خلاصه کتاب: هنر خوب زندگی کردن

خلاصه کتاب: هنر خوب زندگی کردن

معرفی کتاب هنر خوب زندگی کردن

 

در کتاب هنر خوب زندگی کردن، با پنجاه و دو میان بُر ذهنی آشنا می‌شوید تا با کمک آن‌ها تصمیمات بهتر و هوشمندانه‌تری بگیرید. شناخت این ابزارها شاید نتواند یک زندگی خوب را برای‌تان تضمین کند، اما مسیرتان را برای رسیدن به آن‌ها هموارتر می‌کند.

 

 

خلاصه کتاب هنر خوب زندگی کردن

 

در این قسمت خلاصه‌ای از کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی را برای شما مخاطبان عزیز سبز روشن آماده کرده‌ایم. این یادداشت‌ها حاوی نقل‌قول‌ها و درس‌های کلیدی همچنین ایده‌ها و عبارات مهم کتاب می‌باشد.

 

 

 • مطمئناً در زندگی خود حداقل یک نفر را سراغ دارید که از نظر شما عاقل و بالغ است: نظر شما چیست؟ آیا این به خاطر تنظیم ابتدایی بوده؟ یا ژن عالی یا تربیت ایده آل و یا تحصیل درجه یک او را این چنین عاقل کرده است؟ یا اصلاح، تلاش مدام برای حل مسائل و جبران کاستی‌ها و حذف تدریجی نارسایی از زندگی؟

 

 

 • افرادی که توان اصلاح زود هنگام خودشان را دارند نسبت به کسانی که مدت‌ها وقت صرف پیدا کردن یک نقطه‌ی شروع ابتدایی بی‌نقص می‌کنند و سپس امیدوارند که برنامه‌شان به نتیجه برسد، مزیت دارند.

 

 

 • چیزی با عنوان آموزش ایده آل وجود ندارد. زندگی ما بیش از یک هدف دارد. هیچ استراتژی تجارت بی‌نقص، سبد سهام بهینه و شغل آرمانی‌ای وجود ندارد. همه‌ی این‌ها افسانه است. حقیقت این است که شما با یک تنظیم ابتدایی شروع می‌کنید و بعد از آن باید مدام اصلاح کنید. هر چه دنیا پیچیده‌تر باشد، نقطه‌ی شروع شما کم اهمیت‌تر می‌شود. پس در زندگی شخصی یا کاری تمام منابعتان را برای رسیدن به یک تنظیم ابتدایی بی‌نقص هزینه نکنید. به جای آن ‌بی‌درنگ و بدون عذاب وجدان، با بازنگری در اموری که مورد پسندتان نیست، هنر اصلاح را به کار بگیرید.

 

 

 • تکنولوژی که معمولاً پدیده‌ای نوید بخش قلمداد می‌شود، اغلب اثر معکوس روی کیفیت زندگی‌تان دارد. یک قانون اصلی زندگی خوب به این شرح است: اگر چیزی واقعاً به شما کمک نمی‌کند، بدون آن هم به مشکل نخواهید خورد. این نکته درباره‌ی تکنولوژی به طور مضاعف صدق می‌کند. دفعه‌ی بعد به جای اینکه سراغ نزدیک‌ترین گجت بروید، سعی کنید مغزتان را به کار بیندازید.

 

 

 • بخش مهمی از یک زندگی خوب بیشتر از این که در گرو تلاش برای رسیدن به سعادت مطلق باشد، به دوری جستن از حماقت، بی فکری و گرایش‌های عامه پسند است. آنچه زندگی شما را غنی‌‌تر می‌کند چیزهایی نیستند که به آن اضافه می‌کنید بلکه آن چیزهایی هستند که از آن حذف می‌کنید. چارلی مانگر می‌گوید: تنها چیزی که می‌خواهم بدانم این است که کجا قرار است بمیرم. در این صورت هرگز پایم را آنجا نمی‌گذارم.

 

 

 • ما وقتی پای پول به میان می‌آید در برابر توهم تمرکز آسیب پذیر هستیم. به عنوان یک مولتی میلیونر چه قدر شادتر می‌بودید؟ یک بار وارن بافت، یکی از ثروتمندترین افراد دنیا، زندگی‌اش را با یک شهروند عادی مقایسه کرد. آن قدرها هم تفاوت نداشت. او هم یک سوم زندگی‌اش را روی تشک‌های معمولی می‌خوابد، درست مثل من و شما. لباس‌هایش را از فروشگاه‌های معمولی می‌خرد، از یک دانشجو بهتر و سالم‌تر غذا نمی‌خورد. روی یک میز عادی و صندلی معمولی کار می‌کند. اگر لحظه لحظه زندگی بافت را با خودتان مقایسه کنید، تأثیر ثروتش قابل چشم پوشی است.

 

 

 • یک تفاوت کوچک: بافت یک جت اختصاصی دارد اما امثال ما در بخش اکونومی هواپیما فشرده به هم نشسته‌ایم؛ اما آنچه از فضای تنگ و محدود صندلی هواپیما که حداکثر یک دهم درصد از عمرتان را روی آن‌ سپری می‌کنید به مراتب بدتر است، داشتن ذهنیتی محدود است. با تمرکز روی مشکلات جزئی و پیش پا افتاده زندگی خوب خودتان را خراب نکنید.

 

 

 • هیچ چیز احمقانه‌تر از جان کندن در شغلی نیست که درآمد بالایی دارد اما هیچ لذتی از آن نمی‌برید. مخصوصاً اگر سرمایه گذاری شما روی وسایل باشد نه تجربه‌ها.

 

 

 • شغل شما یک تجربه است. شغلتان مثل پورشه‌ای نیست که وجود فیزیکی داشته باشد اما هنگام رانندگی در گوشه‌ی ذهنتان محو شود. شغل شما تمام فکرتان را مشغول می‌کند؛ به تعهد مداوم و شدید نیاز دارد و اگر عاشق آن باشید، فوق‌العاده خواهد بود؛ اما اگر از شغلتان متنفر باشید، بدجور به درد افتاده‌اید. نمی‌توانید امیدوار باشید که افکارتان از شغل مزخرفتان به موضوعات دیگری معطوف شود.

 

 

 • ازدواج هم یک تجربه است. اینکه از روی وفاداری محض یا نبود گزینه‌های دیگر، رابطه‌‌ای را که شما را خوشحال نمی‌کند حفظ کنید، بی‌معنی است. درست است که قرار نیست تک تک روزهای یک رابطه آفتابی باشد اما روزهای ابری نباید سنگین‌تر از بقیه‌ی روزهایش باشد. اگر ابرهای توفانی پدیدار شوند هنر اصلاح را به کار ببرید. اگر رابطه‌ی شما کاملاً به بن بست خورده، خودتان را از شر آن خلاص کنید. یک رابطه، مخصوصاً اگر عاشقانه باشد، هیچ گاه به پس ذهنتان رانده نمی‌شود.

 

 

 • هر زمان که خط فقر را پشت سر گذاشتید و به عنوان پشتوانه مقداری پول پس انداز کردید، پول دیگر جزء عواملی که در زندگی خوب تأثیرگذار هستند، به شمار نمی‌آید؛ بنابراین، به جای حرص زدن برای جمع کردن پول روی سایر عوامل کار کنید. موفقیت واقعی، چیزی غیر از مسائل مالی است.

 

 

 • هیچ کس دنیا را به طور کامل نمی‌شناسد. دنیا برای مغز انسان پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد. حتی اگر تحصیلات بالایی داشته باشید، فقط می‌توانید بخش کوچکی از دنیا را بفهمید. با این همه همان بخش کوچک بسیار مهم است و می‌تواند سکوی پرتاب شما به سمت رؤیاهای بلند پروازانه‌تان باشد. اگر چنین سکوی پرتابی نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید از زمین بلند شوید.

 

 

 • اینکه در چند حوزه متوسط یا زیر متوسط هستید اصلاً اهمیتی ندارد. مهم این است که حداقل در یک حوزه بسیار بالاتر از میانگین و در حالت ایده‌آل بهترین در جهان باشید. به محض رسیدن به این مهم، سنگ بنای محکمی برای زندگی خوب خواهید داشت.

 

 

 • یک مهارت فوق‌العاده به هزاران توانایی متوسط برتری دارد.

 

 

 • مغز ما عاشق پیشرفت‌های کوتاه مدت و آنی است. ما در برابر بالا و پایین‌ها، تغییرات سریع و اخبار تکان دهنده واکنش مبالغه آمیزی از خود نشان می‌دهیم. در نتیجه دائماً انجام دادن را بر انجام ندادن، هیجان را بر تأمل و عمل کردن را بر انتظار ترجیح می‌دهیم.

 

 

 • موفقیت‌های بلند مدت مثل درست کردن کیک با بیکینگ پودر است. فرایندی کُند، خسته کننده و طولانی که به بهترین نتایج ختم می‌شود. همین اصل در زندگی شما هم صدق می‌کند.

 

 

 • پشتکار، ثبات و دور اندیشی فضیلت‌های بسیار ارزشمندی هستند که کماکان مورد کم توجهی قرار گرفته‌اند. ما باید شروع به پرورش دادن این خصلت‌ها کنیم. به قول چارلی مانگر، لازم نیست که حتماً فوق‌العاده باشید. کافی است کمی نسبت به میانگین زیرک‌تر باشید، البته در طول یک مدت خیلی خیلی طولانی.

 

 

 • مارتین لوتر کینگ می‌گوید، اگر کسی هنوز چیزی را پیدا نکرده که برای حفظ آن حاضر باشد جانش را بدهد، لایق ادامه‌ی زندگی نیست. بدون شک، لایق زندگی خوب هم نیست.

 

 

 • شما با دفاع از اصولتان عده‌ای را ناراحت خواهید کرد. مخصوصاً کسانی را که برایتان مهم‌اند می‌رنجانید. به آن‌ها بی‌اعتنایی می‌کنید. در عوض آن‌ها هم شما را ناامید می‌کنند، شما را می‌رنجانند و به شما توهین می‌کنند. ضروری است که برای مواجه شدن با همه‌ی این احساسات آماده باشید. چون این بهایی است که باید برای حفظ دایره شأن خود بپردازید. فقط عروسک‌های خیمه شب بازی هستند که زندگی بدون بحرانی دارند.

 

 

 

 • داشتن دایره‌ی شایستگی در گرو ده هزار ساعت وقت است و حفظ دایره‌ی شأن در گرو ده هزار زخم. آیا ارزشش را دارد؟ این سؤال غلط است. چون چیزهای گران‌بها اصلاً قیمت ندارند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟خلاصه کتابروابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط