چگونه شاد باشیم؟ وراثت، شانس و نظم

چگونه شاد باشیم؟ وراثت، شانس و نظم

تحقیقات گسترده نشان می‌دهد عوامل ژنتیکی تأثیر زیادی بر شادمانی افراد دارد؛ بنابراین هر یک از ما با استعدادی شخصی برای شادمانی متولد می‌‌شویم و هیچ نقشی در ایجاد یا تغییر این عوامل نداریم.

 

 

از طرف دیگر، تقدیر هم بیکار ننشسته است و سهم ما از شانس و اقبال برای شادمانی را مشخص می‌کند. افراد می‌توانند در این مورد خوش‌شانس یا بد شانس به دنیا بیایند و باز هم باید تکرار کنم که ما هیچ نقشی در ایجاد یا تغییر این شرایط نداریم.

 

 

اما نظم بر خلاف وراثت و محیط، تغییرناپذیر و تصادفی نیست

 

 

نظم،  کاملاً در حیطه اراده و کنترل من است. وقتی در زندگی‌ام احساس عجز و ناتوانی می‌کنم، وقتی فکر می‌کنم هیچ کاری از دستم برنمی‌آید، زمانی که همه درها را به روی خودم بسته می‌بینم تنها کلیدی  که برای گشایش و نجات در اختیار دارم، نظم است؛ بنابراین قاطعانه از آن استفاده می‌کنم.

 

 

من می‌دانم که برای قرار گرفتن در مسیر اصیل و دلخواهم باید ابتدا با خودم و کمال‌گرایی‌هایم مبارزه کنم. زمانی که تصمیم گرفتم کاری را که دوست دارم انجام دهم با بزرگ‌ترین مانع یعنی خودم و افکارم روبرو شدم.

 

 

منتقد درونم هر لحظه سرم فریاد می‌کشید که تو هنوز کامل نیستی، با این همه نقص و کاستی نمی‌توانی در مسیری که انتخاب کرده‌ای موفق شوی و کارهای تو هرگز مؤثر و نتیجه بخش نخواهند بود.

 

 

هر چند خیلی سخت و رنج آور بود اما کار دلخواهم یعنی نوشتن را شروع کردم و دست به کار شدم. من تلاش کردم هر روز به طور منظم بنویسم و تحت هر شرایطی به تعهدم برای نوشتن روزانه و منظم پایبند بمانم.

 

 

نظم به من کمک کرد تا بدون در نظر گرفتن نتیجه، سعی کنم با جدیت و شادمانی کاری را انجام دهم که از صمیم قلب دوست دارم و امیدوار باشم که بزرگی و عظمت در حین کار کردن منظم به سراغم بیاید. همان‌طور که مارکوس اورليوس به خودش می‌نویسد:

هر کاری طبیعت اقتضا می‌کند انجام بده. اگر چیزی در درونت داری بیرون بریز و نگران نقد و نظر دیگران نباش. انتظار جمهوری افلاطون را نداشته باش و از پیشرفت کوچک خشنود باش و نتایج کارت را بی‌اهمیت پندار.

 

 

وقتی هر روز کاری را به طور منظم انجام می‌دهیم به مرور زمان خیلی از چیزها که قبلاً برایمان مهم بودند ارزششان را از دست می‌دهند؛ مثل نتیجه و محصول، موفق شدن، شهرت و معروفیت، تائید و نظر دیگران.

 

 

و در عوض تنها چیزی که برایمان ارزشمند می‌شود این است که آنچه عمیقاً به آن علاقه داریم را کشف کنیم و به دنبال استخراج بهترین و شادترین زندگی از سرنوشتمان باشیم.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟خلاصه کتابروابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *