درباره شرم

درباره شرم

«تو به اندزه کافى خوب نیستى. پس بهتر است فعلاً، کنار بایستی و حرکتی نکنی تا وقت مناسب فرا برسد». این صدای شرم است که اجازه نمی‌دهد خودی نشان دهیم و شجاعت مبارزه کردن برای ساختن زندگی بهتر را از ما می‌گیرد.

 

 

برنه براون، محقق درزمینهٔ آسیب پذیری، شجاعت، اصالت و شرم، در سخنرانی خود در TED درباره مسئله شرم صحبت می‌کند.

 

 

او به دنیای شرم سفر می‌کند. جایی که پژوهشگران مکتب یونگ آن را مرداب روح نامیده‌اند و برای اینکه بتوانیم راهمان را بیابیم باید از درون این مرداب رد شویم.

 

 

براون در همین زمینه نقل قول زیبایی از  تئودور روزولت را بیان می‌کند:

 

 

آدم منتقد مهم نیست. آن مردى هم مهم نیست که می‌نشیند و با انگشتش عامل عمل را نشان می‌دهد که چه طور می‌توانست کار را بهتر بکند و چه طور زمین خورد. اعتبار برای آن مردى است که داخل میدان صورتش را خاک و خون و عرق گرفته؛ ولى وقتى که داخل میدان است، در بهترین شرایط می‌برد و در بدترین حالت می‌بازد؛ اما وقتی شکست می‌خورد و می‌بازد، با شجاعت کار می‌کند.

 

 

زندگى هم همین است؛ شجاعت زیاد و داخل میدان بودن

 

 

نکته بسیار جالبی که در سخنان براون وجود دارد این است که او ما را با صدای شرم آشنا می‌کند و اینکه چطور به این صدا گوش بدهیم و ساکتش کنیم.

 

 

صدایی که به ما می‌گوید تو به اندازه کافى خوب نیستى. تو آن مدرک فوق‌لیسانس را تمام نکردى. همسرت ولت کرد. من می‌دانم بر سر تو در بچگى چه آمده. من می‌دانم که به اندازه کافى خوشگل، باهوش و با استعداد نیستى و قدرت هم ندارى. من می‌دانم که پدرت به تو توجه نکرده، حتی وقتى که مدیرِ اقتصادی شدى.

 

 

در ادامه براون، تفاوت بین «احساس گناه» و «شرم» را بیان می‌کند. اینکه کانون مرکزی شرم بر روی خود است و کانون مرکزی احساس گناه بر روی رفتار است. شرم «من بد هستم» است. احساس گناه «من کار بدی کردم» است. احساس گناه می‌گوید بخشید، من اشتباه کردم و شرم می‌گوید ببخشید، من اشتباه هستم.

 

 

شرم ارتباط بسيار نزدیکی با اعتياد، خشونت، پرخاشگرى، افسردگى، خودكشى و اختلالات تغذیه‌ای دارد و رابطه احساس گناه با این عوارض، کاملاً معکوس است.

 

 

به گفته براون ایستادن در خارج از صحنه اغوا کننده است. اینکه وقتی به میدان برویم که بی‌نقص و ضد گلوله باشیم؛ اما حقیقت این است که چنین شرایطی هرگز رخ نمی‌دهد. دیگران فقط از ما می‌خواهند که همین الآن وارد صحنه شویم و جرئت زیادی داشته باشیم.                                                                                                 

 

 

 

  

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شاد تفکر برترچگونه شاد باشیم؟خلاصه کتابروابط بهتر سلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتر یادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

مطالب مرتبط