌ها شاید از مهم‌ترین گام‌هایی باشد که می‌توان برای ارتقای سلامت روانی برداشت.

 

در قسمت بعد  در مورد این که چگونه ارتباط موثر برقرار کنیم صحبت خواهیم کرد.

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟ خلاصه کتابروابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

 

مطالب مرتبط