چرا ورزش کردن شما را شادتر می‌کند؟

چرا ورزش کردن شما را شادتر می‌کند؟

آیا احساس افسردگی می‌کنید؟

دچار استرس شغلی شده‌اید؟

در طول روز احساس خستگی و ضعف می‌کنید؟

موقع بالا رفتن از چند پله، نفس‌نفس می‌زنید و زود خسته می‌شوید؟

چرا برای رهایی از این وضعیت، تحرک داشتن و ورزش کردن را امتحان نمی‌کنید؟ ورزش نه‌تنها خلق‌وخوی شمارا بهبود می‌بخشد بلکه به شما برای ساختن زندگی بهتر و شادتر نیز کمک خواهد کرد.

وقتی پویایی و تحرک داشتن آسان شود، می‌توانیم هر کاری را که می‌خواهیم به‌ راحتی انجام دهیم. البته برای اثبات گفته‌های خودم دلایلی دارم که در ادامه آن‌ها را بیان خواهم کرد.

 

خلق‌وخوی بهتر

شما در عرض ۵ دقیقه با انجام تمرینات کاردیو (قلبی-عروقی) می‌توانید شادتر باشید. فعالیت بدنی موجب آزاد شدن سروتونین، دوپامین و نوراپی‌نفرین توسط مغز ما می‌شود که این امر، به ایجاد حس سرزندگی و شادابی منتهی خواهد شد.

بنابراین فقط یک پیاده‌روی ساده، حتی اگر کار دیگری هم انجام ندهید، شمارا شادتر و سرحال‌تر می‌کند.

 

کاهش استرس

بر اساس یک نظرسنجی انجام‌شده، تنها تعداد کمی از افراد برای مقابله با استرس از ورزش منظم استفاده می‌کنند. همان‌طور که قبلاً هم گفتم فقط ۵ دقیقه بعد از شروع تمرینات ورزشی ساده‌ای مثل پیاده‌روی می‌توانیم احساس بهتری داشته باشیم و برای تجربه‌ی چنین حس لذت‌بخشی، نیازی به انجام ورزش‌های شدید و طولانی‌مدت نیست.

 

درواقع، برای کاهش استرس ورزش ملایم مفیدتر از ورزش شدید است.

 

تاب‌آوری بیشتر

ورزش به ما کمک می‌کند تا جسمی نیرومند و روحیه‌ای قوی داشته باشیم. به‌عبارت‌دیگر، ورزش باعث تاب‌آوری بیشتر می‌شود. تاب‌آوری یک قابلیت فردی است که با پویایی و داشتن تحرک بیشتر می‌توان آن را بهبود بخشید و توسعه داد.

شاید قادر نباشیم همه‌ی مشکلات و استرس‌هایی که در زندگی‌مان با آن روبرو می‌شویم را از بین ببریم اما با انجام تمرینات ورزشی که موجب تاب‌آوری بیشتر می‌شود می‌توانیم توانایی خود برای مقابله با موقعیت‌های دشوار را افزایش دهیم.

با ذهنی پرتوان و قدرتمند، بهتر می‌توانیم با استرس‌ها و سختی‌های زندگی کنار بیاییم یا با آن‌ها مقابله کنیم. افراد تاب آور دارای توانمندی لازم و انعطاف‌پذیری کافی برای روبرو شدن با ناملایمات و فشارهای زندگی هستند.

 

داشتن زندگی آسان‌تر با ورزش

برای شما لذت‌بخش نیست اگر بتوانید فعالیت‌های روزانه‌ی خودتان را آسان‌تر انجام دهید؟ ورزش می‌تواند با افزایش سلامت قلب و عروق و تقویت قوای بدن شما، زندگی را برایتان راحت‌تر کند. به‌این‌ترتیب نه‌تنها قادر خواهید بود کارهای بیشتری انجام دهید بلکه زندگی را برای شما ساده‌تر و شادتر می‌کند.

بعضی به‌اشتباه گمان می‌کنند ورزش کردن باعث خستگی بیشتر آن‌ها می‌شود غافل از این‌که با این کار می‌توانند انرژی خود را افزایش دهند.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

گمانه‌زنی‌های متعددی در خصوص چگونگی تأثیر ورزش‌ کردن بر تقویت سیستم ایمنی بدن مطرح‌شده است. ورزش باعث از بین رفتن باکتری‌های مضر در ریه می‌شود و همچنین ممکن است با پاک‌سازی و تقویت دستگاه لنفاوی بدن، شانس ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

افرادی که فعالیت و تحرک بدنی بیشتری دارند سرعت گردش خون آن‌ها به دلیل پمپاژ بیشتر قلب افزایش پیدا می‌کند. در این حالت، میزان آنتی‌بادی و سلول‌های سفید خون نیز بیشتر شده و پس از تشخیص عوامل بیماری‌زا آن‌ها را از بین می‌برند.

شما هم می‌خواهید چنین اتفاقات مفید و مهمی در داخل بدنتان رخ دهد؟

در هنگام ورزش کردن ترشح هورمون‌های مربوط به استرس کاهش پیدا می‌کند. استرس نه‌تنها احساسات و هیجانات شمارا درگیر می‌کند بلکه بر جسمتان نیز اثرگذار است. پس با کاهش ترشح هورمون‌های استرس‌زا، سلامتی شما نیز تضمین خواهد شد.

وقتی دچار سرماخوردگی شده‌اید انجام ورزش ملایمی مثل پیاده‌روی می‌تواند ایده‌ی خوبی برای بهبود سریع‌تر شما باشد.

 

داشتن مشارکت بیشتر در زندگی

احساس شادی و خوشبختی زمانی به سراغ ما می‌آید که به‌اندازه‌ی کافی تندرست و سلامت باشیم. زندگی وقتی لذت‌بخش و شگفت‌انگیز است که برای بازی کردن با بچه‌ها، پیوستن به دوستان برای انجام فعالیت‌های ورزشی مختلف یا انجام سایر کارهای هیجان‌انگیز دیگر، انرژی کافی داشته باشیم.

زندگی خیلی کوتاه است. ما می‌توانیم دنیا را برای خودمان و دیگران به مکانی عالی برای زیستن تبدیل کنیم به‌شرط این‌که انرژی کافی برای انجام این کار را داشته باشیم.

 

خواب بهتر

وقتی شما می‌خوابید دمای بدنتان کاهش پیدا می‌کند. این كاهش‌ درجه‌ حرارت‌ بدن به داشتن خواب راحت کمک می‌کند. وقتی پنج یا شش ساعت قبل از زمان خواب برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش می‌کنید با کاهش به‌موقع درجه حرارت بدن شما، خواب بهتری خواهید داشت.

 

کاهش افسردگی و اضطراب

بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که افراد فعال نسبت به افراد غیرفعال کمتر دچار افسردگی می‌شوند. جیمز بلومنتال، روانشناس بالینی در دانشگاه دوک، می‌گوید:«افراد کم‌تحرک نسبت به افرادی که از یک برنامه‌ی تمرینی پیروی می‌کنند دارای افسردگی و اضطراب بیشتری هستند.»

انتخاب قطعاً با شماست. می‌توانید با قدم زدن و پیاده‌روی یا انجام ورزش‌هایی مثل یوگا شادتر زندگی کنید.

 

منبع

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط