معماری انتخاب برای تغییر رفتار

معماری انتخاب برای تغییر رفتار

بیشتر مردم فکر می‌کنند ایجاد عادتهای بهتر یا تغییر رفتار مستلزم داشتن نیروی اراده و انگیزه قوی است.

در صورتی که تحقیقات علمی صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهد محیطی که ما در آن هستیم و ما را به سمت انجام رفتاری خاص هدایت می‌کند، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

 

 

 

محیط حتی از نوسانات روزانه اراده نیز مهم‌تر است.

 

 

اخیراً گروهی از پزشکان، مطالعه شش ماهه‌ای را در این مورد انجام دادند که در مجله‌ی بهداشت عمومی آمریکا نیز منتشر شد.

 

 

این مطالعه به طور مخفیانه در کافه تریای بیمارستان انجام شد و به هزاران نفر کمک کرد تا بدون ایجاد کوچک‌ترین تغییری در اراده یا انگیزه‌ی خود، از عادتهای غذایی سالم‌تری پیروی کنند.

 

 

معماری انتخاب یا Choice Architecture یعنی تغییر شرایط محیطی به شکلی که تصمیم و انتخاب افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

 

 

بنابراین محققان نیز با استفاده از این روش علمی، به گونه‌ای محیط و نحوه نمایش خوراکی‌ها را تغییر دادند که افراد بدون نیاز به تمرکز و تفکر زیاد بتوانند به درستی تصمیم بگیرند و نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های سالم‌تر را انتخاب کنند.

 

 

معماری انتخاب فقط یک کلمه فانتزی برای «تغییر نحوه نمایش نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها است» اما به نظر می‌رسد، تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

 

 

تأثیر معماری انتخاب

 

محققان با تغییر معماری انتخاب نوشیدنی‌ها در کافه تریا کارشان را شروع کردند. در اصل، سه یخچال اصلی وجود داشت که همه آن‌ها با نوشابه پر شده بود. محققان مطمئن بودند که آب به هر یک از این واحدها اضافه شده و همچنین سبد بطری آب در سراسر اتاق قرار داده شده است.

 

 

در ۳ ماه آینده، تعداد فروش نوشابه گازدار ۱۱٫۴ درصد کاهش یافت. در همین حال، فروش بطری آب ۲۵٫۸ درصد افزایش یافت.

 

 

این در حالی است که مشتریان، آزادانه می‌توانستند انتخاب کنند و هیچ فروشنده‌ای آن‌ها را ترغیب به خرید نوشیدنی خاصی نمی‌کرد.

 

 

محققان به سادگی محیط را تغییر دادند و مردم به طور طبیعی انتخاب می‌کردند.

 

 

معمولاً ما فکر می‌کنیم برای چسبیدن به عادتهای خوب نیاز به اراده بیشتر، انگیزه و نظم و انضباط داریم، اما مطالعاتی مانند این نشان می‌دهند که چقدر محيط ما برای تغییر رفتار مهم است.

 

 

به عبارت دیگر، طراحی محیط مهم‌تر از نوسانات روزمره اراده است.

 

 

نوسانات روزمره اراده

 

پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که اراده چیزی نیست که شما آن را داشته باشید یا نداشته باشید، بلکه منبعی است که می‌توانید از آن استفاده کنید یا آن را بازسازی کنید.

 

مثل عضلات خسته در پایان انجام تمرینات ورزشی، اراده شما نیز وقتی زیاد از آن استفاده می‌کنید خسته می‌شود.

 

 

در این زمینه کتاب‌های علمی و معتبر زیادی نوشته شده است. برای مثال کتاب نیروی اراده نوشته روی بامیستر و جان تیرنی.

 

 

بامیستر معتقد است که نیروی اراده مانند یک ماهیچه عمل می‌کند یعنی می‌تواند با تمرین تقویت شود و در اثر استفاده‌ی بیش از حد، خسته می‌شود. او و همکارش جان تیرنی در این کتاب تلاش می‌کنند تا نگاه ما را نسبت به اراده متحول کنند.

 

 

بنابراین انگیزه و اراده منابع محدودی هستند که تحت تأثیر کارهایی که روزانه انجام می‌دهیم قرار دارند و دائماً در حال نوسان هستند و پایین و بالا می‌روند.

 

 

اراده و انگیزه شما در ابتدای روز قابل مقایسه با پایان روز نیست.

 

 

اینجاست که معماری انتخاب و نیروی اراده در کنار هم قرار می‌گیرند.

 

 

هنگامی که اراده خودتان را از دست می‌دهید، احتمال تصمیم‌گیری بر اساس محیط اطرافتان افزایش می‌یابد.

 

 

وقتی احساس می‌کنید انرژی‌تان تخلیه شده یا مضطرب و خسته هستید هیچ وقت تصمیم نمی‌گیرید یک غذای سالم آماده کنید بلکه به دنبال انتخاب راه حل ساده‌تری برای رفع خستگی و گرسنگی‌تان هستید.

 

 

و این بدان معنی است که اگر امروز کمی از وقت خودتان را صرف مرتب کردن و چیدمان درست اتاقتان، محل کارتان و آشپزخانه‌تان کنید، این معماری انتخاب می‌تواند شما را به سوی انتخاب‌های بهتر هدایت کند، حتی وقتی قدرت اراده شما کاهش پیدا کرده است.

 

 

ما می‌توانیم معماری انتخاب را به زندگی روزمره‌ خودمان بیاوریم و از آن برای ایجاد عادتهای سالم و مفید استفاده کنیم.

 

 

یعنی اینکه، می‌توانیم به سادگی غذاهای سالم‌تر را در نقاط قابل مشاهده در یخچال و فریزر، محل خوردن غذا و اطراف آشپزخانه قرار دهیم و کیک و شکلات و سایر انتخاب‌های ناسالم را در قفسه‌های پایین‌تر و دور از دسترس بگذاریم.

 

 

با این روش احتمال انتخاب نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های سالم را افزایش می‌دهیم، حتی زمانی که خسته هستیم و از نیروی اراده ما به شدت کاسته شده باشد.

 

 

برای تغییر رفتارتان، محیطتان را تغییر دهید

 

مثل افرادی که در کافه تریای بیمارستان بودند، معماری انتخاب می‌تواند به طور خودکار شما را به سمت انجام کارهای درست هدایت کند، بدون اینکه لازم باشد نگران داشتن اراده یا انگیزه باشید.

 

 

ممکن است صحبت کردن در مورد ایجاد تغییرات کوچکی مثل انتقال غذاهای سالم به بالای قفسه یخچال خیلی ناچیز به نظر برسد اما تصور کنید تعداد بیشتری از این تغییرات کوچک را اعمال کنید و در محیطی زندگی کنید که در آن، ایجاد رفتارهای خوب و ترک رفتارهای ناخوشایند آسان‌تر است.

 

 

هنگامی که معماری انتخاب به کمک شما می‌آید و خودتان را با گزینه‌های بهتری احاطه کرده‌اید، آسان‌تر و بهتر تصمیم می‌گیرید و انتخاب می‌کنید.                                                                                                                                                                                                                                                             

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟خلاصه کتابروابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *