به تعویق انداختن کارها ؛ یک مشکل و شش راه‌حل

به تعویق انداختن کارها ؛ یک مشکل و شش راه‌حل

آیا می‌توان جمله‌ای گول زننده‌تر از بعداً انجامش می‌دهم، پیدا کرد؟ همان جمله‌های آشنای « از فردا رژیمم را شروع می‌کنم»

«از فردا ورزش را آغاز می‌کنم» همان قوانین خود تحمیلی که می‌گوید:«بهتر است رؤیای زندگی‌ام را بعداً دنبال کنم.»

همان بن‌بست‌هایی که بر خود روا می‌داریم و ما را روی دور کُند قفل می‌کند. جنیفر رید

 

آیا با اثرات نامطلوب به تعویق انداختن کارها آشنا هستید؟ شما می‌دانید که با این کار، تا چه میزان زمان خود را هدر می‌دهید؟

بدیهی است که باید امور بااهمیت زندگی خود را، تا دیر نشده است انجام دهیم . وقتی انجام کار مهمی را به آینده موکول می‌کنیم، فرصت ارزشمندی را از دست خواهیم داد و روزی فرامی‌رسد که با هراس و دلهره آرزو می‌کنیم که « ای‌کاش زودتر شروع کرده بودیم ».

 

من افرادی را می‌شناسم که به‌شدت اهل به تعویق انداختن کارهای خود هستند . متأسفانه زندگی آن‌ها صرف قرار گرفتن در  چرخه‌ای از پرسه زدن، اجتناب از انجام وظایف خود، تأخیر در انجام امور مهم و انجام کارهای اجتناب‌ناپذیر ، می‌شود.

 

این واقعاً مایه‌ تأسف است؛ چراکه آن‌ها از زندگی خود ناراضی هستند و در اغلب موارد ، خودشان را قربانی موقعیت و شرایط بیرونی می‌دانند.

اما خبر خوب این‌که ، ما قادر هستیم به‌طور کامل این عادت ناپسند را کنار بگذاریم . با اقدامات آگاهانه‌ای که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد‌ ، می‌توانیم زندگی دلخواه خود را بسازیم و از آن لذت ببریم.

 

اهدافی را در نظر بگیرید که مطابق با خواسته شما هستند

شاید یکی از دلایلی که باعث می‌شود شما انجام کاری را به بعد موکول کنید این است که ، میل و اشتیاق چندانی برای رسیدن به هدف خود ندارید.

آیا می‌خواهید به این هدف دست پیدا کنید؟ اگر پاسختان منفی باشد به این معنی است که هدف درستی را انتخاب نکرده‌اید و همین اشتباه، باعث توقف شما شده است. در چنین شرایطی، کاملاً واضح است که باید دوباره به مرحله‌ی هدف‌گذاری برگردیم و این بار اهدافی را انتخاب کنیم که مطابق با خواسته‌های ما هستند. تنها در این صورت است که برای تحقق اهداف موردعلاقه‌ی خود، شورو اشتیاق لازم در ما ایجاد خواهد شد و احتمال به تأخیر انداختن امور و وظایفمان کاهش می‌یابد.

 

علت انتخاب هدف موردعلاقه‌ی خود را بدانید

دانستن این‌که چرا به دنبال دستیابی به هدف خود هستید می‌تواند به شما کمک کند تا درک روشن و واضحی از انگیزه‌ی درونی خود پیدا کنید. اگر هدف شما کاهش وزن، انتخاب شریک زندگی یا تغییر شغل است از خودتان سؤال کنید که «چرا به دنبال چنین اهدافی هستید؟»

همه‌ی جواب‌هایی که می‌توانید برای این سؤال در نظر بگیرید را بنویسید. این کار باعث می‌شود تا شما احساس کنید انگیزه‌ی لازم برای تحقق این اهداف را خواهید داشت. این «علت» ، سوخت موردنیاز شما برای رسیدن به مقصد و هدفی که تعیین کرده‌اید را تأمین خواهد کرد

اگر علت خوبی نداشته باشید در ادامه‌ی راه، با اولین مشکلی که برخورد می‌کنید تسلیم خواهید شد و کارها را نیمه‌کاره رها می‌کنید. اما اگر دلیل محکمی برای کار خود داشته باشید، هر اقدامی را انجام می‌دهید و بر هر مانعی غلبه می‌کنید تا به هدف خود برسید.

 

ایجاد یک برنامه‌ی شفاف با مهلت معین

در نظر گرفتن یک برنامه‌ی واضح و شفاف با مهلت معین بسیار مهم است. در ذهن شما، ایده‌ی مبهمی در مورد نوع و زمان کارهایی که باید انجام دهید وجود دارد. در چنین حالتی احساس می‌کنید اگر انجام کاری را به زمانی دیگر موکول کنید تأثیر چندانی بر تحقق اهدافتان نخواهد داشت. غافل از اینکه هر کاری را که به تعویق می‌اندازیم درنهایت، اثرات نامطلوب آن پدیدار خواهد شد.

وجود یک برنامه‌ی روشن و شفاف برای دستیابی به اهدافمان، الزامی است. این برنامه، باید شامل مراحل اقدامات موردنیاز و مهلت معین برای انجام هر یک از این مراحل باشد. به‌این‌ترتیب، شما می‌دانید که باید کار خاصی را درزمانی مشخص به پایان برسانید.

 

وظایف و کارهای خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

گاهی دلیل تعلل ما در کارها، بیش‌ازاندازه بزرگ به نظر رسیدن اقدامی است که باید انجام دهیم. به‌عنوان‌مثال وقتی قرار باشد کتابی را بنویسیم به‌احتمال‌زیاد نوشتن آن را هرروز به تعویق می‌اندازیم؛ اما بهتر است پروژه‌ی نوشتن کتاب را به بخش‌های کوچک‌تر مانند انجام تحقیق و بررسی، تصمیم‌گیری در مورد موضوع، تهیه پیش‌نویس محتوا و نوشتن فصل‌ها تقسیم کنیم. در این حالت همه‌چیز تحت کنترل و مدیریت ما خواهد بود. وقتی انجام کارها را به مراحل مختلف تقسیم می‌کنیم این تعهد در ما ایجاد می‌شود که فقط بر روی انجام یک مرحله تمرکز کنیم و با به پایان رساندن آن، وارد مرحله‌ی بعدی شویم.

این مراحل، باید به‌اندازه‌ای ساده و آسان باشد که به‌راحتی بتوانید آن را آغاز کنید.

 

ایده آل گرا نباشید

معمولاً ایده آل گرایی، شمارا به سمت به تعویق انداختن کارها سوق می‌دهد. مثلاً زمانی که می‌خواهید مقاله‌ای را آماده کنید لازم نیست حتماً از همان ابتدا همه‌چیز درست و دقیق نوشته شود. فقط کافیست پیش‌نویسی را، حتی اگر درهم و کثیف باشد آماده کنید و بدون تمرکز بر نوع نگارشتان، هر چه را که به ذهنتان می‌رسد بنویسید. در پایان، همیشه فرصت برای ویرایش نوشته‌های خود خواهید داشت.

پس برای شروع هر کاری، باید ابتدا ایده‌ال‌گرایی خود را کنار بگذاریم.

 

ایجاد مسئولیت و پاسخگویی

اگر در مورد تحقق اهداف خود در برابر دیگران جوابگو باشید احتمال به تأخیر انداختن کارها کاهش خواهد یافت. پس تا می‌توانید در مورد پروژه‌ها و اهداف خود با دوستان، همکاران، آشنایان و فامیل صحبت کنید. آن‌ها وقتی شمارا می‌بینند، در مورد سرنوشت پروژه‌های شما جویا خواهند شد و باید در برابر آن‌ها جوابگو باشید. این بهترین روش برای ایجاد انگیزه و اجرای بی‌وقفه‌ی برنامه‌های شما، در مسیر رسیدن به اهدافتان خواهد بود.

مطالب مرتبط