اندر احوالات شوخ طبعی

اندر احوالات شوخ طبعی

بیایید باهم در مورد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های انسانی یعنی حس شوخ‌ طبعی صحبت کنیم.

 

 

مار و پلیکان و مورچه و سایر حیوانات نمی‌توانند شوخ ‌طبع باشند و در کارشان کاملاً جدی هستند؛ مثلاً مار با کسی شوخی ندارد و اگر اراده کند کسی را نیش بزند این کار را با جدیت و البته دقت و خونسردی انجام می‌دهد.

 

 

ولی ما انسان‌ها می‌توانیم با هم شوخی داشته باشیم البته لازم است مهارت شوخی کردن را بیاموزیم. چون اگر بلد نباشیم چگونه از این ابزار قدرتمند استفاده کنیم ممکن است حین استفاده از آن، به خودمان و دیگران به طور جدی آسیب برسانیم.

 

 

حالا چه فایده‌ای دارد من چنین مهارتی را یاد بگیرم؟

 

 

اهمیت شوخ طبع بودن

 

راهی به سوی تمایز

 

 

اگر دوست دارید وقتی به جمع خانواده و دوستانتان می‌پیوندید یا وارد محل کارتان می‌شوید همه شما را تحویل بگیرند و محبوب و دوست‌‌داشتنی باشید راهی جز اینکه چهره‌ای خندان و طبعی شوخ داشته باشید وجود ندارد.

 

خلاصه اینکه، شوخ طبع بودن راهی به سوی تمایز است.

 

 

ولی اگر دوست دارید یک آدم معمولی باشید و به قول معروف، بود و نبودتان فرقی نداشته باشد بی‌خیال این ماجرا شوید. همینی که هستید خوبه. 😉 

 

 

سلامت جسمی و عاطفی

 

بعضی آدم‌ها خیلی به سلامت جسمی و عاطفی خودشان اهمیت می‌دهند. این آدم‌ها در هر شرایطی، حتی شرایط سخت و طاقت فرسا، دست از شوخ طبعی برنمی‌دارند و با نقل لطیفه‌های بامزه و شیرین شرایط را برای خودشان و دیگران قابل تحمل تر می‌کنند.

 

 

وقتی مشکلی برای این افراد پیش می‌آید به جای اینکه دچار سکته‌ قلبی و مغزی شوند و خودشان و خانواده‌شان را به دردسر بیندازد یک نفس عمیق می‌کشند و یک ماجرای خنده‌دار از مشکلی که برایشان به وجود آمده در ذهنشان می‌سازند.

 

 

مثلاً تصور کنید می‌خواهید در جمعی سخنرانی کنید و عرق سردی بر پیشانی‌تان نشسته و دلتان می‌خواهد زار زار به حال خودتان گریه کنید؛ اما ناگهان حس شوخ طبعی شما گل ‌می‌کند و شما را از یک وضعیت آزاردهنده نجات می‌دهد.

 

 

خدا را چه دیدید، شاید داشتن همین طبع شوخ و روحیه مثبت کمک کند تا بهترین و اثرگذارترین سخنرانی عمرتان را انجام دهید، به طوری که کاملاً مسیر زندگی‌تان عوض بشود؛ مثلاً تصمیم بگیرید کسب و کار پولسازی مثل آموزش فن بیان و سخنرانی راه‌اندازی کنید؛ کسب و کاری که هم برایتان نام می‌آورد و هم نان. 🙂 

 

 

بنابراین، شوخ طبعی لحظاتی به فریادتان می‌رسد که شدیداً به آن نیاز دارید.

 

 

تقویت روابط

 

شوخ طبعی می‌تواند روابط کاری و احساسی ما را تقویت کند و باعث افزایش شادمانی شود.

 

وقتی با کسی اختلافی داریم یا از دست او حسابی عصبانی و ناراحت هستیم به آدم زخمی می‌مانیم که به درمان و بهبود نیاز دارد و مؤثرترین درمان اختلاف و خشم، شوخ طبعی است.

 

 

یک لبخند یا نگاه محبت آمیز قادر است فاصله‌ای که بین ما و آدمی که با او اختلاف داریم را از بین ببرد. این آدم می‌تواند همسر، همسایه، همکار، همکلاسی، هم اتاقی یا هم خون ما باشد.

 

 

خلاصه اینکه، شوخ طبعی مثل آجیل مشکل گشاست؛ می‌شود به آن دل بست، به آن اعتقاد داشت و روی کمکش حساب کرد. 🙂                                                                                                                                                                                                                                                                              

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

 

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی شاد تفکر برترچگونه شاد باشیم؟خلاصه کتابروابط بهترسلامت کامل منابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط