وقتی خوشبخت هستیم اما احساس رضایت نمی‌کنیم

وقتی خوشبخت هستیم اما احساس رضایت نمی‌کنیم

­­

چرا با اینکه از نظر خودمان و دیگران آدم موفق و خوشبختی هستیم اما با این وجود، احساس رضایت نمی‌کنیم؟

 

 

­­چه اتفاقی باعث می‌شود احساس ناامیدی، افسردگی و تنهایی به سراغ یک آدم خوشبخت بیاید؟

 

 

مگر خوشبخت بودن کافی نیست و آیا در زندگی چیزی بالاتر از خوشبختی هم وجود دارد؟

 

 

امیلی اصفهانی اسمیت، نویسنده کتاب قدرت معنا، در این باره می‌گوید:

 

آمار خودکشی در سراسر جهان بالا رفته و اخیراً در آمریکا به بالاترین میزان در سی سال اخیر رسیده است. علیرغم اینکه زندگی‌‌ها در حال بهبود است، افراد بیشتری احساس ناامیدی، افسردگی و تنهایی می‌کنند و آدم‌ها از یک جور خلأ در زندگی‌شان رنج می‌برند. حتماً لازم نیست از نظر پزشکی افسرده باشید تا آن را احساس کنید. فکر می‌کنم همه‌ی ما دیر یا زود از خودمان می‌پرسیم: ‌همه‌اش همین است. آنچه این ناامیدی را پیش‌بینی می‌کند فقدان خوشبختی نیست. فقدان چیز دیگری است؛ فقدان داشتن معنا در زندگی

 

 

چطور می‌توانیم معنادارتر زندگی کنیم؟

 

اسمیت در سخنرانی خود در TED درباره تفاوت خوشبخت بودن و داشتن معنا در زندگی صحبت می‌کند و اینکه زندگی چیزی بیش از خوشبخت بودن است.

 

 

او معتقد است، برای خلق یک زندگی معنادار ۴ ستون وجود دارد:

 

 

ستون اول: تعلق

تعلق واقعی از عشق سرچشمه می‌گیرد و یک انتخاب است. شما حق انتخاب دارید و می‌توانید تعلق‌ به دیگران را گسترش دهید. برای خیلی از افراد، تعلق و وابستگی به خانواده و دوستان، اساسی‌ترین منبع معناست.

 

 

ستون دوم: هدف

 

برای بعضی از آدم‌ها، هدف کلید معناست. هدف اینجا به معنی استفاده از قدرتتان برای خدمت به دیگران است. برای خیلی از ما این موضوع از طریق مشارکت در انجام کاری محقق می‌شود. به همین دلیل مشکلاتی مثل عدم مشارکت در محیط کار، بیکاری، مشارکت پایین نیروی کار نه تنها منجر به ایجاد مشکلات اقتصادی می‌شوند بلکه مشکلات وجودی را نیز در پی دارند.

 

 

آدم‌ها، بدون انجام کاری که ارزشش را داشته باشد دچار مشکل می‌شوند. هدف به شما انگیزه‌ای برای زندگی می‌دهد؛ یک «چرایی» که شما را به پیش ببرد.

 

 

ستون سوم: تعالی

 

وضعیت‌های متعالی آن لحظه‌های نابی هستند که شما از هیاهوی زندگی روزمره فراتر رفته‌اید، احساس خودخواهی‌ شما کم ‌رنگ شده و حس می‌کنید به واقعیتی والاتر متصل هستید.

 

 

ستون چهارم: داستان‌سرایی

 

منظور از داستان سرایی همان داستانی است که از خودتان برای خودتان می‌گویید. خلق یک روایت از اتفاقات زندگی‌تان موجب شفافیت می‌شود. ولی ما همیشه متوجه نمی‌شویم که نویسنده‌ی داستان‌هایمان هستیم و می‌توانیم نحوه‌ی روایتشان را تغییر دهیم.

 

 

زندگی شما فقط فهرستی از حوادث نیست. شما می‌توانید قصه‌ خودتان را ویرایش، تفسیر و بازگویی کنید، حتی وقتی حقایق دست و پای شما را بسته باشند.

 

 

اگر از قدرت معنا غافل نباشیم و آن را در زندگی‌مان خلق کنیم می‌توانیم در اوج خوشبختی یا در لحظات دشوار، تکیه گاهی محکم و مطمئن داشته باشیم.                                                                                                                                                                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟خلاصه کتابروابط بهترسلامت کامل منابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط