چگونه شاد باشیم؟ ترس از انتخاب‌های دشوار

چگونه شاد باشیم؟ ترس از انتخاب‌های دشوار

در پست قبلی  راجع به این صحبت کردیم که چطور با انجام تمرینی ساده اما مؤثر می‌توانیم چیزهای قابل تغییر را از چیزهایی که قابل کنترل نیستند جدا کنیم. این روش نه تنها به ما کمک می‌کند تا احساس شادمانی و خوشبختی کنیم بلکه باعث ایجاد آرامش در محیط‌های پراسترس امروزی می‌شود.

 

 

مانع دیگری که راه شاد زیستن را سد می‌کند، ترس از انتخاب‌های دشوار است. وقتی قرار است در زندگی‌مان تصمیم دشواری بگیریم، آنچه بیش از همه باعث نگرانی و استرس ما می‌شود ترس از انتخاب کردن و پذیرش تبعات تصمیمی است که می‌گیریم.

 

 

تیم فریس، کارآفرین و نویسنده، در سخنرانی خود در TED می‌گوید:

انتخاب‌های دشوار که بیش از همه از انجام دادن و گفتن آن‌ها واهمه داریم، در اغلب موارد دقیقاً همان کارهایی هستند که باید انجام دهیم.

 

 

او معتقد است بزرگ‌ترین چالش‌ها و مسائلی که با آن‌ها روبرو هستیم، هرگز با گفتگویی ساده حل نمی‌شوند بلکه بهتر است در هنگام انتخاب‌های دشوار از تمرینی به نام «تنظیم ترس» استفاده کنیم؛ به این صورت که ترس‌هایمان را با جزئیات کامل شرح دهیم و آن‌ها را بنویسیم.

 

 

این تمرین ساده اما قدرتمند به ما کمک می‌کند تا نه تنها ترس‌هایمان را بهتر بشناسیم بلکه به نتیجه برسیم که اغلب ترس‌های ما بیشتر از آنکه حقیقت داشته باشند زاییده تخیل و توهم ما هستند و وجود خارجی ندارند.

 

 

همان‌طور که سنکا می‌گوید: ما بیشتر در تخیل رنج می‌بریم تا در واقعیت.

 

 

ما وقتی می‌خواهیم کاری را شروع کنیم، ناخودآگاه در ذهنمان مشکلاتی را پیش بینی می‌کنیم که باعث ترس و وحشت ما از انتخاب آن مسیر می‌شوند. برای مثال زمانی که می‌خواهیم به کشور مورد علاقه‌مان مهاجرت کنیم یا شغل دلخواهمان را انتخاب کنیم دچار تشویش و اضطراب می‌شویم و همین عامل، مانع می‌شود كه یك‌ رؤیا به حقیقت بپیوندد.

 

 

افراد شاد و موفق، هرگز از انتخاب‌های دشوار نمی‌ترسند. آن‌ها جنس ترس‌هایشان را به خوبی می‌شناسند و بر ترس‌های غیرضروری خود غلبه می‌کنند.                                                                                                                                                                                                                                                          

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شاد تفکر برترچگونه شاد باشیم؟خلاصه کتاب روابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *