مهارت برقراری ارتباط مؤثر یا اثربخش

مهارت برقراری ارتباط مؤثر یا اثربخش

ارتباط ، روشی برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات است. سه نوع اصلی برقراری رابطه عبارت‌اند از: نوشتاری، کلامی و غیرکلامی که هرکدام دارای فواید و موانعی هستند.

ارتباط کلامی یا شفاهی استفاده از کلمات در گفتار برای انتقال یک پیام است. یک نفر صحبت می‌کند و سایر افراد صحبت‌های او را شنیده و مفهوم سخنانش را دریافت می‌کنند.

ارتباط نوشتاری یا کتبی استفاده از کلمات نوشته‌شده برای انتقال یک پیام است. در این نوع از رابطه باید توجه داشت که کلمات به‌صورت خوانا و قابل‌فهم نوشته شود. ارتباط نوشتاری می‌تواند به شکل گزارش، یادداشت، نامه یا کتابچه‌ی راهنما باشد.

ارتباط غیرکلامی از طریق بررسی و مشاهده یک فرد و استنباط مفهوم از مشاهدات ایجاد می‌شود. حالت چهره، زبان بدن و لحن صدا مثال‌هایی از ارتباطات غیرکلامی هستند.

 

دانشمندان بر این باورند که بشر اولین کلمات خود را در حدود ۱۰۰,۰۰۰ سال پیش به زبان آورده است. همچنان که زبان توسعه می‌یافت، مردم استفاده از نشانه‌ها را به‌عنوان روشی برای ایجاد رابطه آغاز نموده و وقایع زندگی‌شان را ثبت می‌کردند.

انسان‌ها نوشتن را از ۰۰۰‚۵ سال قبل آغاز کردند. بقایای این نوع از تکامل ارتباطات، در کودکان سراسر جهان قابل‌مشاهده است. کودکان در حدود ۲ سالگی، ارتباطات خود را از طریق استفاده از کلمات آغاز کرده و پس از مدت کوتاهی، شروع به کشیدن نقاشی می‌کنند. مرحله‌ی نهایی تکامل ارتباطات زمانی است که آن‌ها نوشتن را می‌آموزند.

 

منظور از ارتباط مؤثر یا اثربخش چیست؟

ارتباط مؤثر زمانی برقرار می‌شود که پیام شما به‌روشنی و با موفقیت منتقل، دریافت و درک شود. یادگیری مهارت‌های ارتباطات مؤثر به ما کمک می‌کند تا مسائل و اختلافات را مبتنی بر احترام و اعتماد حل‌وفصل کنیم.

برخی از مهارت‌های مرتبط با ارتباط مؤثر عبارت‌اند از:
  • یک شنونده خوب بودن
  • بکار بردن و تشخیص زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی
  • کنترل احساسات و استرس
  • درک دیگران و ابراز همدردی کردن با آن‌ها

 

بهره‌گیری از زبان بدن به شکلی مثبت، باعث ایجاد آرامش در دیگران می‌شود. بکارگیری این مهارت‌ها در ارتباطات روزانه می‌تواند به افراد، برای ایجاد روابط بهتر با خانواده، دوستان و همکاران کمک کند.

اهمیت برقراری ارتباط مؤثر

ارتباط مؤثر یک مهارت مهم و ضروری در زندگی ما محسوب می‌شود و توسط آن قادر خواهیم بود درک و روابط بهتری با دیگران داشته باشیم. از این مهارت می‌توان برای ایجاد اعتماد و احترام، حل‌وفصل اختلافات و ایجاد فضایی برای رشد و پرورش محبت، ایده‌های خلاقانه و حل مسئله بهره گرفت. ارتباطات اجتماعی مؤثر عادت سالمی است که باعث سلامت روانی بهتر و بهبود خلق‌وخو می‌شود .

عدم ارتباط مؤثر در روابط شخصی و حرفه‌ای، ناخواسته به درگیری و ناامیدی منجر می‌شود.

 

ما حتی قبل از شروع راه رفتن، ابتدا تمرین مهارت‌های ارتباطی خود را آغاز می‌کنیم. یک کودک توسط گریه کردن با دیگران ارتباط برقرار کرده و سپس به‌تدریج، تقلید از گفتار پدر و مادر خود را می‌آموزد.

 

مهارت‌های ارتباطی شامل ارتباطات غیرکلامی، شنیداری، مدیریت استرس و آگاهی عاطفی هستند. به این منظور، شما برای ایجاد ارتباط مؤثر باید:

قبل از اینکه افکار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، آن‌ها را به‌طور شفاف و واضح در ذهن خودسازمان‌دهی کنید. تنها روش برای ارائه‌ی مناسب ایده‌های ارزشمند این است که ابتدا آن‌ها را به شكل منظم و نظام‌مند درآوریم.

 

به یاد داشته باشید که روابط ما اشتراکی هستند نه رقابتی. ارتباطات یک فرایند دوطرفه است که شامل تبادل ایده‌ها می‌شود؛ اگر یک‌طرفه شد، تبادلی صورت نمی‌گیرد و نتیجه‌ی آن ناامیدی و سرخوردگی خواهد بود.

داشتن دانش کافی درزمینه‌ی مهارت‌های ارتباطی مؤثر، توانایی شما برای تبادل افکار و ایده‌هایتان با دیگران را به‌طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد.

مطالب مرتبط