خلاصه کتاب: الفبای تغيير، می‌خواهم تغيير کنم

خلاصه کتاب: الفبای تغيير، می‌خواهم تغيير کنم

معرفی کتاب الفبای تغيير، می‌خواهم تغيير کنم

این کتاب می‌تواند آغازی برای زدن تلنگری به گاردهای ذهنی خودمان باشد، طوری که ابتدا عزت نفس خویش را بازیابیم و با اعتماد به نفسی متعادل، دل در گرو تغییرات اساسی برای رسیدن به انسانی با کیفیت بسپاریم.

 

 

رسیدن به این حس درونی که «من می‌خواهم تغییر کنم» نیاز به الفبایی دارد که فرد بایستی آن‌ها را بداند و درک کند. انسانی که دغدغه خودشناسی دارد همیشه احساس می‌کند که بایستی از جایی برای تغییر کردن شروع کند؛ بایستی فرهنگ و ادبیاتی را بیاموزد که در این کتاب تلاش شده است، الفبای تحول و تغییر را از بزرگ‌ترین استاد انسان، یعنی طبیعت فرابگیریم.

 

 

خلاصه کتاب الفبای تغيير، می‌خواهم تغيير کنم

در این قسمت خلاصه‌ای از کتاب الفبای تغيير، می‌خواهم تغيير کنم اثر علی شميسا را برای شما مخاطبان عزیز سبز روشن آماده کرده‌ایم. این یادداشت‌ها حاوی نقل‌قول‌ها و درس‌های کلیدی همچنین ایده‌ها و عبارات مهم کتاب می‌باشد.

 

 

 • تحول و تغییر را باید هر روز، هر فصل، هر سال، هر چند سال جزو عادات مثبت روان‌شناختی خود بکنیم. همان‌طور که جسم ما بهار و تابستان و پاییز و زمستان خود را دارد، بایستی ما هم به‌عنوان یک انسان پیش‌رونده، این آمادگی روان‌شناختی را داشته باشیم که هر لحظه و هر روز و هر فصل و سال خیلی از افکار خود را به دور بریزیم و افکار مدرن و جدید را بر اساس قوانین طبیعت در ذهنمان تعریف کنیم.

 

 

 • تحول و تغییر یک مفهوم اختیاری است که شما بایستی قبول کنید درصد زیادی از سرنوشت خود را می‌توانید دست‌کاری کنید و این به عقلانیت فردی شما بستگی دارد که بخواهید سفر خودشناسی را آغاز کنید.

 

 

 • برای تغییر خود ابتدا بایستی احساسات زخم خورده کودک درونت را مرهم بگذاری تا در حوزه عواطف خود به درمان برسی و بعد از آن با جایگزینی اندیشه‌های سالم و مدرن، خود را به جلو ببری و از حضور و وجود خودت در طبیعت لذت ببری.

 

 

 • جنس تو مرغ دانگی و خانگی نیست؛ تو بچه عقابی هستی که باید از الگوهای موفق پیروی کنی و تغییر، عزت نفس و اعتماد به نفس لازم را داری و اگر هم نداشته باشی، به مرور پیدا خواهی کرد.

 

 

 • انسانی که امید نداشته باشد به واقعیت نمی‌پیوندد و برق تجلی در او روشن نخواهد شد. سعی کن به هر علامت و نشانه‌ای در طبیعت امید داشته باشی و شاید، آن نشانه برای تو پیامی داشته باشد. این قدر در لاک افسردگی مزمن فرو نرو و آه و ناله نکن. اگر چه خیلی‌ها سعی می‌کنند این احساس را از تو بگیرند، تو نسبت به زنده و فعال بودن این حس، حساس باش. حتی بگذار حس امیدواری با تو بخوابد و بیدار شود. هر اندوه و غم و بدبینی را می‌توان با امید از بین برد. یادت باشد، زندگی، امتداد مرگ نیست. به لذت بردن از زندگی بیندیش.

 

 

 • هر لحظه، باور شاگردی را در خودت تقویت کن. احساس شاگردی داشتن یعنی رسیدن به باور «من نمی‌دانم» و این باور، شروع حرکت توست.

 

 

 • تو سال‌هاست با خاطرات روان‌شناختی بد زندگی می‌کنی و یادآوری گذشته، حال و احساس تو را خراب می‌کند. زخم‌هایی خورده‌ای و عمق درون تو پر از تاول است، درد دارد، اشتباه‌های زیادی کرده‌ای، نسبت به بعضی موضوعات احساس گناه می‌کنی اما تو مهارت رهاسازی و پاک‌سازی دورن را یاد نگرفته‌ای و تغییر، عزت‌نفس و اعتماد به نفس زخم خورده و مصیبت دیده‌ای داری. این جمله را در ذهنت بارها تکرار کن که من حق دارم اشتباه و گناه کنم، اما نبوغ در تکرار نکردن است.

 

 

 • این قدر انرژی خود را هدر نده و برای من یا دیگران خودت را اثبات نکن. اثبات کردن شکلی از بیگاری کشیدن از خود است.

 

 

 • ریشه شک و تردیدهای تو در کامل گرا بودن توست، از دوران کودکی‌ات به تو یاد داده‌‌اند که به دنبال بیست بگردی و حال که قد کشیده‌ای هم به دنبال عالی‌ترین و بهترین در هر موضوعی هستی. می‌خواهی در بطن واقعیت‌های زندگی هم نمره بیست بگیری؛ ولی این غیرممکن است.

 

 

 • با مردم بودن، بایستی رشد و پیشرفت درونی و بیرونی تو را به دنبال داشته باشد. مراوده با مردمانی را که پر از بازی‌های روانی بد هستند از ذهن خود پاک کن. این را هم بدان که نفس ارتباط مهم نیست، ارتباط سالم با مردمان صحیح است.

 

 

 • داشته‌های تو، چیزهایی که اکنون داری. اجزایی که اکنون برای تو عادی شده‌اند و شاید آرزوی دیگران باشد، اعتبار و دارایی تو هستند. این قدر در داشته‌های خود تردید نکن. انسان‌های بزرگ معمولاً با داشته‌های کوچک خود لذت می‌برند. ذهنت را به لذت بردن از داشته‌های کم عادت بده.

 

 

 • چند درصد به دنبال تائید مهرطلبانه از دیگران بوده‌ای؟ چه عواملی این ترس را در تو به وجود آورده است؟ ترس از تائید نشدن، ترس از ترک شدن، ترس از طرد شدن. تو که همیشه در حال ترس ناخودآگاهی! با ترس که نمی‌توان حرف از عزت نفس زد.

 

 

 • این فکر کامل بودن در تمام امور زندگی، حس رضایت و خوشبختی را به یغما می‌برد و همیشه می‌خواهی کامل‌ترین، بهترین، شیک‌ترین، زیباترین، پولدارترین، هنری‌ترین و… باشی. اگر نشوی چه اتفاقی می‌افتد؟ فاجعه‌آمیز و وحشتناک است و این برای تو شده یک اصل و اجبار روانی.

 

 

 • اولین کسی که نیاز به توجه دارد، کودک درون توست که اکنون در لاک خود فرورفته و حاضر نیست نوازشی را بپذیرد و نرم و آرام برخورد کند. به همه توجه می‌کنی اما خودت را از این توجه مهربانانه، محروم می‌کنی. بهتر است روان‌شناسی نوازیدن (نوازش دادن و گرفتن) را خوب یاد بگیری.

 

 

 • طبیعت به تو فرصت‌های زیادی داده تا خود را تجربه کنی. اساساً یک انسان فرصت ساز، تمام اجزای ریز و درشت زندگی را باید به فرصت و ثروت تبدیل کند.

 

 

 • موفقیت با گام‌های کوچک شروع می‌شود که بعدها می‌توانی در تاریخ زندگی‌ات، یک‌باره منفجر شوی. قدر شب‌ها و روز‌های خود را بدان، به آن‌ها لبخند بزن؛ تغییر، عزت‌نفس و اعتماد به نفس از همین به هم پیوستن حلقه‌های کوچک فرصت شروع می‌شود. خیلی‌ها، ترقی خود را از قدم‌هایی شروع کرده‌اند که به نظر عده‌ای، قدم و فرصت نبوده‌اند!

 

 

 • پول، ابزار رفاه است و برای موفقیت بیشتر، ابتدا بهتر است هوش اقتصادی خود را فعال و جایگاه آن را در زندگی خود مشخص کنی اما مواظب باش شادی تو به حضور پررنگ پول وابستگی پیدا نکند.

 

 

 • نام، گاهی سرابی است که هیچ‌گاه تو را به هدف اصلی‌ات نمی‌رساند. گاهی خودباوری واقعی، پیوند در بی‌نامی آگاهانه دارد. نام، در حد تعادلش خوب است، اما در حد تغافل و خودنمایی ممنوع!

 

 

 • خیلی از انسان‌ها یا در گذشته در جا می‌زنند یا در آینده هذیان می‌گویند و بین دو فاصله گذشته و آینده، انرژی هدر می‌دهند. اغلب افراد متخصص خراب کردن امروزند و نمی‌دانند عمر، سفری کوتاه است که زمان زیادی هم ندارند. زندگی در اینجا و اکنون هم مهارت می‌خواهد و هم هنر و کار هر کسی نیست. فرد باید به شناختی فرازمانی و فرامکانی برسد تا بتواند درک خود را از فلسفه زندگی سالم گسترش بدهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی برای زندگی شادتر:

 

 

 

 

 

چگونه شاد باشیم؟

 

 

 

دریافت کتاب تغییر عادتها (چگونه عادتهایتان را تغییر دهید)

 

 

 

 

 

زندگی شادتفکر برترچگونه شاد باشیم؟ خلاصه کتابروابط بهترسلامت کاملمنابع آموزنده و الهام بخشعادتهای بهتریادگیری و پیشرفت مداوم

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *