خلاصه کتاب شیب

خلاصه کتاب شیب

معرفی کتاب شیب

 

کتاب شیب کتابی بسیار کوچک در مورد موضوعی بسیار مهم است: ول کردن کار.

 

باورش سخت است اما ول کردن استراتژی فوق‌العاده‌ای است. ول کردن راهی هوشمندانه برای مدیریت زندگی و حرفه‌تان است. با این حال، بعضی اوقات ول کردن کار اشتباهی است. البته راه بسیاری ساده‌ای برای تشخیص تفاوت میان این دو وجود دارد.

 

 

خلاصه کتاب شیب

 

در این قسمت خلاصه‌ای از کتاب شیب اثر ست گادین (ست گودین) را برای شما مخاطبان عزیز سبز روشن آماده کرده‌ایم. این یادداشت‌ها حاوی نقل‌قول‌ها و درس‌های کلیدی همچنین ایده‌ها و عبارات مهم کتاب می‌باشد.

 

 

 • کم کم دارم ناامید می‌شوم. مطمئنم که شما نیز چنین لحظاتی داشته‌اید. اگر شما از جمله افراد موفق و هدفمند هستید پس احتمالاً شما نیز به مشکلاتی برخورده‌اید؛ مانند مشکلات مربوط به حرفه‌تان، مشکلات شخصی و حتی مشکلاتی درزمینهٔ تناسب اندام و یا برنده شدن در مسابقه.

 

 

 • ما اغلب در مواجهه با مشکلات از خود سرسختی نشان می‌دهیم. گاهی هم دلسرد می‌شویم و به نوشته‌های انگیزه بخش مانند این گفته وینسه لومباردی روی می‌آوریم: «کسانی که کارشان را ول می‌کنند هرگز برنده نمی‌شوند و برندگان هرگز کارشان را ول نمی‌کنند» چه توصیه بدی. برندگان همیشه کارشان را ول می‌کنند؛ اما کار مشخص و در زمان مشخص.

 

 

 • موفقیت از آنِ اقلیت کوچکی است که کمی بیشتر از اکثریت مردم پافشاری می‌کنند و دوام می‌آورند. موفقیت همچنین از آنِ اکثریت کمی است که جسارت ول کردن سریع و تمرکز روی کار جدید را دارند. در هر دو مورد، مسئله این است که در دنیا بهترین باشید؛ یعنی انجام کارهای سخت و ول کردن کارهای معمولی.

 

 

 • ول کردن کارهای اشتباه. چسبیدن به کارهای درست. جسارت انتخاب یکی از این دو.

 

 

 • ارزش باور نکردنی بهترین بودن در جهان: فرهنگ ما سوپراستارها را تحسین می‌کند. ما برای بهترین کالا، بهترین آهنگ، بهترین سازمان و یا بهترین کارمند ارزش خاصی قائلیم. کفه ترازوی پاداش دهی نیز به نفع بهترین‌هاست که خیلی عادی است که شماره ۱ در یک تجارتی ده برابر شماره ۱۰ و صد برابر شماره ۱۰۰ پاداش بگیرد.

 

 

 • دلیل اینکه بهترین بودن این اندازه مهم است، چیست؟ مردم وقت زیادی ندارند و نمی‌خواهند که زیاد ریسک کنند. اگر سرطان ناف در شما تشخیص داده شود مسلماً نمی‌خواهید با رفتن از این دکتر به آن دکتر وقت خود را تلف کنید. بلکه مستقیماً سراغ بهترین فرد، کسی که عنوان بهترین دکتر در جهان را دارد، خواهید رفت.

 

 

 • همه به دنبال بهترین هستند. در نتیجه بهترین بودن پاداش فراوانی به همراه دارد. مقیاس آن خطی نیست. این طور نیست که با کمی تلاش بیشتر کمی بیشتر پاداش بگیرید. بلکه به شکل منحنی است، آن هم منحنی شیب دار.

 

 

 • هر کسی که قصد داشته باشد شما را استخدام کند، از شما خرید کند، شما را به جایی معرفی کند، به شما رأی بدهد یا همان کاری را بکند که شما از او خواسته‌اید، اول با خودش فکر می‌کند که آیا شما بهترین گزینه هستید یا خیر؟

 

 

 • اگر قصد دارید که در جهان بهترین باشید اما از پیمودن مسیر تا رسیدن به آن ناامید شده‌اید، لازم است که برخی چیزها را ول کنید.

 

 

 • آیا این بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید؟ افراد درجا می‌زنند چون به چیزی کمتر از آنچه توانایی رسیدن به آن را دارند راضی می‌شوند. سازمانها هم درجا می‌زنند. آن‌ها هم به جای تبدیل شدن به بهترین در جهان به «همین کافی است» بسنده می‌کنند.

 

 

 • اگر نمی‌خواهید آن‌قدر تلاش کنید تا بهترین انتخاب من باشید، چرا خودتان را به زحمت می‌اندازید؟

 

 

 • تقریباً همه چیزهایی که در مدرسه در مورد زندگی یاد گرفته‌اید اشتباه است؛ اما از همه اشتباه‌تر این توصیه است: رمز موفقیت جامع الاطراف بودن است. وقتی با دو نمره ۱۹ و یک نمره ۱۸ و سه نمره ۱۷ از مدرسه به خانه برمی‌گشتید عملکردتان رضایت‌بخش بود اما دانش آموز بیچاره‌ای را تصور کنید که با یک نمره ۲۰ و چهار نمره ۱۶ به خانه برمی‌گشت. کارش زار بود.

 

 

 • بریده‌ای از یک کتاب تست زنی: «نگاه سریعی به سؤالات بیندازید و ابتدا آسان‌ترین آن‌ها را پاسخ دهید. سؤالاتی که پاسخشان را نمی‌دانید جواب ندهید» چه توصیه بدی. برندگان نمی‌توانند به چیزهایی که نمی‌دانند بی‌اعتنا باشند. در واقع، افرادی که در جهان بهترین هستند در پاسخ دادن به سؤالاتی که جوابشان را نمی‌دانند مهارت پیدا می‌کنند. افرادی که سؤالات سخت را جا می‌اندازند جزو اکثریت هستند، اما اکثریت خواهان ندارند.

 

 

 • تقریباً هر کاری در زندگی که ارزش انجام دادن داشته باشد تحت کنترل شیب است.

 

 

 • در ابتدا، وقتی کاری را شروع می‌کنید جالب به نظر می‌رسد. در چند روز و چند هفته بعد، روند سریع یادگیری باعث می‌شود که روحیه‌تان همچنان بالا بماند. کار جدیدتان هر چه که باشد انجام آن هنوز راحت است؛ اما از اینجا به بعد است که شیب اتفاق می‌افتد.

 

 

 • شیب مسیر طولانی بین شروع کردن و تسلط یافتن است. مسیر طولانی که در واقع یک میان بر است. چون سریع‌تر از هر مسیر دیگری شما را به مقصد مورد نظرتان می‌رساند.

 

 

 • شیب ترکیبی از کاغذ بازی و کار دل خوش کنک است که باید برای دریافت گواهی غواصی با آن‌ها سر و کله بزنید. شیب یعنی تفاوت میان تکنیک‌های ساده یک تازه کار و فنون کاربردی‌تر یک متخصص در اسکی یا طراحی مد.

 

 

 • شیب مجموعه‌ای از حفاظ‌های ساختگی است که برای بیرون نگه داشتن شما کار گذاشته شده‌اند.

 

 

 • اگر بتوانم یک حرف انگیزه بخش بزنم این است: به دلیل شیب است که شما اینجا هستید. اگر دارید وزن کم می‌کنید یا در حال چانه زدن برای فروش کالایی هستید یا برای گرفتن شغلی خودتان را آماده می‌کنید یا در حال پرش برای زدن توپ تنیس هستید، سرمایه‌گذاری بزرگی کرده‌اید. شما برای رسیدن به این لحظه زمان و پول زیادی را سرمایه‌گذاری کرده‌اید. شما لوازم و دانش و اعتبار را کسب کرده‌اید، پس می‌توانید با این شیب مواجه شوید، همین حالا.

 

 

 • کافی نیست که تنها شیب را پشت سر بگذارید. تنها زمانی می‌توانید به آنچه لایقش هستید برسید که با اشتیاق به سمت شیب بروید و همچون فرصت به آن بنگرید چون واقعاً یک فرصت است.

 

 

 • دارکوب می‌تواند به هزار درخت هر کدام بیست بار با نوکش ضربه بزند و به هیچ چیزی هم نرسد جز اینکه خودش را سرگرم کرده باشد، یا می‌تواند به یک درخت بیست هزار بار ضربه بزند و شامش تأمین شود.

 

 

 • تنها افراد وسواسی و سخت‌گیر به موفقیت واقعی دست می‌یابند. تمرکزی که باعث می‌شود با هدف بهترین شدن شیب را پشت سر بگذارید و از بازار پاداش خود را بگیرید.

 

 

 • اغلب افراد می‌ترسند که کارشان را ول کنند. خیلی راحت‌تر است که به معمولی بودن اکتفا کنیم تا اینکه با واقعیت روبرو شویم و کارمان را ول کنیم یا از کسب و کاری بیرون برویم. ول کردن کار سخت است.ول کردن کار یعنی اینکه بپذیریم که شما هرگز در این جهان شماره ۱ نخواهید شد. حداقل در این مورد خاص. پس راحت‌ترین کار این است که این پا و آن پا کنید، آن را نپذیرید و به معمولی بودن راضی باشید. چه حیف.

 

 

 • اگر نمی‌توانید از عهده شیب کار برآیید پس اصلاً آن را شروع نکنید. اگر این قانون ساده را به خوبی یاد بگیرید، نسبت به شروع هر کاری بسیار سخت‌گیرتر خواهید بود.

 

 

 • سوپر استارها به این دلیل به خواسته‌هایشان می‌رسند چون مهارت‌های منحصر به فردی دارند. آن‌ها به این دلیل چنین سهم ناعادلانه‌ای از درآمد، احترام و فرصت‌ها را به خود اختصاص می‌دهند چون مشتریان و کارفرمایانی که به دنبال بهترین‌ها هستند، تعداد انتخاب‌هایشان کم است.

 

 

 • اگر می‌خواهید سوپراستار باشید باید حوزه‌ای را انتخاب کنید که شیب تندی داشته باشد. این شیب باید مانعی باشد میان آن‌هایی که وارد این حوزه می‌شوند و آن‌هایی که موفق می‌شوند و شما باید از سد این شیب بگذرید و خود را به آن طرف برسانید. اگر این مسیر را انتخاب کرده‌اید به این دلیل است که می‌دانید یک شیب سر راه شما قرار دارد و فکر می‌کنید که می‌توانید آن را رد کنید.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟خلاصه کتابروابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

مطالب مرتبط